Ana sayfa GÜNDEM Saklı Cennetlerimiz; Hasanboğuldu Şelalesi

Saklı Cennetlerimiz; Hasanboğuldu Şelalesi

1444
0

Bir aşk hikayesi ve hazin sonlu bir Orhan Aksoy filmi Hasan Boğuldu’ya adını veren şelalesiyle bir doğa harikası bu yer. Neden Hasanboğuldu ismi verildiğini ve hazinli aşk hikayesinin detaylarını gitmeniz dileğimle anlatmıyorum ama Kaz Dağları’nda uğranacak en önemli durak burası.

Burada müthiş bir doğa harikası manzara, safari turları ve Tahtakuş müzesiyle karşılaşacaksınız. Şelaleye gelmek için Altınoluk’tan Edremit’e giderken Zeytinli beldesinde burayı sormanız yeterli.

Şelaleye ulaşım için önce Edremit ile Akçay arasında yer alan karayolu üzerinde Zeytinli tabelasından kuzey istikametine yönelip Zeytinli Kasabası’na ulaşmak gerekiyor. Daha sonra Zeytinli`nin kuzey istikametinden giden yol üzerinde tabelaları takip ederek Milli Park Sarıkız bölgesine gelmek gerekiyor. Yine buradan tabelaları takip ettiğinizde karşınıza çıkan yol ayrımından sola döndüğünüzde yaklaşık 4-5 km sonra Sutüven Şelalesi ve yanı başındaki Hasan Boğuldu Göleti’ne ulaşacaksınız.

Bu bölge kazdağları içerisinde hoş bir manzarası olan bir yer. Yaz aylarında azalmasına rağmen küçük bir dereden akan suyun kenarında veya içerisinde ahşap piknik masaları bulunmakta.

Yemyeşil doğası ve şelalesiyle çok hoş bir piknik mekanı olan hasan boğuldu göletinin daha ilerisine araçla ulaşım bulunmuyor. Ancak buradan da doğa içerisine trekking yürüyüşleri yapma imkanı mevcuttur.