Ana sayfa GÜNDEM Felaketin Bilançosu Belli Oldu

Felaketin Bilançosu Belli Oldu

696
0
PAYLAŞ

5 Haziran tarihinde öğle saatlerinde yağmaya başlayan ve akşam saatlerine doğru şiddetini giderek artıran yağmur ile 8 Haziran tarihinde akşam 19.00 civarında meydana gelen aşırı yağışlar neticesinde birçok mahallede ciddi boyutta maddi hasar meydana geldi.

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, bir haftada iki kere sel felaketine maruz kalan ilçemizde meydana gelen hasarın bilançosunu açıkladı. Mehmet Akif mahallesinde ilk selde zarar gören 30 evden 13’ü ikinci kez sular altında kaldı. Ayrıca İlçemize bağlı kırsal mahallelerimizden Uzunbeyli, Sinanlı, Adatoprakpınar, Hacıosmanoğlu, Türktaciri, Kabak, Beşköprü, Çanakçı, Tatlıkuyu, Kargalı, Kuşçu, Beyceğiz, Çimenceğiz, Karapınar, Babayakup, Basri, Şeyhali, Karacaahmet, Karailyas, Yenice, Eskikarsak, İnler, Yüzükbaşı, Tüfekçioğlu ve Sarıoba Mahallelerinde dolu ve sel zararı gerçekleşti. Bu mahallelerde ekili bulunan tarımsal ürünlerin bulunduğu araziler sel suları altında kaldı ve tarımsal ürünler de doludan etkilendi. Toplam; 118.430 Dekar alanda %10 İle %70 arasında değişen dolu ve sel zararı tespit edildi.

118 Bin Dekar Ekili Ürün Zarar Gördü

5 Haziran tarihinde öğle saatlerinde yağmaya başlayan ve akşam saatlerine doğru şiddetini giderek artıran yağmur ile 8 Haziran tarihinde akşam 19.00 civarında meydana gelen aşırı yağışlar neticesinde birçok mahallede ciddi boyutta maddi hasar meydana geldi.

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, bir haftada iki kere sel felaketine maruz kalan ilçemizde meydana gelen hasarın bilançosunu açıkladı. Mehmet Akif mahallesinde ilk selde zarar gören 30 evden 13’ü ikinci kez sular altında kaldı. Ayrıca İlçemize bağlı kırsal mahallelerimizden Uzunbeyli, Sinanlı, Adatoprakpınar, Hacıosmanoğlu, Türktaciri, Kabak, Beşköprü, Çanakçı, Tatlıkuyu, Kargalı, Kuşçu, Beyceğiz, Çimenceğiz, Karapınar, Babayakup, Basri, Şeyhali, Karacaahmet, Karailyas, Yenice, Eskikarsak, İnler, Yüzükbaşı, Tüfekçioğlu ve Sarıoba Mahallelerinde dolu ve sel zararı gerçekleşti. Bu mahallelerde ekili bulunan tarımsal ürünlerin bulunduğu araziler sel suları altında kaldı ve tarımsal ürünler de doludan etkilendi. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı 5 ekip gerekli ön tespitleri yapmak üzere 6-9 Haziran tarihlerinde arazide tespit çalışmaları yaptı.

24 mahallede 1305 çiftçinin toplamda yaklaşık 118.430 dekar arazisi zarar gördü

Buğday, arpa, şekerpancarı, haşhaş, soğan, kavun, karpuz, dane mısır, yağlık ayçiçeği ve kabak gibi ürünler bu afetlerden etkilenen ürünler oldu. Yapılan ön tespitlere göre 24 mahallede 1305 çiftçinin toplamda yaklaşık 118.430 dekar arazide ekili olan yukarıdaki tarımsal ürünler %10 ile %70 arasında zarar gördü. Önümüzdeki günlerde tespitlerin nihai sonucu tam olarak belli olacak. Çünkü bazı arazilere yağıştan dolayı girilemedi. Uzunbeyli Mahallesinde ise 15 adet evin bahçe duvarı yıkıldı ve yaklaşık 60 adet arı kovanı ile 2 adet sera sel zararından etkilenmiştir.

Zarar gören ürün miktarları:

Buğday            : 87.500 Da. Arpa: 15.900 Da. Şekerpancarı: 3.250 Da. Soğan: 3.050 Da. Haşhaş: 600 Da. Kabak: 800 Da. Yağlık Ayçiçeği: 3.600 Da. Dane Mısır: 1.500 Da. Kavun: 100 Da. Karpuz: 80 Da. Fasulye: 50 Da. Karışık Sebze:2.000 Da. Toplam; 118.430 Dekar alanda %10 İle %70 arasında değişen dolu ve sel zararı tespit edildi.

Kaymakam Tunçer, sel mağdurlarını ziyaret etti

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, ilçemiz Mehmet Akif, Beyceğiz ve Karapınar Mahallerini ziyaret etti. Kaymakam Tunçer yaptığı açıklamada; “İlçemiz Mehmet Akif, Beyceğiz ve Karapınar Mahallelerinde mağdur olan sel baskınına maruz kalan, vatandaşları ziyaret ettik, aileler ile görüştük. Bunların temizlenmesi gerekiyor. Bölgedeki esnafları ziyaret ettik. Vatandaşımızın önemli zararları var. Bu bir afet olduğu için bu zararlar ile karşı karşıya geldik. Ama yapılması gereken ve bir daha ki sel ya da yağmur felaketinde bu kadar zarar oluşmaması için neler yapılması gerektiğini araştırmalıyız. Bununla ilgili Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi ile görüştük. Vatandaşlardan da dinledik, yerinde de gördük. Bu konuları değerlendireceğiz.  Ben bütün hemşerilerimize, Polatlı’lara geçmiş olsun diliyorum. Allah beterinden korusun. Kaymakamlık olarak her zaman yanlarındayız” dedi.

“Kırsalda mağdur olan çiftçimize destek olalım”

İnceleme gezisi ardından sel felaketinde zarar gören çiftçiler ile buluşan Kaymakam Tunçer; “Kırsalda mağdur olan çiftçimize destek olalım istiyoruz. Valiliğimiz, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve AFAD, devletimiz de vatandaşlarımızın yanında zarar tespitlerini yapıyor, yaraları sarmaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi tarafından sel felaketinde evleri ve eşyaları zarar gören vatandaşlara sıcak yemek hizmeti verilmektedir. Ekipler ayrıca yine eşyaları zarar gören ve kullanılamaz halde olan ailelere kullanmaları için eşya yardımında da bulunacak. Vatandaşların ekipman ve yardım çağrıları da kriz masası tarafından yerine getirilmektedir” şeklinde konuştu. Beyceğiz ve Karapınar Mahallesine yapılan ziyarete; Ankara Vali Yardımcısı Emin Çolak, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Özcan Demirel, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burhanettin Sütçü de katılım sağladı.