DOLAR 8,56670.1%
EURO 10,11700.04%
ALTIN 494,740,10
BITCOIN 316723-3,30%
Ankara
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sağlığımız – Köşe Yazısı

ABONE OL
8 Ağustos 2017 09:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık yaşamın anlamı ve insanın sağlamlık ölçüsüdür.Sadece hasta veya sakat olma durumu değildir. Ruhen ve bedenen iyi olma durumudur.

İnsanın güç  kablosudur sağlık. Bu açıdan sağlık ortamlarının sağlık çalışanları için de hastalar dahil karşılıklı sevginin, saygının şefkatin hoşgörünün hakim olması  beklenir.

Kârın  tek amaç olduğu serbest piyasa ekonomisindeyse  sağlık hizmetleri para karşılığında alınıp satılan bir sektör haline getirildiğinden “özel olan daha iyidir ve kullanan öder “söyleminden hareket eder.

Bu  sistem  paran kadar sağlık anlayışını dayattığından sağlık tüketim nesnesi konumundadır.

İlaç tekelleri,özel hastaneler,özel şirketleri bu sistemden rant elde eden yapılanmalardır. Hastalarsa müşteridirler.

Sağlık hakkı için sağlığın savunulması ve talep edilmesi  hizmetlerdeyse devletin halka karşı sorumlulukların başında gelmelidir. Sağlık, ücretsiz olarak herkese adil ve eşit ulaştırılmalıdır.

Vatandaşların ilaç dahil bütün sağlık harcamaları genel bütceden karşılanmalı katılım ve katkı payı ilave ücret ve benzeri ek ödemeler kaldırılmalıdır.

Kamu sağlık sisteminde yeterli hale getirilmesi gerekmektedir.

Sağlığın geliştirilmesine ve korunmasına öncelik verilerek kişiye ve çevreye yönelik koruyucu sağlık hizmeti sunulmalıdır.

Okul, fabrika, hastane vb toplu yaşanılan yerlerde kamusal sağlık birimleri kurularak sağlık ortamı da   kurumlar düzeyinde  ve çalışanlar için demokratik bir yapı sağlanmalıdır.

Çalışanların da  özlük  hakları korunarak  sağlık boyutunda düzenlemeler yapılarak, Kamu sağlık kurumlarında baskı rotasyon,sürgün,angarya vb uygulamalar da son bulmalıdır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.