DOLAR 8,56330.1%
EURO 10,13630.27%
ALTIN 496,020,36
BITCOIN 326975-1,13%
Ankara
27°

AZ BULUTLU

20:33

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Yörükler Yağcıoğlu’nda buluştu 

ABONE OL
29 Ağustos 2017 10:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yağcıoğlu Köyünce düzenlenen geleneksel yörük şenliğinin dördüncüsü geçtiğimiz gün yoğun katılımla düzenlendi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen Yörükler, Polatlı’nın Yağcıoğlu köyünde yapılan yörük şenliğinde buluştu. Yağcıoğlu köyünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen geleneksel Yörük Şenliği yoğun katılımla gerçekleşti. Yağcıoğlu Yörükleri Yardımlaşma, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı organizasyona ev sahipliği yaptı. Geleneksel Yörük Şenliğine, kendisi de bir Yörük olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu katılım sağladı. Yörük şenliği, Yörüklerin selamlama geçişi, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

İlçe protokolü katılım sağladı

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Yağcıoğlu Yörük Şenliğine; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir ve yönetimi,  Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Uğur Güngör  ve yönetimi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Müftüsü Mehmet Muslu, STK Temsilcileri, Kamu kuruluş daire amirleri ve müdürleri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yıldızkaya; “Polatlı bir huzur şehridir”

Konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan ilk isim Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya oldu. Yıldızkaya; “Yörükler bir Türk milletinin en asli ve en şerefli unsurlarıdır. Bir Türk milleti Anadolu’yu Yörükler sayesinde Türkleştirmiş ve İslamlaştırmış buraya türkün mührünü vurmuş ve vatanlaştırmıştır. Büyük Türk devleti Osmanlıda 400 çadırdan büyük cihan imparatorluğuna gayreti vatan aşkı millet sevgisi ile ulaşabilmiştir.  Anadolu’nun her yerinde Yörükleri görmek onların kültürlerini yaşattıklarına şahit olmak mümkündür. Polatlımız, Türkiye’nin hemen her yerinden her bölgesinden göç almış bir şehirdir. Farklı kimlikleri farklı mezheplerin farklı yaşam şekillerini bünyesinde barındıran bir şehirdir. Bu farklılıklarımıza rağmen Polatlı bir huzur şehridir.  Çünkü biz farklıklarımızı bir zenginlik olarak kabul ediyoruz. birlik beraberlik noktasında Türkiye’ye örnek olan bir şehiriz. Polatlı Türk milletinin varlığı için bundan 96 yıl önce Sakarya kıyılarında nasıl görevini ihya etmişse bundan sonrada her türlü tehdit ve tehlikeye karşı görevini yerine getirmeye hazırdır. Bu milletin bölünmesine ilk başta Polatlı karşı duracaktır. Devletimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ün dediği gibi ‘Toroslar’da bir Yörük çadırı varsa, bir kara çadır varsa ve dumanı da tütüyorsa bu ülkeyi kimse bölemez.”dedi.

Tunçer: “Milli kültümüzün yaşatılmasına katkı sunuyorlar”

Sonrasında konuşan Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer ise; “Tarihimize baktığımızda birçok kaynakta Yörüklerin Anadolu’ya çok daha önce geldikleri anlatılmakla birlikte Selçuklu sultanı Alpaslan’ın Malazgirt Savaşı ile Anadolu’ya girmesi milat olarak kabul edilmektedir. Osmanlı imparatorluğu döneminde sadakatleri ve kabiliyetlerinden dolayı Türkmen obaları her zaman takdir toplamıştır. Kaybolamaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını taze tutarak milli kültümüzün yaşatılmasına katkı sunmaktadır.  Yağcıoğlu Mahallesi Yörüklerimiz ise Oğuzların Avşar boyundan gelen honam Yörüklerinden olup 1954 yılında Yağcıoğlu Mahallesine yerleşmişlerdir. Bugün buraya katılan tüm Yörük Türkmen Derneklerine bu gelenekleri yaşattıklarından dolayı ve burada bulunmalarından dolayı hepsine hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyorum. Ayrıca bu güzel organizasyonu gerçekleştiren Polatlı Yağcıoğlu Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Çetin ve Yönetimine, Yağcıoğlu Mahallesi

