Ana sayfa GÜNDEM Gülveren Deresi Islahında Sona Yaklaşıldı

Gülveren Deresi Islahında Sona Yaklaşıldı

992
0
PAYLAŞ

Gülveren Mahallesinde 50 yılı aşkın süredir mahallenin en büyük çilesi haline gelen Gülveren Deresinin ıslah çalışmalarında sona yaklaşıldı, çalışmalar sürüyor.

Sık sık yaşadığı sorunlarla gündeme gelen Gülveren mahallesinde, uzun yıllardır kanalizasyon sularının dereye akması sorunu, hane sayısının da artmasıyla daha da büyüyen bir sorun haline gelmişti. Mahalle sakinleri bu sorunun çözümü için pek çok başvuruda bulunmuş fakat kesin bir çözüm bulunamamıştı. Yaşanan bu sorun, ASKİ tarafından kanalizasyon ve yağmur suyu kolektör ve baks hatlarının temizlenmesi ve 1200’lü büzlerin döşenmesi ile çözüme kavuştu. Birkaç ay öncesinde kokudan yanına yaklaşılamayan derede artık o kadar ağır bir koku yok.

Hattın temizlenmesi ile kanalizasyon suları bu hattan akmaya devam edecek ve dereye karışmamış olacak. Özellikle sıcak havalarda sinek ve koku oluşumuna neden olan bu alan mahallede bulunan çocukların oyun alanına da yakınlığı sebebiyle ayrı bir tehlike oluşturuyordu. Dereden yayılan kokular vatandaşların evlerinden bile hissedilebiliyordu. Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) tarafından yapılan bu çalışmalar tamamlandığında, 50 yılı aşkın süredir devam eden bu sorunun çözümü olan dere ıslahında da büyük yol kat edilmiş olacak.