Ana sayfa GÜNDEM Bakan Fakıbaba, Çiftçinin Sorunlarını Dinledi

Bakan Fakıbaba, Çiftçinin Sorunlarını Dinledi

942
0
PAYLAŞ

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, dün Polatlı’nın köylerini gezdi, çiftçinin sorunlarını dinleyerek tek tek not aldı.

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba dün Polatlı’ya bağlı Sarıoba, Şabanözü, Karacaahmet ve Yeniköseler köylerini ziyaret etti. Köy sakinlerinin sorunlarını tek tek dinleyen Bakan Fakıbaba, sorunları not alarak gerekli talimatları verdi. Başlıca sorunlar arasında; içme suyu, yollar, sulama sorunları ve çiftçilerin borçları yer aldı. Sonrasında Mevsimlik işçiler ziyaret edilerek, yeni yapılacak olan 100 konutluk çadır kent projesi tanıtıldı.

Bakan’a köylülerden yoğun ilgi

Bakan Fakıbaba, dün sabah ilk olarak Sarıoba köyüne geldi. Bakan Fakıbaba’ya; Ankara Valisi Ercan Topaca, Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, İl Tarım Müdürü Bülent Korkmaz, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, İlçe Müftüsü Mehmet Muslu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, Kurum ve Kuruluş Müdür ve şefleri ve Muhtarlar eşlik etti. Ayrıca Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak da Karacaahmet ziyareti ve sonrasında Bakın Fakıbaba’ya eşlik eden isim oldu. Ziyaret edilen her köyde ilgi yoğun oldu. Köy sakinleri sorunlarını ve taleplerini dile getirdi.

“Onların dertlerini birebir siz öğreneceksiniz”

Bakan Fakıbaba, ziyaretlerde öncelikle köylülere kısa bir konuşma yaparak; “Besici neler yapıyor, gıda tarım işleri nasıl gidiyor, bizim bunları birinci elden sizden öğrenmemiz lazım. Durumunuz nasıl, sıkıntılarınız nelerdir, bunlar bizim için çok önemli. Çünkü gerçekten Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın, üreticiye çiftçiye ve köylü insanımıza çok büyük saygısı ve sevgisi var. Özellikle bizi görevlendiriyor; cumartesi Pazar yok, devamlı halkın arasında üreten kişilerin arasında olacaksınız, onların dertlerini birebir siz öğreneceksiniz diyorlar. Ben özellikle Sayın Valimize, Kaymakam Beye, Belediye Başkanımıza, muhtar arkadaşlarımıza, hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Sıkıntılarınızı not ediyoruz. Bu sıkıntılar yavaş yavaş düzelecektir, bundan emin olun.”dedi.

“80 milyonluk bir aileyiz, cennet gibi bir ülkeye sahibiz”

Daha sonra çiftçilerin sorunlarını dinleyen Fakıbaba, çiftçi borçları ile ilgili olarak; “Bu olayın farkındayım, borç ertelemesiyle olmuyor. Bu olayı Sayın Başbakanımıza Tarım Bakanı olarak özellikle arz edeceğim. Erteleme değil de yeniden bir yapılandırma konusunu arz edeceğim. Birçok konuda haklısınız. Çiftçi bizim başımızın tacıdır, üreten kişinin ellerinden öperim. İnşallah bu sorunların düzeleceğine inanıyorum. Hepinizin sorunlarına çözüm bulmaya çalışacağız. Biz 80 milyonluk bir aileyiz, cennet gibi bir ülkeye sahibiz.”ifadelerini kullandı.

Tarlayı eken değil ekmeyen destek alıyor

Buğday kotası, mazot desteği gibi sorunların da dile getirildiği buluşmada ayrıca çiftçi desteklerinin tarla sahibinin aldığı, tarlayı kiralayarak ekim yapan kişinin desteğe asıl ihtiyaç duyan kişi olduğu ve söz konusu desteği alamaması sorunu görüşüldü. Bakan Fakıbaba, bunun üzerine; “Desteklemeleri direkt çiftinin alması lazım. Bu önemli bir yaradır, bunu çözmemiz lazım. Tarlayı kim ekiyorsa desteği ona vermemiz lazım.”dedi.

