Ana sayfa GÜNDEM Sakarya Nehrinde Son Durum

Sakarya Nehrinde Son Durum

1151
0

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Sakarya nehrindeki son durum hakkında değerlendirmede bulundu.

Bilindiği üzere Sakarya nehrinde özellikle son bir ayda ciddi bir susuzluk yaşandı, çiftçiler sulama yapamadı. 3 Ağustos’ta yağan yağmurun ardından Sakarya nehrine su geldi fakat çoktan olan oldu ve verim kaybı kaçınılmaz hale geldi. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Sakarya nehrinde yaşanan kurumanın sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yaptı. Köseoğlu, Sakarya nehrinden su kullanan yaklaşık 20 köyde 150 bin dekar alanın 30 gün süren susuzluktan etkilendiğini söyledi. Kesin rakamlar önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Köseoğlu; “Çiftçimiz sıkıntı ve stres içerisinde”

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Sakarya nehrindeki son durum hakkında değerlendirmede bulundu.

Bilindiği üzere Sakarya nehrinde özellikle son bir ayda ciddi bir susuzluk yaşandı, çiftçiler sulama yapamadı. 3 Ağustos’ta yağan yağmurun ardından Sakarya nehrine su geldi fakat çoktan olan oldu ve verim kaybı kaçınılmaz hale geldi. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Sakarya nehrinde yaşanan kurumanın sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yaptı. Başkan Köseoğlu; “Yaklaşık 20 köyümüz Sakarya nehrinden su kullanıyor. 1 Temmuz’da Yeniköseler, Şabanözü ve Karacaahmet köylerimizde su kesildi. Bu tarihten 3 Ağustos’ta yağan yağmura kadar, Sakarya nehrinden su kullanan köylerin tamamında su sıkıntısı yaşandı. 3 Ağustos’ta yağmur yağmasıyla Sakarya nehrine su geldi. Bundan sonra kesileceğini tahmin etmiyorum çünkü soğan suları bitmek üzere kavun suları bitti. Bundan sonra sadece pancar suları kaldı, kesileceğini tahmin etmiyorum. Yaklaşık 150 bin dekar arazide, 30 gündür su akmaması nedeniyle verim kaybı yaşanacaktır. Olan oldu, bundan geri dönüş yok artık muhakkak verim kaybı yaşayacağız.”dedi. Köseoğlu ayrıca Tarımının ihmal edilemeyecek bir sektör olduğunu da sözlerine ekledi.

“Çiftçimiz sıkıntı ve stres içerisinde, patlama noktasında”

Bilindiği üzere ilçemizde 2,192.000 dekar alanda 211,500 dekar sulu alanda ekim yapıldı. 30 gün yaşanan susuzluk 150 bin dekar araziyi doğrudan etkiledi. Söz konusu 211,500 dekar alanda bu yıl; Şekerpancarı 50.000 dekar, Kuru soğan 80.000 dekar, Ayçiçeği(Yağlık) 15.000 dekar, Ayçiçeği(Çerezlik) 10.000 dekar, haşhaş 3500 dekar, Kavun 30.000 dekar ve Karpuz 23.000 dekar ekim yapıldı. Verim kaybının kesin rakamları önümüzdeki günlerde açıklanacak. Çiftçinin bu ürünleri ekerken oldukça masrafa girdiğine dikkat çeken Köseoğlu; “2007 yılından bu yana Sakarya nehri ve porsuk çayı 1 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında kesilmekte 160 bin dönüme yakın bir arazide çiftçimizin bin bir zahmetle milyarlarca masraf edip yetiştirdiği pancarı, soğanı, kavunu, karpuzu, ayçekirdeği, mısırı, kurumakta su için çiftçilerimiz birbirini kırmakta kavga etmekteler. 30 gündür Sakarya nehrinden su akmamakta pancarına soğanına bir dönüm için şimdiye kadar 600-700 bin lira harcayan işçisine, gübrecisine, petrolüne, borçlanan çiftçimiz sıkıntı ve stres içerisinde, patlama noktasında. Gök pınar barajının biran önce bitirilip bu kış su tutması önümüzdeki sene bu sıkıntıları yaşamamamız çiftçimize zarar ettirmememiz için şarttır.”dedi.

