DOLAR 8,5609-0.01%
EURO 10,1288-0.09%
ALTIN 495,980,19
BITCOIN 3372026,79%
Ankara
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

e-Devlette Yeni Hizmet

ABONE OL
19 Ağustos 2017 16:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pek çok hizmetin devlet dairelerine gitmeden online olarak sağlandığı e-Devlet kapısı, şimdi de tüketici hakem heyeti başvurularını elektronik ortamda yapma imkanı tanıyor.

e-Devlet hizmetleri, eklenen yeni hizmetleri ile vatandaşlara daha kullanışlı bir hizmet sunuyor. e-Devlet hizmetleri giderek büyüyen yapısıyla, her geçen gün bünyesine yeni uygulamaları dahil ederek vatandaşlara büyük kolaylık sağlamaya devam ediyor. e-Devlet giriş işlemleri TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile yapıldıktan sonra kamu kurumlarına gitmeksizin pek çok hizmeti online olarak sağlıyor ve işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirmenizi sağlıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının “Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve artık tüketici hakem heyeti başvuruları internet üzerinden e-Devlet Kapısından gerçekleştirilebilecek.

Vatandaşlar, kurumlarla ilgili yaşadıkları uyuşmazlıklar nedeniyle tüketici hakem heyetlerine başvurularını e-Devletten yapabilecekler

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle artık vatandaşlar, kurumlarla ilgili yaşadıkları uyuşmazlıklar nedeniyle tüketici hakem heyetlerine başvurularını şahsen ya da avukat aracılığıyla elden veya postaya yapabilecekleri gibi, e-Devlet kapısı hizmetleri arasına dahil olan tüketici bilgi sisteminden de yapabilecek. Söz konusu başvuru, uyuşmazlık konusuna dair dilekçe ve varsa delil oluşturan belgelerle beraber tüketici hakem heyetine verilerek yapılacak.

Bakanlığın internet sitesindeki form doldurulacak. Form olmadan yapılan başvurularda ise başvuru sahibinin adı soyadı, TC kimlik numarası, adresi, iletişim bilgileri, talebi ve Türk Lirası cinsinden uyuşmazlık değeri ile şikayet edilene ait bilgiler yer alacak. Eğer uyuşmazlık değeri döviz cinsinden ise başvuru tarihindeki efektif döviz kuru esas alınarak Türk Lirasına çevrilecek. Uyuşmazlıkla ilgili formun eksiksiz doldurulması ve varsa bilgi ve belgelerin sisteme yüklenmesi ile başvurular geçerli sayılabilecek. Tarafları, konusu ve sebebi aynı başvurular birden fazla tüketici hakem heyetine yapılamayacak. Yapılması durumunda ise tüketici hakem heyeti resen ya da taraflardan birinin itirazıyla her zaman derdestliği dikkate alacak.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.