DOLAR 8,53070.1%
EURO 10,1241-0.11%
ALTIN 494,230,03
BITCOIN 3461062,78%
Ankara
33°

AÇIK

04:16

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ankara’nın ilk su çalıştayı Polatlı’da yapılacak

ABONE OL
7 Eylül 2017 11:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti İlçe Başkanlığınca bugün, Polatlı’nın sulama sorunlarına yönelik olarak “Su Çalıştayı” yapılacak; Çalıştay’a Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve Kalkınma Bakanı Lütfi elvan katılım sağlayacak.

Polatlıdaki tarım arazilerinin su ihtiyacının karşılandığı Sakarya Nehri’ni korumak ve mevcut suyun en iyi şekilde değerlendirilmesi için AK Parti İlçe Başkanlığınca su çalıştayı düzenlenecek. Çalıştaya; Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, DSİ yetkilileri, çiftçiler ve köy muhtarları katılacak. Çalıştay, Ankara’da ilk kez Polatlı’da yapılacak. Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, dün konuya ilişkin bir basın açıklamasında bulundu.

“Sadece tarımsal ürünlerin kurtarılması değil nehirdeki canlı hayatını da düşünmek gerek”

Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, çalıştaya ilişkin yaptığı açıklamada; “Ankara’da dahi ilk defa yapılacak olan bu çalıştayın ilçemizde yapılması büyük önem arz etmektedir. Biz 2007’de başlayan ve ilerleyen senelerde farklı zamanlarda kuruyan Sakarya nehrindeki sıkıntılarımızı siyaseten dile getirdik. Çiftçilerimizin de sesi olmaya gayret gösterdik. Sağ olsunlar bizleri dinlediler geldiler ve şimdi hep beraber çözüm arama gayreti içerisindeyiz. İlçemizde yaklaşık olarak 330.000 dekarlık bir sulanan alan bulunmaktadır ve bu alanlar bazı yatırımlar ile artırılabilir konumdadır. Sakarya nehri üzerinde ilçemize gelene kadar herhangi bir baraj ve buna benzer depolama tesisleri bulunmamaktadır. Gökpınar barajının bir an önce hayata geçirilmesi gerekir ki Sakarya nehrinde su sıkıntısı olduğu zaman bu barajdan takviye edilebilsin. Sadece tarımsal ürünlerin kurtarılması olarak düşünülmemesi gerekir. Nehir yatağında yaşayan canlı hayatını da düşünmek gerekir. Ekosistem bozulmaktadır. Ayrıca 1982 yılında kurulan ve İlçemizde de faaliyet gösteren Yukarı Sakarya sulama birliğinin kanallarında kırık ve göçükler bulunmakta ve kanallar açıkta gittiğinden buharlaşma da yaşanmaktadır. Bu kanalların bir an önce tadilatının yapılması ve kapalı sisteme geçilmesi gerekir. Çiftçimizin tarımsal üretimde kullandığı enerji fiyatlarının da görüşüleceği çalıştayda maliyetlerin düşürülmesi de ele alınacaktır. Diğer başka sulama yatırımlarının yapılabilmesi için ilçemizde bulunan yatırım yapılabilecek alanların tespit edilerek gerekli girişimlerin yapılması doğru olacaktır.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.