Ana sayfa GÜNDEM Saklı Cennetlerimiz; Bördübet Koyu

Saklı Cennetlerimiz; Bördübet Koyu

1213
0

Çam ormanlarının derinliklerine doğru sıradan bir yolculuk yaparken karşınıza Bördübet Koyu çıktığında, birden cennetin yolunu bulduğunuzu düşüneceksiniz.

 Yörenin yerlilerine göre zamanında bu koya saklanan İngiliz askerleri bu bölgenin kuşlarının fazlalığını ve çeşitli güzellikleri karşısında bird the bed ismini vermişler. Bir kilometrelik bir kıyıya sahip olan Bördübet Koyu, sessizliğin anavatanı gibi. Burada yörenin insanlarından başka birilerini görmeniz zor. Bakir kalmış bu koyda tatil yapmak, hayatınızdaki birçok karmaşadan sıyrılıp sadece kendinizi dinlemek demek. Denizin ormanla iç içe geçtiği, trafikten ve binalardan arınmış tatil beldesi bitki örtüsü ve çeşitli canlılarıyla küçük bir “Amazon”u andırıyor.

Sık çam ormanının içine giren bir deniz…
Marmaris’in Reşadiye yarımadasında yer alan Bördübet Koyu, Hisarönü Köyü’ne bağlı küçük bir tatil yöresi. Yarımada’nın Gökova Körfezine bakan yüzünde yer alan ve sık ormanlarla çevrili olan Bördübet; yöredeki birçok koy gibi eşsiz bir doğaya sahip. En önemli özelliği ise 200 metre eninde ve 600 metre uzunluğunda bir kanal aracılığıyla sık çam ormanının içine giren denizi. Yeşilçam ağaçlarının çevrelediği deniz, özellikle fotoğraf meraklıları için mükemmel bir manzara oluşturuyor. Özel çevre koruma alanı olan Bördübet’te dağ güvercini, saka, bülbül, balıkçıl kuşlar, atmaca, yaban domuzu, tavşan, sincap, tilki ve porsuk gibi yabani hayvanlar da bulunuyor. Kuşları seyretmek ve dinlemek serbest ama ormanın içlerine doğru yürüyüş yapacaksanız yöre sakinlerine danışmayı ihmal etmeyin.

Nasıl Gidilir?

Marmaris’ten Datça istikametine devam edeceksiniz. İlk yerleşim yeri olan Değirmenyanı Köyü’ne 13 km. sonra varacaksınız. Buradan ağır geçin, çünkü köy içindeki Çamlık Restoran yanında yolun sağında ve solunda Amazon-Bördübet kavşak işaretlerini göreceksiniz. Buradan sağa sapıp 14 km. yol alınca Amazon’dasınız… Yolun son 4 km’si topraktır… Bu kısım yaklaşık 15 dakikada alınır…