DOLAR 8,56540.13%
EURO 10,13970.3%
ALTIN 496,250,41
BITCOIN 326667-0,96%
Ankara
27°

AZ BULUTLU

20:33

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Sulama Sorununa GES’li Çözüm

ABONE OL
6 Eylül 2017 10:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

S.S. Eski Karsaklı Köyü Sulama Kooperatifi, TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEİP) Kalkınma Projeleri destek kapsamında, (GES) Güneş Enerji Santrali kurma Projesi ile TANAP’a başvuruda bulundu.

70 ortağı bulunan S. S. Eski Karsaklı Köyü Sulama Kooperatifi yönetim kurulu adına, Başkan Yaşar Özer ve Yönetim Kurulu Üyeleri Haydar Bircan, Hüseyin Yüksel dün GES projesiyle ilgili yazılı basın açıklamasında bulundular. TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEİP) Kalkınma Projeleri destek kapsamında sunulan proje, sulu tarımın yaygın olduğu Eskikarsak köyünün, elektrik borçları nedeniyle 3 yıldır kapalı olan sulama sistemi sorunun çözülmesi noktasında da umut olacak. Konuya ilişkin yapılan yazılı basın açıklamasında projeyle ilgili şu detaylar yer aldı:

S.S. Eski Karsaklı Köyü Sulama Kooperatifi (GES) Güneş Enerji Santrali Kurma Gayesi

“Elektrik borcu nedeni ile sık sık kesilen enerjimiz yüzünden, ürün kaybımız artmakta, üreticiler olarak büyük zararlarla karşı karşıya kalmaktayız. Sulama Kooperatifimizin, tarımsal alandaki yüksek enerji girdisini en aza indirmeyi, ürün verimliliğini, çeşitliliğini, kalitesini artırmak ve de sık sık kesilen enerji olaylarına meydan vermemek amacıyla, mevcut yenilenebilir enerji kaynağı olan Güneşten faydalanma konusunda, beldemizde, enerji tüketiminde farkındalık oluşturmak, enerji maliyetini en aza indirmek amaçlanmış. Bu amaca yönelik olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan, Güneş enerjisinin tarımda kullanımını başlatmak amacıyla, Eskikarsaklı Köyü sulama Kooperatifi olarak, ilgili kuruluşlardan alacağımız desteğe inanarak yola çıktık.”

“Çiftçilerimiz, Güneş enerjisi sistemlerini yeterince kullanamamaktadır”

“Tarımsal üretim yapan çiftçiler, bu eksiklikten en fazla etkilenen kesimdir. Çiftçilerimiz tarımsal alanda enerji kaynağımız olan Güneş enerjisi sistemlerini yeterince kullanamamaktadır. Konu ile ilgili bilgi ve becerileri yeterli düzeyde değildir. Enerji maliyetlerinin yüksek olması, üretimde yeterli verimliğin sağlanmasını engellemektedir. Tarımsal sulamada kullanılan enerji borcu yüzünden, bir çok işletme ( TEDAŞ borçları yapılandırırken Özel Dağıtım Şirketlerinin kapsam dışında tutulması) bir çok Kooperatif atıl durumda kalmış çalışmazken. Dolayısıyla, tarımda Güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılması ve tarımsal işletmelerin (sulama Kooperatifleri) bilinçlendirilmesi; ULUSLARARASI düzeyde Başarılı, Yenilikçi, Uygulamaların Geliştirilmesi Ve Uygulanması İle Mümkün Olacağından. Ülkemizin sürdürülebilir tarımı, üreticilere bu yeniliklerin aktarılması, bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi, ilgili kurumlarla, yakın işbirliği içinde hareket edilmesi ile mümkündür. Her gecen gün enerji ihtiyacımızın artması, yaşam kaynağımız Suyun tasarruflu kullanılması için çeşitli tedbirler alınmaktadır. Ülkemizin ekonomisinin yüksek ve istikrarlı büyüyebilmesi için mümkün olan bütün yerli kaynakların enerji üretimi amacıyla değerlendirilmesi, Suyun bilinçli kullanılması öncelikli husus olmalıdır. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının hem birincil enerji arzı, hem de elektrik üretimi amacıyla değerlendirilmesi sürdürülebilir kalkınmanın temini açısından önem taşımaktadır.”

