DOLAR 8,45790.06%
EURO 10,0336-0.14%
ALTIN 491,92-0,03
BITCOIN 347039-1,89%
Ankara
29°

AÇIK

04:08

İMSAK'A KALAN SÜRE

 Ana Yapısal Diyalog Forumu Başladı

ABONE OL
22 Ağustos 2017 11:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Basın İlan Kurumu’nun (BİK), Erasmus+ kapsamında yıl içinde 7 bölgede düzenlediği “Gençlerin Katılımı ile Yerel Yazılı Basının Dijital Dönüşümü Çalıştayları”nın ardından, genel bir değerlendirme ve raporlama yapmak üzere iki gün sürecek olan ‘Ana Yapısal Diyalog Forumu’ başladı.

Basın İlan Kurumu’nun, yazılı basının dijital dönüşüm süreçleri hakkında yaptığı çalışmalardan biri olan Forum, BİK Bayramoğlu Sosyal Tesisleri’nde Tatil Köyü’nde Genel Müdür Yakup Karaca,  BİK Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ergün Yolcu, AB Bakanlığı Erasmus+ Gençlik Çalışmaları Koordinatörü İbrahim Demirel’in açılış konuşmaları ile başladı. BİK’in, Erasmus+ Avrupa Birliği Bakanlığı’nın Gençler ve Gençlik Alanında Karar Alıcılar Arasında toplantılar, tartışmalar yapmak ve istişarelerde bulunmak üzere, bir yıldır 7 bölge / 7 ilde yürüttüğü çalıştaylardan çıkan sonuçların değerlendirilmesi ve raporlaştırılması amacıyla düzenlenen Foruma, daha önce programlara katılmış olan 60 genç, gazeteciler, akademisyenler ve BİK yetkilileri katılım sağlıyor.

“Bir yılda 100’ün üzerinde genç gazeteci adayının istihdamına vesile olduk”

İki gün sürecek Ana Yapısal Diyalog Forumu açılışında Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca konuşmasında “Yarım asrı aşkın süredir BİK, başta kamuya ait olmak üzere resmi ilan ve reklamların, süreli yayınlara adaletli ve düzenli bir şekilde dağıtılarak yayımlanmasını sağlamak görevini yerine getiriyor.  Bu görevi objektif ölçütler çerçevesinde başarıyla yürütmenin gayreti içindeyiz. Kurumumuzun görev alanı içerisindeki 600’ün üzerinde gazete ile 700’e yakın dergi, bizim aracılığımızla aldıkları resmi ilan ve reklamları yayımlayarak ciddi gelirler elde etmekte, hatta büyük bir bölümü bu sayede ayakta kalabilmektedir. Yine elde ettiğimiz gelirlerimizin önemli bir kısmını sosyal sorumluluk anlayışımızın gereği olarak paydaşlarımızla bölüşüyoruz. Özellikle son birkaç yıldır Kalkınma Ajansları, Ulusal Ajans, KOSGEB ve İŞKUR gibi kurumlarla yoğun işbirliği halinde yazılı basınımızın yapısal ve dijital dönüşümlerine dair projeler yürütmekteyiz. Bu çerçevede eğitim faaliyetlerine hız verdik, hem nitelik hem de niceliksel olarak gözle görülür bir artış sağladık. Gazeteler başta olmak üzere medya sektörüne yetişmiş eleman desteği sağlamak üzere İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Samsun illerinde Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi programları düzenledik. Ayrıca bu eğitimden geçen 100’ün üzerinde genç gazeteci adayının basın sektöründe istihdamlarına vesile olduk. Bu faaliyetlerimizi artırarak sürdüreceğiz.”dedi.

“Gazetelere ait internet sitelerinin reklam alabilme kabiliyetlerini artıracağız”

Karaca, konuşmasının devamında; “Yine gazetelerimizin dijital dönüşümlerinin sağlanması, sürecin sağlıklı yürütülmesine katkı sağlamak amacıyla gazetelere ait internet sitelerini iyileştirecek bir projenin çalışmalarını bu yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Hemen akabinde, bu çalışmaya eklemlenecek Yazılı Basının Dijital Reklam Piyasalarına Entegrasyonu projesiyle gazetelere ait internet sitelerinin reklam alabilme kabiliyetlerini artıracağız.” konularına değindi. Karaca sözlerini, gerçekleştirilen Forum sonunda, BİK adına yeni bir yol haritası, karar alıcılar içinse bir tavsiye raporunun çıkması doğrultusundaki temennileriyle bitirdi. Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ergün Yolcu ise konuşmasında “Çok yakın bir zamanda bayilerden gazeteler alınırdı ama bu alışkanlık da yavaş yavaş kayboluyor. Artık zamandan ve mekândan bağımsız olarak habere ulaşmak için çaba sarf ediyoruz.  Dijital ayak izlerimiz Big Data (Büyük veri) içine yerleştiriliyor. Big Data’yı analiz edip, bundan sonuçlar çıkarmak önemlidir. Teknik ve hukuksal altyapılar bu doğrultuda geliştirilmeli. Kişi ya da kurumların, hak ve özgürlüklere zarar vermeden bu olanakların kullanılması için altyapı çalışmaları yapılmalıdır. Kâğıt baskı şimdilerde yerini dijital yayıncılığa bırakıyor. İleride belki gazetelerin basılı halini göremeyeceğiz. İnternet gazeteciliğinin hızı artacak ve zenginleşecek.” ifadelerine yer verdi.

“BİK’in bu projesi, AB Komisyonu’nun en iyi uygulama projesi olabilir”

AB Bakanlığı Erasmus+ Gençlik Çalışmaları Koordinatörü İbrahim Demirel, “Gençlerin Katılımı ile Yerel Yazılı Basının Dijital Dönüşümü Çalıştayları” projesine destek olmaktan gurur duyduklarını dile getirdiği konuşmasında, her yıl Avrupa Birliği Komisyonu’nun kendilerinden istediği en iyi uygulama projelerinden birisi olarak BİK’in bu projesini gönderilebileceğini ifade etti.  Ana Yapısal Diyalog Forumu, “Kamu gözüyle medyanın önemi” ve “Dijitale dönüşümü ile özel sektör gözüyle medyanın önemi ve dijitale dönüşümü” başlıklarıyla devam edecek.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.