Sarıeroğlu; “Anadolu’nun hamurudur Yörük ve Türkmenler”

Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu kürsüye gelerek bir konuşma yaptı.
Gelecek seneki şenliklerin daha yüksek katılımla ve daha iyi şartlarda olması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak bütün hazırlıkları takip edeceğini dile getiren Sarıeroğlu, kendisinin de bir Yörük kızı olduğunu, bundan gurur duyduğunu ifade etti. “Mayası vatan ve bayrak aşkıyla yoğrulmuş Anadolu’nun hamurudur Yörük ve Türkmenler.” diyen Bakan Sarıeroğlu, bu tarz şenliklerin kültürün geleceğe taşınması için çok önemli bir köprü vazifesi olduğunu kaydetti. Yörük kadınlarının hala ip yaptığını, anlam yüklü motifiyle halılar ve namazlıklar dokuduğunu, erkeklerin de çorap ördüğünü anlatan Sarıeroğlu, bu geleneklerin sürdürülüyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Tüm şehitlere rahmet dileyen Sarıeroğlu, ecdadın emanetine dört elle sahip çıkan, toprağına ve vatanına canını feda etmeye hazır olan bir  Türkiye’nin olduğunu vurguladı.
Sarıeroğlu; “Asla başaramayacaklar”
Sarıeroğlu, FETÖ’nün 15 Temmuz’da haince bir planla  Türkiye’yi işgal etmek istediğini hatırlatarak, bu hain darbe girişiminin vatan, millet, bayrak sevgisiyle önlendiğini söyledi. İnsanların birbirine daha da kenetlendiğini dile getiren Sarıeroğlu, şunları söyledi: “Bu ülke üzerinde ne hain planı olan varsa, bu ülke üzerinde ne oyun oynamak isteyen varsa hepsi şunu bilsinler, asla başaramayacaklar. Bu ülke her daim güçlü ve büyük olmaya devam edecek. Bizler de ülkemizin yılmaz bekçileri olmaya devam edeceğiz. Aynı  Çanakkale,  Malazgirt,  Sakarya, 15 Temmuz ruhunda olduğu gibi gerektiği zaman canımızı, kanımızı  Türkiye için, Türk Milleti için dökmekten geri durmayacağız. Bu ülkeyi karıştırmaya, bu ülkenin potansiyelini geleceğe ilişkin güçlü adımlarla kullanmasına ve 80 milyon vatandaşımızın refah, huzur, güven içerisinde yaşamasını engellemeye hiç kimsenin hakkı yok.” Sarıeroğlu, 15 yıldır milletin hizmetkarı olarak hayatın her alanına dokunarak var güçleriyle çalıştıklarını belirterek,  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. Gazi  Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey ağalar, beyler… Toroslara çıkın, bir bakın. Nerede kara bir yörük çadırı görürseniz, dumanı da tütüyorsa dünyada hiçbir güç bizi asla yenemez.” dediğini aktaran Sarıeroğlu, bu dumanın hala tüttüğünü dile getirdi. Sarıeroğlu, 780 bin kilometrekare vatan toprağının her bir parçasının bekçisi olmaya devam edeceklerini vurguladı.
“Sarıeroğlu’na yörük poşusu hediye edildi”
“80 milyon vatandaşımızın sorumluluğunu omzumuzda taşıyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,  Türkiye’nin dünü, bugünü, geleceği.” diyen Bakan Sarıeroğlu, konuşmasını  30 Ağustos Zafer Bayramı ile  Kurban Bayramı’nı kutlayarak tamamladı. Sarıeroğlu’na, konuşmasının ardından yörük çadırında ayran ve gözleme ikram edildi. Halk oyunu gösterisini izleyen Sarıeroğlu, alana kurulan çadırları tek tek gezerek vatandaşlarla sohbet etti, fotoğraf çektirdi. Şölende Bakan Sarıeroğlu’na yörük poşusu, heybe ve  “Mehmetçik Anıtı”nın minyatürü hediye edildi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.