DOLAR 8,56110.1%
EURO 10,12740.18%
ALTIN 494,660,08
BITCOIN 326653-0,52%
Ankara
28°

AÇIK

20:33

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Hani Bir Eğitimci Daima Öğrencinin Yanında Olur ya! – Köşe Yazısı

ABONE OL
15 Ağustos 2017 09:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir… Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk(Başöğretmen)

Bize bu vatan topraklarını armağan eden, eğitimin önemini nice sözleriyle bize aşılayan Gazi Mustafa Kemal Atatük’e selam olsun!

Saygı, sevgi ve hasretle…

Yaşamak, öğrendiklerinin doğrultusunda bir insanın kendisine yol göstermesi kadar hür olmalı. Öylesine emin olucasına adımlar atabilmeli, sorgulamalı her dakikayı. Bir kitabın ön sözünün eşsizliğini taşımalı.

Hayatımızda eğitimin büyük bir önemi vardır fakat asıl önemli olan ise bir umut ışığı olan çağdaş yeni neslin yanında olabilmektir çünkü bizler yolun başındayken bize öğretilen kısımla birlikte adımlarımızı atarak, yolumuzu çiziyoruz.

Şimdilerde bakıyorum da çevreme “kitap” sözcüğünü duydukları an da bir adım geriye kaçıyorlar. O denli uzak düşmüşlercesine… Öğrenmekten soğumuş olmakta varmış hayatta zamanla buna tanıklık ettim. Netice de herkes her şeyi sevecek diye bir kaide yok hayatta fakat öylesine uzak düşüyoruz ki bizi geliştirip benliğimize değer katan şeylerden.

İnsan hayal kurmaya okuma yazma öğrendiği zaman, eğitime ilk adımı attığı an, başlar çünkü insan kendini ifade etmeyi öğrendiği an ne istediğini de bilir. Yani her şey insanoğlunun kendisini tanımasından doğar. Biz yaşamımızı bize öğretildiği gibi yaşıyoruz. Bir süre sonra da bu alışkanlık kazanıyor. Gerçek şu ki ilk heveslerimiz ne kadar sahici kılınıp ardından bize en eşsiz anıları bırakırsa insanın direnci de o kadar güçlü kılınır. Önemli olan nasıl öğrendiğimizdir hayatı.

Okullarda tanık olduğum o kadar çok hadiseler var ki… En acısı ise bir öğrenciyi ayırt edebilmenin bu kadar kolay olması. Herkes aynı şartlar altında okuyorken bu çok acımasızca. Düşünsenize bir aile varlıklı olsa da yoksul olsa da varını yoğunu çocuklarına adar. Çocukları üzerinde hayalleri olur sadece. Bazı haksızlıklar da vardır ki bedelini asla ödeyemezler.

Sözün özü bir eğitimci, çıkar gütmeden öğrenciye yürümüş olduğu yolda ışık tutabilmeli. Ancak o zaman “kitap” sözcüğü işitildiği an kocaman bir heyecan kaplar.  Bakın çevrenizdeki gözleri ışıl ışıl öğrenmek için can atan o minik elleri kalem tutan, ülkesinin geleceğini hür vicdanı ile hazırlayan o hayalprestleri görürseniz saygıyla selamlayın; çünkü Atatürk’ün baş eğmez neferleridir onlar…

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.