“Çiftçimizi korumak tarımdan kopmamasını sağlamak zorundayız”

Köseoğlu, açıklamasının devamında yağış miktarlarını hatırlatarak; “İç Anadolu Bölgesi ülkemizin en az yağış alan bölgesidir. 2017 yılında daha da kurak bir yıl geçirdik temmuz sonuna kadar Polatlıya 213 milimetre yağış düştü. Bizler yılda 3 sefer buğdayı sulamadan verim alamayız. Avrupa da bir günde 250 mm yağış düştüğü olmuştur hiç sulama yapmadan ürün yetiştiriyorlar pancarı dahi sulatmıyorlar biz en az yedi sefer sularız. Bu şartlarda Avrupa ve Rusya çiftçisiyle nasıl rekabet edelim. Seksen milyonluk nüfusumuzu kırk milyon turisti ve beş milyon mülteciyi doyurmak için çiftçimizi korumak tarımdan kopmamasını sağlamak zorundayız. 2015 in tüm aylarında 524 mm Polatlıya yağmur düşerken 2016 yılında 464 mm 2017 yılında temmuz sonuna kadar 213 mm yağış düşmüştür bununda büyük bir bölümü mahsulün başak çıkardığı olgunlaşmaya başladığı dönemde yağmış verimin ve kalitenin artmasına çok az katkı sağlamıştır.”cümlelerine yer verdi.

3 ve 4 Ağustosta yağmurun yağmasıyla Sakarya nehri akmaya başladı

Köseoğlu, açıklamasının devamında; “İlçemizde arpaların büyük bir bölümü kışın sert gecen donlardan öldü, büyük bir bölümü sürülerek yeniden yazlık arpa ekildi. Toprak mahsulleri ofisince Polatlı’da 5 köyde 3500 dekar Haşhaş ektirildi bu ekili alanın 2300 dekarı dondan zarar gördü ve sürüldü. Nisan ayına geldiğimizde ise pancarlarını eken çiftçilerimiz nisan ayının değişik günlerinde 5 gün don olması nedeniyle tahminlerimize göre 5.000 dekar pancar alanı dondu sürülüp yeniden ekildi. Bölgemizde buğdayların gelişme ve başak tutma dönemi olan mayıs ayına geldiğimizde ise çok az yağış düştü mayıs ayının 9 gününde ayrı ayrı günlerde 28,7 mm yağış düştü her bitki karşılaştığı doğal olaylar karşısında kendi soyunu sürdürmek için korumaya alır ve öyle yaptı buğdayların boyu büyümeden zayıf başaklar çıkardı. Haziran ayının ilk on gününde 70 mm ye yakın yağmur yağdı ama çok sert yağdı. 82 köyümüzün tamamına yakınında sel ve bazı köylerimizde dolu zararı oldu kısacası Polatlı çiftçisi hem kuraklıktan hem sel ve doludan büyük zararlar gördü. Polatlı borsasında 2016 yılında işlem gören araçların ortalama ağırlığı 20 ton civarında iken bu sene işlem gören araçların ortalama ağırlığı 15 ton civarında kısacası verim düşüklüğünden dolayı kamyonlar dolmuyor. Bin bir zahmetle pancarını soğanını yazlık mahsulünü eken çapalattıran çiftçimiz Temmuz’un ilk haftası Sakarya ve porsuk çayının kesilmesiyle hüsrana uğramış çaresizlik içinde suyun gelmesini beklerken Allahım yüzümüze baktı 3 ve 4 Ağustosta yağmurun yağmasıyla Sakarya nehri akmaya başladı.”dedi.

Çiftçinin borçları ne olacak?

Son olarak çiftçi borçları hakkında konuşan Köseoğlu; 2017 yılında da borçların ertelenmesinin şart olduğunu belirterek; “Polatlı çiftçisi 2012 yılından 2016 sonuna kadar Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçları üst üste beş yıl ertelendi. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin borçları ertelenmeseydi çiftçimiz sıkıntıya düşecek Polatlı’mızın ekonomisi, esnafı, ticari hayatı da çöküntüye girecekti. Çiftçimiz hayvanını tarlasını satıp tarımdan kopacak yeni ekmek kapıları arayacaktı. Son beş yıldır çiftçimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçları erteleniyor yukarıda da bahsettiğim gibi 2017 yılı da çok kötü geçti 2017 yılı borçlarının da ertelenmesi şart buda aslında çiftçimiz için kurtuluş değildir. Polatlı’mızın yıllık tarımsal hasılası tahminlerimize göre brüt 800.000.000 milyon TL olup bu rakamında %25’i kar olsa 200.000.000 TL kar etmiş olur. Çiftçimizin Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerine, Özel Bankalara 500.000.000 TL borcu olduğunu tahmin etmekteyiz tarımın sürdürebilmesi içinde paraya ihtiyaç vardır. Altı yılın borcunun bir yılın geliriyle ödemesinin mümkün olmadığı gözükmekte eğer çiftçimizin tarımı sürdürmesini istiyorsak köylerimizi yaşatmak istiyorsak Polatlı çiftçisinin beş yıldır ertelenen birikmiş borçlarını 10 yıla faizsiz yayılması tarımı sürdürebilmemiz çiftçimizi köyünde tutmamız için şarttır.”dedi.