DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3536830,23%
Ankara
29°

AÇIK

04:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

 Gerçeği  Anlamak – Köşe Yazısı

ABONE OL
5 Eylül 2017 09:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Gerçek, ussal olandır”- Hegel

Gerçek bilincimizin dışında nesnel olarak ortaya çıkmış bulunan nesne,nitelik   koşul ve vb olaylardır. Bilincimizden bağımsız olarak  yer almaktadır. Zamanda ve mekanda var olmaktadır. Ortaya çıkma anlamını içermektedir.

Yaşanan hayatın ta kendisidir . Bünyeyi uyuşturmamaktadır.Korkakları ve suçluları da rahatsız etmektedir.  Dipten derinden gelerek hiç bir yere de  gitmemektedir.Cesurluğu,doğruluğu,dürüstlüğü de içersinde barındırmaktadır.

Özgür tartışma  ortamı da  gerçeğin en büyük dostudur. Bağımsız düşünebilme yetisini  ve keskinliği de içersinde barındırmaktadır.

Maskeleri de düşürmektedir. Kelimeler de  hükmedildiği gibi gerçeğe hükmedilmemektedir.

Yalanı da barındırmayarak, Eninde sonunda ortaya çıkarak tecelli edendir. Sırtını korkmadan yaslayabilmektir. Zaman zaman da duvara toslamak gibidir.

Yaşananı  ve yaşanacak olanı düşmeyi ve kalkmayı da getirendir.

Bir halkı sevmenin yolu da gerçeği gizlemekten geçmemektedir.  Mevcut olan sistemde gerçekler kenara itilmektedir. Bize sunulanda onların oynanmasını istedikleri oyundur.

Görünür gerçekler yaratılmaktadır. Haberler sermayenin çıkarlarına uygun olarak şekillendirilerek toplum uyutulmak istenmektedir.

Bu noktada toplumun yararı adına sermayeden bağımsız editoryal bağımsızlık gerekmektedir.

Ekonomi deki  başarı haberleri balonu da   gerçekler tarafından

söndürülmektedir.

Piyasa medyasına baktığımızda da  yorum gerçeğin önüne geçmektedir. Haber niteliği taşımayan haberlerin üretilmesiyle gerçekler geri plana itilmektedir.

Gerçeklerin üzerinin örtülmesi  bilinç boşluğuna  ve insan topluluklarının uyanmasını engelliği için sömürülmesine de neden olmaktadır.

Bu noktada gerçekle yüzleşilmesi  gerekilmektedir. Çünkü hayatı yaşanır kılınmasına adına.

John Milton unun da dediği gibi “Güneş ışığı gibi gerçeğin de dış temasla kirletilmesine imkan yoktur”.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.