DOLAR 8,46790.13%
EURO 10,07760.03%
ALTIN 497,510,07
BITCOIN 338354-0,49%
Ankara
26°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ovacık: “Şehrin Rantı Eşit Dağıtılmalıdır”

ABONE OL
12 Ağustos 2017 14:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Selami Ovacık, geçtiğimiz gün Radyo Hür’de Mehmet Salçın’ın hazırlayıp sunduğu Hür Siyaset programının konuğu oldu.

Radyo Hür’de Mehmet Salçın’ın hazırlayıp sunduğu Hür Siyaset programının geçtiğimiz günkü konuğu, CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık oldu. İlçe Başkanı Ovacık, Üçpınar emsal artışları konusunu yargıya taşıdıklarını açıkladı. Ovacık, yürütmenin durdurulması ve söz konusu planların iptali için dava açtığını söyledi. Ovacık; şehrin rantının eşit dağıtılması gerektiğine dikkat çekerek; “İtirazımız, planların keyfi bozulması  ve  Polatlı’da ki imar rantının belli bölgeye verilmesidir. Yüzde yüzün üzerinde rant artışının söz konusu ilçede kamuoyunda  tartışıldı.  Kamuoyu  vicdanı incindi. CHP İlçe olarak buradan bir ders çıkararak yürütmeyi durdurma ve planların bozulması ile ilgili dava açtık.”dedi.

“25 Temmuzda yürütmeyi durdurma davası açtık”

“Üçpınar, Basri  ve Şehitliğin devamı olan alan 283 hektarlık 200 dekarı ticari alan olan 1300 dönüm ise konuta planlanmış bölge. 5 binlik Ankara Büyükşehir, binlik Polatlı belediyesinden onaylanıyor. Binliğin devamı olan cetvellerin dağılım esnasında CHP’nin  bana verdiği yetki  ve TBMM grup  Başkan Vekilimiz Levent Gök  dâhilinde  itirazımızı ilçe teşkilatı olarak yaptık. Sonrasında genel merkezimiz ile istişarede  bulunduk.  Kamu adına yapmış olduğumuz itiraz dilekçesine yanıt gelmedi. Dava açılma  sürecini de bekledik 7-8 Temmuzda bu süre doldu. Davayı kendi  adıma açtım. 25 Temmuzda yürütmeyi durdurma davası açtık. Adı geçen binlik ve  5 binlik planların iptalini talep ettik. İddiamız;  öncelikle teknik olarak esastan itirazımız gerçekleştik. Binlik  ve  5 binlik planların keyfi iptali söz konusu olmaz. Ancak yargı kararı ile  bozulması söz konusu. Oradan yani esastan umudumuz var. O bölgede tapular çıkmadan  müteahhitlerin  arsa sahipleri ile aslına bakarsanız hayali bir durum anlaşma yaptıklarını  duyduk.  Pafta üzerinde daire kat karşılığı anlaşması yapıldığı 100-150 dairenin tapulu olmamasına rağmen hayali olarak satıldığını duyuyoruz. Özündeki itirazımız planların keyfi bozulması  ve  Polatlı’da ki imar rantının belli bölgeye verilmesidir. Yüzde yüzün üzerinde rant artışının söz konusu ilçede kamuoyunda  tartışıldı.  Kamuoyu  vicdanı incindi. CHP İlçe olarak buradan bir ders çıkararak yürütmeyi durdurma ve planların bozulması ile ilgili dava açtık.”

