DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3553335,01%
Ankara
30°

AÇIK

04:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

Karaca: “AVM ve Marketlere Karşıyız!”

ABONE OL
24 Ağustos 2017 10:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Pazarcılar Federasyonu ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, dün bir basın toplantısı düzenledi. Karaca’nın gündeminde Polatlı’ya yeni açılan marketler ve yapımı devam eden AVM projesi vardı.

Türkiye Pazarcılar Federasyonu ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, dün basın toplantısı düzenleyerek yapımına başlanan AVM’nin Polatlı esnafını bitireceğini, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın bu duruma seyirci kaldığını, AVM’nin yapılmaması için imza kampanyası başlatacaklarını söyledi. “Bakkal ve pazarcıları bitirmek için uğraşan marketlere nasıl ruhsat verdiniz” diye soran Başkan Karaca, Başkan Yıldızkaya’nın esnafın desteği ile Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğunu fakat esnafa verdiği vaatleri yerine getirmediğini söyledi.

Karaca’dan Yıldızkaya’ya Sert Tepki

Türkiye Pazarcılar Federasyonu ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, dün basın toplantısı düzenleyerek yapımına başlanan AVM’nin Polatlı esnafını bitireceğini, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın bu duruma seyirci kaldığını, AVM’nin yapılmaması için imza kampanyası başlatacaklarını söyledi.

Türkiye Pazarcılar Federasyonu ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, dün bir basın toplantısı düzenledi. Karaca’nın gündeminde Polatlı’ya yeni açılan marketler ve yapımı devam eden AVM projesi vardı. “Bakkal ve pazarcıları bitirmek için uğraşan marketlere nasıl ruhsat verdiniz” diye soran Başkan Karaca, Başkan Yıldızkaya’nın esnafın desteği ile Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğunu fakat esnafa verdiği vaatleri yerine getirmediğini söyledi. Pazarcılar bugün saat 10.00’da Başkan Karaca öncülüğünde Belediye Binasına doğru yürüyüş yapacaklar.

“Pazarcı esnafı sana, kendisine sahip çık diye oy verdi”

Başkan Karaca, yaptığı konuşmada öncelikle marketlerin pazarcı esnafını olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Karaca: “Dört yıldır görevinin başında olan Sayın Belediye Başkanımıza yerel seçimlerde şahsım ve pazarcı esnaflarımız destek verdik. Belediye Başkanı olmasında en büyük pay sahipleri de biz pazarcı esnafıyız. Her gelen esnafa söz veriyor, seçimde vaatler veriyorlar ancak seçildikten sonra gerçek yüzlerini bir ya da iki yıl geçtikten sonra görebiliyoruz. Biz de Sayın Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya inandık, güvendik ve destekledik. Maalesef bakıyoruz ki Sayın Belediye Başkanımız bize bir Şentepe Pazar Yeri yaparak göz boyama ile dört yılını doldurdu. Yetmezmiş gibi eski Ticaret Borsası içerisinde kullanılmayacak halde olan borsa dükkanlarını Yunus markete çevirerek Yunus Marketin orada bir şube açmasına ve özellikle Kaymakamlığımızın karşısında olan Soykan Markete, hem de kaldırımı işgal ettiği halde ruhsat verilmesine anlam veremiyorum. Bugün Yunus ve Soykan Market, zar zor ayakta duran pazarcı esnafını yok etmek için haksız rekabet uygulamaktadır. Her ne kadar dışarıdan göç olsa da sabah kalktığımızda birbirimizi yolda görüp selam verecek birbirimizi tanıyan insanlarız. Küçük bir ilçede ayakta zar zor duran bu bakkalları ve pazarcıları bitirmek ve onları yok etmeye çalışan bu marketlere bu kadar kolay ruhsat verirken neye dayandınız. Pazarcı esnafı sana oy verdi diye vicdanın rahat mı? Pazarcı esnafı sana, kendisine sahip çık diye oy verdi.”dedi.

“Nasıl ruhsat verdin? Vicdanın nasıl elverdi?”

