Ana sayfa Gizem'li Yol Kendisiyle Barışık Olmalı İnsan – Köşe Yazısı

Kendisiyle Barışık Olmalı İnsan – Köşe Yazısı

836
0
PAYLAŞ

“Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey”

Zülfü Livaneli

Nasıl bir durum ise insan kendisinin dış görünüşünü uygun bulduğu zaman kendisine özgüven duyuyor. Peki insanın kendisiyle barışık olması neden bu kadar zor?

Sevmeli insan yeniden doğarcasına çünkü şu hayatta insanın kendisinden başka kimsesi yoktur. Bizi anlayan ve teselli eden kişi sadece kendimizdir. En azından şöyle düşünün bir daha şuanda olduğunuz yaşınıza geri dönemeyeceksiniz. Aslında bakarsanız biz yanlışı çocuğumuzu yaşından büyükmüş gibi yetiştirerek yapıyoruz. Hani derler ya “Çocukluğumu yaşayamadım.”diye. İşte asıl çocukluk yaşın gibi yaşayamadan zamanı geçirmek. Bunun pişmanlığı çok can yakıcıdır.

Nedense bizler kendimizi beğenemiyoruz, sözün özü barışık olamıyoruz. Doğallığın önemini o zamanı yitirdikten sonra anlamak gibi… Birde insanın kendisini başkalarıyla kıyaslayıp değerlendirmesi yok mu? Hiçbir zaman unutmamak gerek bir insanın varlığını, başkalarının düşüncesi veya davranış biçimleri belirleyemez. Bırakın özünüzü keşfedin. Hatta aynaya bakın kendinize sevgi duyduğunuzu dile getirin. Bir daha o yaşınızda bulunmayacağınızı aklınızdan çıkarmadan yaşayın. En önemlisi ise başkalarının düşüncelerini takmadan, huzuru kendinizde bulun.

Sevgiyle…