DOLAR 8,55940.07%
EURO 10,11220.04%
ALTIN 495,290,21
BITCOIN 325386-1,19%
Ankara
28°

AÇIK

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Uluslararası Çocuk Üniversitesi Kuruluyor

ABONE OL
19 Ağustos 2017 17:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Amerikan Kültür Eğitim Kurumları Müdürü Fuat Turgut, dün Radyo Hür’de Sevim Işık ve Alaattin Taymaz’ın hazırlayıp sunduğu Işığın Gör Dediği programına konuk oldu.

Beş yıldır ilçemizde eğitim öğretim faaliyetlerini başarıyla sürdüren Polatlı Amerikan Kültür Eğitim Kurumları, Uluslararası Çocuk Üniversitesini kuruyor. Kurum Müdürü Fuat Turgut, dün Radyo Hür’de Sevim Işık ve Alaattin Taymaz’ın hazırlayıp sunduğu Işığın Gör Dediği programına konuk olarak, Polatlı’da eşi benzeri görülmemiş Uluslararası Çocuk Üniversitesi projesini anlattı. Turgut ayrıca, Polatlı’ya geliş süreci, yabancı dil öğrenmenin ve okul öncesi eğitimin önemi ve gelecekte Polatlı’da faaliyete geçirecekleri projeler hakkında konuştu.

 

Uluslararası Çocuk Üniversitesi ve Anaokulu

Polatlı Amerikan Kültür Eğitim Kurumları Müdürü Fuat Turgut, Uluslararası Çocuk Üniversitesi ile beraber 2-6 yaş arası çocuklar için bir Anaokulu kuracaklarını da söyledi. Turgut, bundan birkaç ay önce de Amerikan Kültür Eğitim kurumları bünyesinde KPSS, ALES ve DGS kurslarının açılacağını duyurmuştu ve bu kurslar da yakın zamanda başlıyor. Uluslararası çocuk üniversitesinde eğitim alacak çocuklar burada üç dil birden öğrenecek. Bu eğitim kurumunda ayrıca, çocukların kendilerine özgü yetenekleri tespit edilerek ona yönelik eğitim verilecek. Kurum bünyesinde çeşitli laboratuarlar ve robotik eğitim bölümleri gibi birçok bölüm bulunacak. Ayrıca okul kayıtlarında bayram öncesinde velileri indirim fırsatı bekliyor. Programda daha birçok konuya değinen ve Sevim Işık ile Alaattin Taymaz’ın sorularını yanıtlayan Turgut, şunları söyledi:

16 yaşınızda Almanya’dan Türkiye’ye gelmenize rağmen, Türkçeyi nasıl bu kadar düzgün konuşuyorsunuz?

Turgut: Almanya’da doğup büyümüş olsam da bir şeyi unutmamak lazım; genetiğimizde biz kendi milletimizin özelliklerini taşıyoruz. Öncelikle kendi ana dilimizi çok iyi bilmeliyiz. Kendi ana dilimizde kendimizi yeteri kadar ifade edemezsek bir başkasının dilinde kendimizi ifade etmeye çalışmak nafile bir davranıştır. Bir de dil öğreniminde en önemli şey ihtiyaç duymaktır.

Neden “Amerikan Kültür”?

Turgut: Sadece isme bakarak siz burada Amerika’nın kültürünü mü öğretiyorsunuz diyenler oluyor. Ben 16 yaşımda Almanya’dan geldiğimde o zaman çifte vatandaşlık yoktu, konsoloslukta bana Türk vatandaşı mı olmak istiyorsun yoksa Alman vatandaşı mı, diye sorduklarında ben bu seçimi o gün yapmışım. O yüzden kimse bizi bir kültürün misyoneri olarak görmesin. Kurumumuzun adı bir Pedagojik motivasyon adıdır. Amerikan ya da İngiliz gibi ingilizce konuşturmayı hedeflediğiniz yerde siz buraya Polatlı Yabancı Dil Kursu diyemezsiniz. Türkiye genelinde 500 yüz küsür şubeye ulaşmış bir zincir eğitim kurumuyuz. Bizim Genel Başkanımız Halil Çil, Afyon Emirdağlıdır, Eskişehir’de radyoculuk gazetecilik yapmıştır. Sermaye, emek ve yatırım %100 Türk’tür. Türk sermayesiyle yabancılarla yarışıyoruz. Dünyada birçok yabancı dil okuluna rakip olacak güçteyiz.

Neden Polatlı?

Turgut: Genel Başkanımızla birlikte bir gün Ordu’dan Ankara’ya giderken bana Polatlı’ya bir okul açalım dedi. Geldiğimiz yıl okul binası arayışı sırasında bulduğumuz bir binayı kaçırmıştık ve ben o gün Ankara’ya geri dönecektim. Belediye Başkanı Sayın Mürsel Yıldızkaya’nın o zamanlar emlak ofisi vardı, henüz Belediye Başkanı olmamıştı. Orada karşılaştık tanıştık. Polatlı’ya eğitim yatırımı yapacak herkes çok önemlidir dedi ve bina bulmamız için çok uğraştı. Sonrasında Tren Yolunun üzerindeki binayı bize buldu. Biz orada başladık ve 3 yıl boyunca orada eğitim öğretim faaliyeti sürdürdük. Şu anda orası Belediyenin ETÜT merkezi olarak kullanıyor. Metruk bir binaydı, eğitim kurumu olarak devam ediyor. Ben iyi bir yerde yatırım yaptığımızı düşünüyorum. Polatlı gerçekten Ankara’nın en modern ilçelerinden biri ve Polatlı çok önemli bir yer. Polatlı’dan vazgeçmeye niyetim yok.

Uluslararası Çocuk Üniversitesi eğitime ne zaman başlayacak?

Turgut: Velilerimizle ön görüşmelerimiz başladı. Kayıtları almaya başladık hatta bayram öncesi kayıt yaptıranlara indirim yapıyoruz. Çocuklarımızın ön kayıtlarını alıyoruz, sonrasında ise bir psikolojik danışman ve öğretmenimizin katılımı ile öğrenci kabul görüşmesi yapıyoruz. Seçkin öğrencileri kabul edeceğimizi söylemiştik, onları da yapacağımız bu görüşmeler neticesinde seçeceğiz. Her çocuğun kendine özgü bir yeteneği var. Çocuk hakkında rapor hazırlandıktan sonra bu raporu danışma kurulumuzla birlikte görüşüyoruz. Daha sonra çocukların yeteneklerine göre sınıflarına yerleştiriyoruz. Hepsi branş öğretmenlerinden oluşan bir eğitim sistemimiz var ve kısıtlı öğrenci kontenjanımız var. Bayram sonrasında da eğitim öğretim faaliyetlerimize başlayacağız. Buradan mezun ettiğimiz çocuklarımızı bırakmayacağız, ileriki eğitim öğretim hayatlarının da takipçisi olacağız. Öğrencime sahip çıkacak bir düşünceyle hareket edeceğim çünkü bunu yapmazsam o güne kadar öğrencime o güne kadar sağlanan imkanlar boşa gitmiş olur. Zaten bizim Polatlı’da ilkokul, ortaokul hatta lise özel eğitim kurumları kurma projelerimiz var. Bu benim hayalim ve şartlar elverişli olduğunda bunu da hayata geçireceğiz. O zamana kadar çocuklarımızın başka okullardaki eğitim hayatlarında onları gözlemleyeceğiz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.