DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3542750,30%
Ankara
29°

AÇIK

04:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

Belediye Meclisinde “Dereli” Gerginliği

ABONE OL
7 Eylül 2017 11:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Belediye Meclisi Ak Parti Grubu, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli’nin Macun ve Gedikli Köylerindeki siteleri hakkında Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından yazılı ve sözlü cevaplandırılması istemiyle soru önergesi sundu. 

CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, Polatlı’ya bağlı Macun’daki Köyümüz Sitesi’nin ardından yine Polatlı’ya bağlı Gedikli Mahallesi’nde bu sefer ‘Köyümüz Ankara’ adı altında bir site oluşturmuştu. Bu yapılarla ilgili basında çıkan kaçak yapı haberlerinin üzerine, Polatlı Belediye Meclisi Ak Parti Grubu; Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından yazılı ve sözlü cevaplandırılması istemiyle soru önergesi sundu.  Önergeyi Ak Parti Grubu Meclis Üyesi Mustafa Hakbilir okudu. Önergede yer alan bazı sorulara Başkan Yıldızkaya’nın cevabı sert oldu; “Sizi Kınıyorum” dedi.

Polatlı belediyesine Selçuk Dereli tarafından söz konusu yapılarla ilgili plan sunulmuş mudur?

CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, Polatlı’ya bağlı Macun’daki Köyümüz Sitesi’nin ardından yine Polatlı’ya bağlı Gedikli Mahallesi’nde bu sefer ‘Köyümüz Ankara’ adı altında bir site oluşturmuştu. Burada 35 villa tipi ev inşa eden Derelinin, sitesinin suyunu karşılamak için imar planında cami alanı olarak ayrılan bölgeye kaçak su deposu yaptığı iddia edildi. Yine iddialara göre bu yapılar için yıkım kararı çıktı fakat Polatlı Belediyesi veya Büyükşehir Belediyesince her hangi bir yıkım yapılmadı. Bunun üzerine Polatlı Belediye Meclisi Ak Parti Grubu; Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından yazılı ve sözlü cevaplandırılması istemiyle şu önergeyi sundu:

Sayın Belediye Başkanımızca cevaplandırılmak üzere verilen Ak Parti Grup Önergesidir:

Aşağıda medya da haber olarak müteahhit defalardır kaçak bir yapılaşmanın olduğu haberleri yapılmasına rağmen Polatlı İlçemizde yaşanan imara aykırı yapılaşmalar konusunda başkanlığınız belediye meclisine neden bilgi sunmamıştır.

1- Söz konusu kaçak yapılaşma işlemlerini gerçekleştiren şahıs CHP Çankaya İlçe Başkanı mıdır?

2- Polatlı belediyesine Selçuk Dereli tarafından söz konusu yapılarla ilgili plan sunulmuş mudur?

3- Selçuk Dereli beyle Polatlı Belediye başkanı hiç görüşmüş müdür?

4- Belediye Başkanı ve yetkilileri sınırları içerisinde usulsüz ve plansız 2 mahalle yapılmasına rağmen herhangi bir hukuki işlem inceleme veya kontrol işlemi yapılmış mıdır? Sayın Selçuk Dereli sitedeki evleri tarla hisse üzerinden satışı gözükmüyor. Polatlı Belediyesi konut vergisi almıyor mu?

5- Tarım arazisi üzerine kurulan 80 dönümlük sitenin tarım bakanlığı izni var mıdır?

6- Polatlı Belediyesine ilk hangi tarihte ilgili Selçuk Dereli veya firması müracaat etmiştir?

7- Macun Mahallesinde köyümüz sitesi 80 dönümlük tarım arazisi üzerini kurulduğu bilgisi medya haberlerinde mevcuttur.

Hakbilir, maddeleri sıralamasının ardından şu soruları da yöneltti;