Güneş enerjisinin tarımda kullanılmasının yaygınlaştırılması amaçlanıyor

“Dolayısıyla; projemiz sayesinde Güneş enerjisinin tarımda kullanımının yaygınlaşması ve Suyun tasarruflu kullanımının benimsenmesi sağlanarak, ekim alanları korunmuş olacaktır. Yeniliğe açık olan çiftçilerimizin, tarımdaki önemli sıkıntılarından biri olan enerji girdisinin düşürülerek, tarım faaliyetlerine devam etmeleri ve herhangi bir göçe maruz kalmamaları hususunda önemli bir adım atılmış olacaktır. Ürün verimliliği, ürün çeşitliği ve kalitesi artacak, üreticilerin yaşam standardı yükselirken mevsimlik tarım işçisi istihdamı da artacaktır. Bölgemizde, zorunlu tarımsal sulama ile üretilen Şeker Pancarı, kuru Soğan, Kavun/Karpuz, slaj/yemlik Mısır, çerezlik/yağlık Ayçiçeği, çekirdek/bal Kabağı, Yonca, Buğday, Arpa ve Sebze üretimi ağırlıklı olarak yapılmakta. Bu nedenle sulama kaçınılmaz bir zorunluluk oluşturmakta. Borç nedeni ile yapılan enerji kesintileri, bilinçsiz Su kullanımı üreticilere büyük zarar verdiğinden, üreticiler yoksullaşırken, istihdam azalıyor ve zorunlu göçler başlıyor. İşte (GES) tarımsal sulamada bu denli, Ülkemiz ve üreticiler için çok büyük önem arz etmekte.”

Projenin örnek teşkil etmesi bekleniyor

“Tarımda kullanılan elektrik, ülkemizde tarımsal destekleme politikaları içinde yer almaktadır. Bu da bütçeye yük getirmektedir. Söz konusu projeyle, Güneş enerjisinin elektrikte kullanımı yaygınlaştırılarak, üreticilerin girdi maliyetleri düşürüldüğünde bütçedeki destekleme yükü de ortadan kaldırılacaktır. Projemizde nihai çıktı olarak çiftçilerimizin, hem teknolojik alanda becerileri ve kapasiteleri artacak hem de Güneş enerjisinin verimliliğinden istifade ederek, tasarruflu Su kullanarak, etrafındaki üreticilere örnek teşkil etmesi beklenecektir. Bilindiği üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve Su israfının önlenmesi, tüm insanlığın geleceğini güvence altına almak için yaşamsal bir öneme sahiptir. Projemizin, hayata geçmesi ile köyümüz halkının, kooperatif üyelerimizin ve köyümüzde kiralama yolu ile üretim yapan komşu köylülerinin ve de projemizi örnek alacak tüm üreticilerin yaşama standardı yükselecek, mevsimlik tarım işçisi istihdamı artacak, tarımsal sulama yapan Köylere örnek olacak, ülke ekonomisine katma değer sağlanmış olacaktır.”

Kooperatif, TANAP’a başvurdu

“TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEİP) TANAP güzergahı üzerinde uygulanan Yatırım ve Kalkınma Projeleri destek kapsamında uygulamaya başlatılan, Sosyal ve Çevresel Yatırım Programından yararlanmak amacı ile boru hattı güzergahı üzerinde bulunan Köyümüz ve Kooperatif yerleşkemizin, ekosistem ile uyumlu bir birliktelik oluşturmak, Ekonomik ve Sosyal kalkınmaya ve Doğal kaynakların korunmasına, katkıda bulunmak, bu amaçla hazırlamış olduğumuz (GES) Güneş Enerji Santrali kurma Projesine destek olacağı inancı ile TANAP’a başvuruda bulunduk. Bu nedenle; Kar gütme amacı olmayan kooperatifimiz kurulum gücü oranında, tarımsal sulamada ihtiyacımız olan enerjiyi üretmek amacıyla almış olduğumuz bağlantı izni ve TEDAŞ onayı ile imzalanan sözleşme ile başlatmış olduğumuz S. S. Eskikarsaklı Köyü Sulama Kooperatifi 270.kW gücündeki güneş enerji santralinin kurulumuna, başta TANAP ve ilgili tüm kurumların destek olacağı inancındayız. Hazırlık aşamasında bizlere katkı sağlayan; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ve İç Anadolu Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Zafer Özkan’a, verdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.