Karaca, konuşmasının devamında; “Bugün gerçekten Polatlı’da Belediye Başkanlığı yapan Mürsel Yıldızkaya’ya en büyük desteği esnaf vermiştir. Esnafın %80’i Yıldızkaya’ya neden oy verdi? Çünkü esnaf daha önceki yerel yönetimin esnafa sahip çıkmamasından, marketlerin sayısını çoğalttığından dolayı tepki olarak oyunu Mürsel Yıldızkaya’ya verdi. Ama baktık ki değişen hiçbir şey yok; aynı hamam aynı tas. Belediye Başkanına soruyorum; Kaymakamlığın karşısında Polatlı’da doğmuş, büyümüş, yıllardır Polatlı’da ikamet eden, Polatlı’nın insanı olan bakkalı, pastanecisi, çorbacısına kaldırım kullanma hakkını vermezken, Soykan marketin yayaya ve kamuya ait olan alanı işgal edip kapalı bir alana çevirmesine nasıl ruhsat verdin? Vicdanın nasıl elverdi? Açıldığından beri Pazar yerleri bomboş oldu, mahalle marketleri bomboş oldu. Oysaki üç senedir bize her defasında Şehitlik mahallesinde Fatih mahallesinde Pazar yeri yapacağım diyeceksin ve Anadolu Lisesinin orada Pazar yeri yapacağım diye bir sene bizi avutup daha sonra eski sanat okulunun karşısındaki bir kısmı Belediyeye bir kısmı da Milli Eğitime ait olan yere Pazar yeri yapacağım diye bir senemizi yine yuvarladın. Yetmez gibi eski Belediye Başkanı Yakup Çelik’in elimizden aldığı Salı Pazarı hakkında Mürsel Bey burayı Pazar yeri yapma ve Pazarcı esnafına tahsis etme sözünü verdi.”ifadelerine yer verdi.

“Esnafın yok olmasını seyretmek neden bunlara bu kadar zevk veriyor”

Başkan Yıldızkaya’nın semt pazarı sözlerini yerine getirmediğini söyleyen Karaca; “Orada 5 bin metrekarelik bir alan var. Orası pazarcı esnafına, Fatih ve Şehitlik mahallelerine hitap edecek mükemmel bir semt pazarı olabilecek bir yerdi. Halk ucuz meyve sebze yiyecekti. Neden Belediye Başkanımız bunu istemiyor? Neden dört senedir oyalıyor? Seçim vaatlerinde; Fatih, Şehitlik, Mehmetakif semt pazarlarını yapacağım dedi, sadece Şentepe’ye yaptı. Verdiğin vaatleri niye yapmıyorsun? Neden burada meydan sadece marketlere kaldı? Buradaki esnafın yok olmasını seyretmek neden bunlara bu kadar zevk veriyor anlamış değilim.”dedi.

“Belediye Başkanı hakkında imza kampanyası başlatacağız”

Belediye Başkanı hakkında imza toplayacaklarını belirten Karaca; “Biz Polatlı genelinde Belediye Başkanı hakkında imza kampanyası başlatacağız. Belediye Başkanımız Akra Düğün salonunun karşısındaki alanın yeşil alan olduğunu, burayı yıkamayacağını, yasal olmadığını söylüyor. Sami Çay’ın yapmış olduğu Elifkent’in bitişindeki hatıra ormanını yok ederek dev bir AVM yaparak, pazarcı ve bakkal esnafı bitmişken, zorluklarla ayakta duran çarşı esnafını bitirecek AVM projesini belediye olarak yapmak haddinize mi? Bir Belediye Başkanı AVM yapabilir mi? Yaptığın AVM çarşıdaki esnafın sonu olacak. Çarşı esnafını temsil eden oda başkanları, kamu kuruluşları neden konuşmuyor? Bu sadece pazarcıların sorunu değil. Marketler bizi yok etti seyrettiniz ama bu AVM açıldığı zaman Polatlı’da çarşı diye bir şey kalmayacak. Çarşıdaki esnaflar kepenk kapatacak. Neden bu kadar duyarsızsınız? Ben bu AVM’nin ne şekilde yapıldığını, nasıl ruhsat verildiğini, hatıra ormanının ne şekilde kaldırıldığını, bunların araştırılması için İç İşleri Bakanlığına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına imza toplayacağım. Ak Parti, CHP, MHP ve bütün siyasi partilerin ilçe başkanlarına ve yöneticilerine sesleniyorum; neden buna seyirci kalıyorsunuz?”diye konuştu.

“Polatlı’da Belediyesi’nin görevi AVM yapmak mı?”