“Bilinçsizce ekim yapıyoruz”

Bakan Fakıbaba ve beraberindekilere sorunlarını anlatan çiftçiler, ekim yaparken bilinçsizce yaptıklarını, bunun sonucunda herkesin bir ürüne yüklenmesi ile hasat zamanı ürünün para etmediğini söylediler ve bilgilenmek istediklerini belirttiler. Bunun üzerine Vali Topaca, köylerde ayda bir Ziraat mühendislerinin gelerek köylüyü bilinçlendirmesi yönünde eğitim verilmesi konusunda İl Tarım Müdürlüğüne talimat verdi. Ayda bir ziraat mühendisleri köylere giderek çiftçileri bilgilendirecek. Bakan Fakıbaba, bu konuda şunları söyledi: “En büyük eksiğimiz bilgi eksikliğimiz. Bu gerçekten çok önemli bir konudur. Çok güzel bir düşünce ve bu diğer köylerimize de örnek olacak bir çalışma olacaktır.” Bakan Fakıbaba ayrıca geçim sıkıntısını anlatan bir çiftçinin “Çalışmaktan ayağım denize girmedi, 62 yaşındayım daha deniz görmedim” diyen bir çiftçiye denize gönderme sözü verdi.

Arıtma işlemi başladı

İçme suyu sorunlarını dile getiren çiftçilere, 19 Ağustos itibariyle arıtma takıldığı konusu hakkında bilgi verildi. 2,5 litre köye 1,5 litre tarım işçilerine veriliyor. Mevcut deponun yanına yeni 500’lük bir depo yapılıyor. Vali Topaca; “Arıtma yeni takıldığı için suyun kalitesini takip edin, daha çok yeni ama birkaç güne daha iyi olacak. Bizi de haberdar edin.”dedi. Yol sorunları ile ilgili olarak ise; “8 km’lik asfaltın 5,5 km’si bitti. Büz ihtiyaçları giderildi. Oltan köyüne doğru yeni bir yol çalışması yapılıyor. Mevsimlik tarım işçilerinin bulunduğu alan ve mezarlık bölümüne de asfalt çalışmaları yapılıyor.”şeklinde bilgi verildi.

“Polatlı’nın tarım arazisi Türkiye’deki 35 vilayetin tarım arazisinden daha fazla”

Çiftçi desteklemeleri ile ilgili bilgi veren İl Gıda Tarım Müdürü Bülent Korkmaz, ÇKS kaydının önemine değinerek; “Polatlı’nın tarım arazisi Türkiye’deki 35 vilayetin tarım arazisinden daha fazla Polatlı bizim için bu kadar önemli bir tarım ilçesidir. Dolayısıyla çiftçimizin mutlaka intikal işlemlerini yaptırıp çiftçi kayıt sistemine kayıt olması gerekiyor. Şu an Polatlı’da 900 bin dekar ÇKS kayıtlı olmayan arazi mevcuttur. ÇKS kaydı yaptırdığınızda bütün bu desteklemelerden yararlanacaksınız.”dedi.

Yıldızkaya’dan Şabanözü köyüne hayvan banyosu sözü

Sarıoba köyünün ardından gidilen Şabanözü köyünde de başlıca sorun su sıkıntısı oldu. Burada ASKİ’ye su arzının artırılması talimatı verildi. Ayrıca bir hayvan banyosu talebi olan köylülerin talebine cevap da Başkan Yıldızkaya’dan geldi. Yıldızkaya, en kısa zamanda yapılacağı müjdesini köylülere verdi. Karacaahmet köyünde de çiftçinin başlıca sorunu sulama sorunları oldu. Bakan Fakıbaba ve beraberindekiler gerekli notları alarak gerekli çalışmaların yapılacağını söylediler. Ayrıca Şabanözü Köyünden Karacaahmet köyüne gidişte bir soğan tarlasını ziyaret eden Bakan Fakıbaba, burada tarım işçileri ile birlikte soğan topladı, birlikte fotoğraf çektirdi.