Ana sayfa GÜNDEM “0” Faizli Kredi, 2 Haziran’a uzadı

“0” Faizli Kredi, 2 Haziran’a uzadı

959
0

KOSGEB’in 50 bin liraya kadar verdiği ve KOBİ’lere can suyu olması öngörülen sıfır faizli kredi için kredi kullandırma süresi 2 Haziran’a kadar uzadı.

KOSGEB Şubat ayında başvurularını aldığı “0”  faizli kredi için başvuru sürecini 2 Haziran’a kadar uzattı. 28 Şubat’ta  tamamlanmış olan “0” faizli kredi başvuruları için KOBİ’ler her türlü işlemlerini 28 Nisan’a kadar tamamlamaları gerekiyordu. Gerek bankalardaki işlemlerin yoğunluğu, gerek KOSGEB teki iş yoğunluğunu dikkate alan KOSGEB yetkilileri onay almış firmaların başvuru sürecini 2 Haziran’a kadar uzatma kararı aldı. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, KOSGEB’in 50 bin lira üst limitli sıfır faizli işletme kredisi faiz desteğinde, kredi kullandırma süresinin uzatılması için işletmelerden çok yoğun talep geldiğini belirterek; “Kredi kullandırma işlemleri süresini 28 Nisan’dan, 2 Haziran’a kadar uzattık” dedi.

Şimdiye kadar 6 milyar kredi kullanıldı

Geçen yılki kredi faiz destek programına 249 bin işletmenin başvuruda bulunduğunu hatırlatan Biçer, bütçe imkanları dahilinde sadece 15 bin KOBİ’nin destekten yararlanabildiğini hatırlattı. Kredi kullandırım işlemlerinde son başvuru tarihinin 28 Nisan olarak belirlendiğini kaydeden Biçer, birçok KOBİ’nin, bankalardaki iş ve işlemler sebebiyle kredi kullanamadıklarına işaret etti. Biçer, bu kapsamda halihazırda 250 binden fazla işletmenin krediden yararlandığını kaydetti. Sıfır faizli kredi desteğiyle piyasalarda toplam 11 milyar liralık kredi hacmi oluşacağının altını çizen Biçer, bugüne kadar bu rakamın 6 milyar lirasının esnafın cebine girdiğini aktardı.