Gedikli Mahallesinde de Köyümüz Ankara adlı siteyi kuran CHP Çankaya İlçe Başkanı Sayın Selçuk Derelinin yapılarıyla ilgili Polatlı belediyesi; Tarla üzerinden mi vergi alınmıştır? Polatlı Belediyesi inşaat ruhsatı vermiş midir? Şayet inşaat izni vermediyse bunca yapılaşmaya rağmen Polatlı belediyesi ne gibi işlemler yapmıştır. Belediye yetkilileri konut vergisini tahsil etmeyerek vergi kaçakçılığına alenen göz yummuş olmuyor mu)?  Sayın Belediye Başkanına göre Selçuk Dereli vergi kaçırmış olmuyor mu? Polatlı Belediyesi gerek Macun Mahallesindeki gerekse Gedikli Mahallesindeki bu yapılara iskân izni verilmiş midir? İskânsız ve plansız yapıları yani gecekonduları yıkmayan belediye başkanları TCK ilgili maddesi uyarınca hapis cezasıyla tecziye edilir hükmü, Bu açıkça ortadayken belediye Başkanı bu konuda ne gibi işlemler yapacaktır? Sayın belediye Başkanı iyi bilir ki sokak isimleri belediye meclis kararıyla belirlenir ve verilir. Sayın Selçuk dereli köyümüz sitesinde bir sokağa soyadını vermiş (Dereli Sokağı ismini vermiştir) Bu isim meclis onayından geçmiş midir? Macundaki köyümüz sitesinin 1/1000’lik planı var mıdır? Gedikli Mahallesindeki köyümüz Ankara Sitesinin 1/1000 lik planı var mıdır? Cami yeri gedikli de işgal edilmiş, yerine havuz yapılmış mıdır? Sosyal Donatı alanı 10 yıllığına Murat Çelik’e kiralanmış, bu alana köy kahvesi, Köy Konağı ve havuz kaçak yapılmış mıdır? Bu soruların cevabını Sayın Belediye Başkanından sözlü ve yazılı olarak almak istiyoruz. Gereğini saygılarımızla arz ederiz.

Ak Parti Grubu Meclis Üyeleri

Aysel Demir, İlyas Kara, Gazi Karaoğlu, Mustafa Hakbilir, Turan Alper Irak, Seyithan Öztürk, Hanife Yıldırım, Mehmet Aytekin, Ali İhsan Yaşar, Durmuş Ali Yaman, Alaaddin Liman, İsmail Hakkı Akgök, Kürşat Erturun, Şerif Çelebi, Selahattin İnce.

Yıldızkaya; “Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya İlçe Başkanıyla aranızdaki siyasi polemiğe Polatlı Belediyesini alet edemezsiniz”

Önergenin okunmasının ardından soruların bir kısmına cevap veren Yıldızkaya, şu konuşmayı yaptı: “Baştan aşağıya düşük ve devrik cümle ile kurulu bu önergenize tabi ki belediyemiz mutlaka yazılı cevap verecektir. Ben olayın teknik boyutunu çok fazla bilmemekle beraber size yine de bilgi vermek isterim. Çünkü bir imar konusundur ve incelemesi devam etmektedir. Bu yapılar önergenizde sanki 2014’ten sonra başlamış da bitirilmiş gibi ifade ediliyor bu yanlıştır. Bu daha önce 6360 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden önce yapılmış bir yapıdır. Burada Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya İlçe Başkanıyla aranızdaki siyasi polemiğe Polatlı Belediyesini alet edemezsiniz. Bilgi almak hakkınızdır, bunun yöntemi de farklı olur diye düşünüyorum. Selçuk Dereli ile görüşmüş müdür diye soruyorsunuz, görüştüm ne var bunda? Bu adam Büyükşehir Meclis Üyesi, Polatlı’ya geldi randevu talep etti görüştüm. Bu sorunun maksadı ne anlamak isterim. Böyle bir soruyu iyi karşılamadığımı belirtmek istiyorum. Zaten hukuka intikal etmiş bir konu ve bildiğim kadarıyla büyükşehir belediyesinin de bu konuyla ilgili bir kararı var. Polatlı Belediyesi imar ve şehircilik müdürlüğü de bu konunun takipçisidir. Selçuk Dereli’nin vergi kaçırıp kaçırmadığını sormuşsunuz, onu vergi dairesi bilir ben bilemem. Ayrıca şu çok tuhaf bir cümle yadırgadığımı söylüyorum ve sizi bundan dolayı kınıyorum; ‘İskânsız ve plansız yapıları yani gecekonduları yıkmayan belediye başkanları TCK ilgili maddesi uyarınca hapis cezasıyla tecziye edilir’ hükmünden bahsediliyor. Bu aba altından sopa göstermek midir? Neden buna ihtiyaç duydunuz? Bundan dolayı hapis yatılıyorsa ki böyle bir suçumuz da yok da sizin belediye başkanlarının hepsinin yatması lazım, yıllarca müebbet yatmaları lazım. Sokaklara isim verilmiş denilmiş, Belediyemizin kayıtlarında Dereli sokak diye bir sokak yok. Dediğim gibi bu soruların tamamına daha teknik maddelerle cevap verilecek.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.