Talepler, müteahhitlerden geldi

“Arsa  sahiplerinden talep gelmedi. Müteahhitlerimizden  gelen talepler üzerine görüşmeler  yaptık. Dönüm fiyatlarının yüksek rakamlarla  dolayı kendileri tarafından satın alındığını  ve  mağdur olacaklarını söylediler. Basri köyünün ne suçu  var? 0.8 Emsal karşılığı verilirken  neden Şentepe’de 1.20 uygulanıyor. Belediye yönetimi ve adı geçen arkadaşlar rahatlar mı? Bizim bu itirazımızla birlikte parti gözetmeksizin AK Partilisi MHP’lisi hatta CHP’den  o alanda yerleri olan arkadaşlarımız var ve bu konuda ağızlarını bile açmadılar.  Kamuoyunda büyük rakamlarla komisyon verildiği söz konusu. Bu konun devamı olan TBMM Grup Başkan vekilimiz Levent Gök, şehitlikteki imar konusu ile ilgili  önerge verdi. Siyaseten de grup  başkan velilimiz konuyu takip ediyor. Bizim itirazımız şehrin rantının eşit dağıtılmadığıdır.  O alanda 0,8 emsalde 25 bin kişi yaşayacaksa 1,8 de 50 bin kişi öngörülüyor. O nüfus yoğunluğunu sağlayabilmek için binaların 12-13 katlı olması gerekecek. Yeni adliyenin etrafında emsal 1,20 buna rağmen orası sıkışık. 1,8’le kıyaslayın orası kim bilir nasıl olacak? Vatandaşı doğadan yeşilden uzakta betona hapsetme ileriye doğru sorunlarla yaşam alanı olmaktan çıkacak. Bu kararda 5 binlik bölümü  Ankara büyükşehir belediyesi meclis üyelerinin onayı ile çıkıyor.  MHP, Ak Parti ve hatta orada CHP’li meclis üyeleri neden itiraz etmedi?”

“Gizli bir el kamufle etmiş”

“Kendi grup başkanımız Doğan Yılmazkaya ile görüştüğümde  emsalin plan üzerinde gösterilmediğini söyledi. Pafta 1,8 görülmüyor.  Hesaplayınca 1,8 ortaya çıkıyor. Gizli bir el öyle bir kamufle etmiş ki hesaplandığında oraya çıkıyor. Ticari alan çok net ortaya konmuş ancak konutlar gizlenmiş. Bizim buradan beklentimiz  yüzde 50 yürütmeyi durdurma ihtimali olabilir. Yürütmeyi durdurmadığı sürece işlem yürüyecek. Mahkeme durdurmazsa devam edecek. Şehitlik mahallesinde de  1,8 çıkan emsalle  şehitlik mahallesinin dokusu kalmadı.  O bölge ile ilgili  bir arkadaşımızın mahkemeye verdiğini bilirkişinin de bölgede keşif yaptığını duyduk. Henüz kararı verilemedi sanırım devam ediyor.  İnşaat planlarını kişiye özgü indirmeden global olmak lazım. Şehir planı  geleceğe dair kent rantı dengeli bir şekilde dağıtılarak çok katı olanlarında olacağı yerler olacaktır tatbikî, kentsel geri dönüşümlerin devreye sokularak vatandaşın mağdur edilemeden kentte yeni yapılaşmalarında oluşması gündeme gelecek. Şehri 40-50 senelik planlanması gerekiyor. Kim gelirse gelsin plan değişikliğine götürecek kişiler ayrıcalık öncelik verilememelidir. Kimsede itiraz etmemelidir Bu tür planların yapılmasını umut ediyoruz.”

“AVM’ler çok büyük rant kapısı oldu”

“AVM gelişen  kentlerin vazgeçilmez unsuru oldu. AVM’ler insanları açık alandan caddeden sokaktan kopararak kapalı bir alan sıkarak vatandaşın tüketim alışkanlığının önünü açan benimde çok benimsemediğim  bir olay. AVM’ler çok büyük rant kapısı oldu. Büyük Holdingler AVM’lerle uzun yıllar kira hedefliyor. AVM’lere kıstas getirilmelidir.  Ankara’ya giriyorsunuz çok katlı altları ticari. Polatlı’da da bir AVM ve 508 konutlu inşaat başladı. Polatlı önü açılsın,  yeni  vizyonlara kavuşsun talep var yok o başka ama Polatlı’ya AVM yerine yerli bir alışveriş merkezi olabilirdi. Konut zaten yapılacak, Polatlı belediyesi kendi arsasını vermiş ona kimse karışmaz. Polatlı’da kent birliğini oluşturacak yerli bir alışveriş merkezi oluşturulabilirdi.  Şuanda artık bir inşaat başladı, Polatlı’mıza hayırlı olsun. Polatlı’da rezidans tarzı konutları göreceğiz. Olası  büyüsün, sağlıklı büyüsün esnafımız zarar görmesin isterim. Esnafımız zarar görmeden AVM şartlarının oluşturulmasını isterdik. Gönlümüz bundan yanaydı ama artık başladılar hayırlı uğurlu olsun.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.