DOLAR 8,56540.13%
EURO 10,13970.3%
ALTIN 496,250,41
BITCOIN 326667-0,96%
Ankara
27°

AZ BULUTLU

20:33

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Okul Güvenliği İstişare Toplantısı Yapıldı

ABONE OL
9 Eylül 2017 19:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Valisi Ercan Topaca başkanlığında, 8 Eylül Cuma günü saat 10.00’da, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Okul Güvenliği İstişare Toplantısı yapıldı. 

İlçemiz Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer’in katılım sağladığı Toplantıya; Vali Yardımcıları Ali Sözen ve Ahmet Sait Kurnaz, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mehmet Artar, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, İlçe Emniyet Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şehiriçi Taşımacılık Meslek Komitesi Başkanı Cemal Baltacı, Ankara Özel Halk Otobüsleri Başkanı Ercan Soydaş ile Ankara Servisçiler Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı katıldı. Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, okulların güvenliği ile ilgili olarak İl Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Alpaslan Akkaş da, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında okullarda alınacak güvenlik tedbirlerine ilişkin sunum yaptı. Ankara Valisi Ercan Topaca; 2017-2018 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde huzurlu, düzenli, disiplinli, sağlıklı, her türlü riskten, tehlikeden uzak bir eğitim-öğretim ortamı oluşturmak üzere görevli olan Emniyet, Jandarma, Millî Eğitim, Belediye başkanları ve Kaymakamlar da dâhil olmak üzere bütün tarafları bir araya getirerek ortak bir değerlendirme yapmak, bütün ilçelerimizde aynı tedbirleri alarak okullarımızda yaşanması muhtemel olumsuzlukları ortadan kaldıracak tedbirleri okullar daha açılmadan planlamak, koordine etmek ve okullar açıldıktan sonra da etkili bir şekilde uygulamak istediklerini söyledi.

“Hangi öğretmenle başlamışsa yılsonunda karnesini o öğretmenden alsın”

Okullar açılmadan onarım işlerinin tamamlanması talimatını veren Vali Ercan Topaca, bu konuda Kaymakamların, İlçe Millî Eğitim Müdürlerinin gerekli tedbirleri hemen almalarını, ilçelerinde tamiratı, tadilatı devam eden okul varsa birkaç güne kadar sonuçlandırılması konusunda gerekenin yapılmasını istedi. Bir başka önemli konunun da öğretmenlerin derse devamı konusu olduğunu dile getiren Vali Topaca, “Herkes bilmeli ki norm içindeki bir öğretmeni geçici görevle başka yere almıyoruz. Bu, doğru değil. Öğrenci, hangi öğretmenle başlamışsa yılsonunda karnesini o öğretmenden alsın. Bunun istisnası mücbir sebepler olabilir. Bu mücbir sebepler dışında bunu sağlamak durumundayız. Bir başka konu da öğrencilerin derse devamını sağlamaktır. Bir öğrenci, derse gelmemişse, artık teknoloji de gelişti. Her okul, öğrenci velisinin iletişim bilgilerini alsın. Bir öğrenci derse gelmemişse, herhangi bir iletişim yoluyla en geç iki saat içerisinde öğrencinin velisine bildirsin.” ifadelerine yer verdi.

“Buraya biz hâkimiz ve hâkim olmamız gerekiyor”

Okul servisleri konusuna da değinen Vali Ercan Topaca, servis araçları konusunda geçen yıl Emniyet ve Jandarma marifetiyle ciddi denetimler yaptıklarını, çok büyük bir sıkıntı yaşanmadığını aktararak: “Okul servisleri konusunda sanki denetimsiz, kontrolsüz kendi başına giden bir alanmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu doğru değil. Buraya biz hâkimiz ve hâkim olmamız gerekiyor. Yönetmelikte çok ayrıntılı olarak denetimlerde hangi hususlara bakılacağı aslında çok net bir şekilde düzenlenmiş. Yaklaşık altı bin servisimiz var. Yine yaklaşık olarak yüz elli bin öğrencimizi taşıyoruz. Altı bin servis dağılmış durumda ilçelerimize, her ilçeye belli sayıda, büyük ilçelerimizde yoğun olmakla birlikte bu sayıyı biz denetliyoruz. Bundan sonra daha etkili bir denetim yapacağız. GPS sisteminin servislerde olması iyi bir şey. Ama bu yeterli değil. Kamera konusunu da çok hızlı bir şekilde tamamlatacağız.” Vali Ercan Topaca, yaptığı değerlendirmelerden sonra katılımcıların konu ile ilgili görüş ve düşüncelerini, önerilerini aldıktan sonra yeni eğitim öğretim yılının çocuklarımıza ve tüm eğitim camiasına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.