DOLAR 8,56650.04%
EURO 10,14220.05%
ALTIN 495,250,07
BITCOIN 3372305,85%
Ankara
28°

AÇIK

04:02

İMSAK'A KALAN SÜRE

Borcunu ödeyen emekli olabilecek

ABONE OL
15 Ağustos 2017 10:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emekli olmaya hak kazanmış ancak borcu nedeniyle emekli olamamış vatandaşlardan, prim borcunu 7020 sayılı Kanun kapsamında yapılandıranlar için peşin ödemeler ve ilk taksit ödemesinde son gün 31 Ağustos… ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, yapılandırmanın bozulmaması için ilk taksitin zamanında ve tam olarak ödenmesi gerektiği konusunda uyardı.

7020 sayılı kanun kapsamında prim borçlarını yapılandıran vatandaşların yapılandırmalarının bozulmaması için son gün 31 Ağustos. İlk taksitin zamanında ve tam ödenmesi gerektiğini belirten ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, bu yapılandırmanın, emekliliği hak etmiş fakat prim borcu nedeniyle emekli olamamış Bağ-Kur’luların da yüzünü güldüreceğini söyledi. Buna göre; bu kişiler, yapılandırmada borçları için peşin ödeme seçeneği tercih etmişse ödemeyi yapar yapmaz, taksitli ödemeyi seçmişse ödemeler tamamlanır tamamlanmaz emekli olabilecek.

Nakit sıkıntısı yaşayana kredi kolaylığı

Borcunu peşin ödeyip hemen emekli olmak isteyen ancak nakit sıkıntısı yaşayan Bağ-Kur’lular için düşük faizli kredi imkanı da var. ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, yaptığı bilgilendirmede ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle, yeniden yapılandırma kapsamındaki Bağ- Kur’lulara, borçlarını ödeyip emekli olabilmeleri için herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanma imkanı sağlandığını da söyledi.  Bağ-Kur’lular 31 Ağustos’a kadar krediyle borcunu kapatıp emekli olabilecek. Kredinin geri ödemesini de emekli maaşıyla yapacak.

Taksitlendirme bozulursa ne olacak?

2016 yılında çıkarılmış olan 6736 sayılı Torba Kanun’la özel sektörün 2016/Haziran ve öncesine ait kamuya olan borç yükünün azaltılarak, borçların taksitle ödenmesi imkanı getirilmiş olmakla birlikte, hem bu yapılandırmaya başvurmamış, hem de 2016/Temmuz ve sonrasında yeni borç birikimi oluşmuş işverenlere 7020 sayılı Torba Kanun’la kamuya olan borçlarına yeniden yapılandırma imkanı getirilmişti. Bu yapılandırmada, taksitle ödeme yolunun tercih edilmiş olması durumunda, ödenmesi gereken taksitlerin ilk ikisinin süresinde ve tam ödenmesi koşuluyla, kalan taksitlerden; bir takvim yılında iki veya daha az taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti (peşin ödeme seçeneğinin tercih edilmesi hâlinde ilk taksiti) izleyen ayın sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanun’un 51’inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi şartıyla yeniden yapılandırma hükümlerinden yararlanabilecekler. Ancak, ilk iki taksitin süresinde tam ödenmemesi ya da süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen diğer taksitlerin belirtilen şekilde de ödenmemesi veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde yeniden yapılandırma hakkı kaybedilecek.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.