AVM’ye kesinlikle karşı olduklarını söyleyen Karaca; “Biz Polatlılıyız, Polatlı’da doğduk, Polatlı’da büyüdük. Polatlı halkı yıllardır güvendi siyasetçileri bir yere getirdi ama siyasetçiler esnafı hak ettiği yere getirmedi. Şimdi de kalkıp dev bir AVM yaparak esnafı yok etmeye çalışmak ne zihniyettir? Bir de yetmezmiş gibi bütün reklam tabelalarına ‘Belediye olarak çalışıyoruz, AVM yapıyoruz’ yazabiliyorsunuz. Polatlı’da Belediyesi’nin görevi AVM yapmak mı? Cadde sokaklarda madde bağımlıları doldu, işsiz doldu, Polatlı’da zar zor ayakta duran esnaf ve pazarcıyı da yok ederek buralarda iş imkanı sağlayacak mısın? Polatlı’da iyi kötü 10-15 milyar dükkan kirası veren çarşı esnafını, bu dev AVM’yi açarak kepenkleri kapatarak elinize ne geçecek? Sizi o koltuğa oturtturan Polatlı’daki 10 bine yakın esnaftır. Bunları ailesi ve çalışanlarıyla hesaplayıp onların sayesinde Başkan olduğunuzu unuttunuz. Sadece menfaat uğruna, sadece rant için insan doğduğu büyüdüğü ilçeye kötülük yapamaz.”şeklinde konuştu.

“Konuyu gerekirse İç İşleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığına kadar taşıyacağız”

Açıklamasının sonunda tüm Polatlı esnafına seslenen Karaca; “Sen Belediye Başkanıysan, Polatlı’ya bir fabrika gelmesi için neden mücadele etmiyorsun? Buradaki gençlere iş sahası açılması için neden mücadele etmiyorsun? Günübirlik siyasetlerle bugüne kadar gittin. Bizlerde de kabahat var. Ben de bugüne kadar seni övdüm, hep seni baş tacı yaptık. Belediye Başkanımız seçildiği zaman Sivil Toplum Örgütleriyle beraber hareket edeceğiz, dedi. Polatlı beraber yöneteceğimiz söyledi. Her şeyi yapıyor hiçbir şeyden haberimiz yok. Hani sivil toplumla beraber hareket edecektin? Hani beraber karar alacaktık? Aynı hamam aynı tas. ‘Eski Başkan bunların kurdelesini kesiyordu, açılışını yapıyordu, ben yapmayacağım’ diyordu.  ‘Marketlerin önüne tezgah açtırmayacağım’ diyordu. Yapacağın bu AVM, Polatlı halkının sonu olacak. Bu AVM, marketlerin götürdüğü milyonların 5 katını götürecek. Ben Polatlı’daki bütün çarşı esnafına sesleniyorum; Bizler pazarcılar odası olarak gerekirse Belediye’ye protesto yürüyüşleri yapacağız, imza kampanyası başlatacağız. Gerekirse heykelde stant kuracağız. Gerekirse broşürler bastırıp bütün esnafımızı uyaracağız. Eğer bu AVM açılırsa Polatlı’da esnaf diye bir şey kalmaz. Bu Belediye Başkanının zihniyetini halen anlamış değilim. Ben isterim ki Belediye Başkanları esnafına sahip çıksın. Biz diğer Belediye Başkanı gibi esnafı ezmeyeceğiz, market koymayacağız, AVM koymayacağız dediniz; şimdi marketin AVM’nin babasını yaparak Polatlı esnafına son vereceksiniz. Bu sizin nerenizin dürüstlüğü, nerenizin gerçekliği? Biz bundan sonra Polatlı’da yapılacak olan marketlerin özellikle de AVM’nin sonuna kadar karşısındayız, Polatlı’da cadde cadde mahalle mahalle gezerek imza toplayacağız. Konuyu gerekirse İç İşleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığına kadar taşıyacağız. Polatlı’daki bu rant kavgasının ne şekilde yürüdüğünün araştırılması için Polatlı’ya müfettişler gönderilmesi, gereken bütün işlemlerin yapılması için siyasileri meydana davet ediyorum. Herkes şapkasını önüne koysun, düşünsün. Pazarcı esnafı olarak gerekirse cadde ve sokaklara döküleceğiz, sonuna kadar hakkımızı arayacağız.”dedi. Pazarcılar bugün saat 10.00’da Başkan Karaca öncülüğünde Belediye Binasına doğru yürüyüş yapacaklar.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.