Ana sayfa Köşe Yazarlarımız GÜVEN -Köşe Yazısı

GÜVEN -Köşe Yazısı

1015
0

Dünya Güven Endeksi sıralamasında hiç iyi bir yere sahip değiliz; anlayacağınız her konuda olduğu gibi bu konuda da nal topluyoruz. Ruanda, Türkiye, Cape Verde şeklinde bir sıralama ile 115.ymişiz 117 ülke arasında. Önümüzde Ruanda, arkamızda adını hiç duymadığımız bir ülke. Bunun bir başka anlamı şu: Memlekette güvensizlik hat safhada. Yalan ve iki yüzlülük almış başını gidiyor.

Bunda “etnolojik bir kusur”umuz var mı yok mu? Bunu anlamanın bir yolu var:Atasözlerimiz toplumun en iyi aynası; bir bakalım ; ne diyor?

Güvenme varlığa, düşersin darlığa:Bu , tedbir al diyor; güvensizlik varlığa, zamana, eşe dosta, yakınlara . Ne olur ne olmaz; akıllı ol diyor ama güvensizlikten hareket ediyor.

Güvenme dostuna,saman doldurur postuna: Dost; sevilen, sayılan, gönüldaş, yakın arkadaş… Bütün zamanlarımızın ortağı. Ortak aklımız ona da güvenme, sır verme yoksa bir gün başına neler geleceğini kestiremezsin. Bir sır küpü ol ve fildişi kulede yapayalnız yaşa.

Akan suya inanma, el oğluna güvenme: Suyun akanı insana nerde bir kötülük yapar, belli değil. Bu, doğru. El oğlundan kasıt eş, koca, bir ömür boyu aynı yastıkta kocayacağın insan… Güvenme ha, her an sana bir kötülük yapar; gel de mutlu ol. Sürekli tedbir alarak geçirilecek bir ömür. Yandın ki ne yanmalar… Kocam acaba nerede ve ne haltlar karıştırıyor? Bunun tersi de mümkün ve hayat bir zindan ve olasılıksızları olabilir hale getirme cehennemi.

Domuz derisi post olmaz, ek düşman dost olmaz:Düşmana güvenme; tatlı diline kanma. Bu da doğru.

İnsanoğlu çiğ süt emmiş: Hayatta güvenilecek hiç kimse yok. Kime güvenirsen burnundan fitil fitil getirir. Güvensizlik zirvede.

Güvendiği dağlara kar yağmış: Kime dayanıyordun, kimden bir medet umuyorum; boşuna. Tırnağın yoksa başını kaşıyamazsın.

Toplumun tecrübeleri diyor ki kimseye güvenme; güvenir gibi yap. Bunun yolu da yalan söylemek. Genlerimizde bir güvensizlik var demek ki!

Sen kalk ;Asya’yı,Avrupa’yı birbirine kat, altını üstüne getir, sonra güven bekle. Taht kavgaları için kardeşine acıma; güven bekle. Komşunun tavuğunu, kuzusunu… çal; emniyette olduğunu zannet.Liyakat sahibi olmadan mevki, makam işgal et; huzurlu ol. Kümese tilkiyi bekçi tut; rahat rahat uyu.

İran bize düşman; memleketlerinin altını üstüne getirdik; Rusya bize düşman, Irak, Suriye, Yunanistan… Herkesin düzenine bir çomak soktuk. Sonra güven bekliyoruz.

İnsanoğlu çiğ süt emmiş; dün yediğimiz hurmalar bugün tırmalıyor. En kötüsü de bir ömür boyu birlikte olduklarının sana güvensizliği.

Güven yokluğu, olasılıksızları olabilir hale getirme cehennemi .