Ana sayfa GÜNDEM Çölaşan “1,5 milyon oy şaibeli hale getirildi”

Çölaşan “1,5 milyon oy şaibeli hale getirildi”

736
0
PAYLAŞ

Atatürkçü Düşünce Derneği GYK adına bir basın açıklamasında bulunan Genel Başkan Tansel Çölaşan, Anayasa değişikliğinin oylanmasının şaibelerle sonuçlandığını ifade etti.

16 Nisan referandumunun sonucuna ilişkin yazılı bir basın açıklamasında bulunan  Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, yaptığı basın açıklamasında “Şaibelerle lekelenmiş bu halk oylamasının sonuçları halkı kucaklayıcı olmaktan uzaktır. Bu şaibeli sonuç, başına da yansıyan çeşitli sandık oyunları yanında, öncelikle YSK’nın kanuna açıkça aykırı kararları nedeniyle ortaya çıkmıştır. Ekte yasaya aykırılığı ayrıntılı olarak açıklanan YSK kararı 1,5 milyon oyu şaibeli hale getirmiştir. Bu konudaki şaibenin kaldırılması için bu oyların tam sayımının yapılarak tercihler arasında dağılımı açıklanmalıdır. İki tercihli bir halkoylamasında 1 milyona yakın oyun geçersiz sayılması ise ayrıca manidardır. Toplam 2,5 milyona yakın şaibeli oyların yanında “ne kadar Suriyeli mülteciye oy kullandırıldığı” ayrı bir muammadır.” diyerek tepki gösterdi.

Atı alan Üsküdar’ı geçti

Güneydoğu’daki oyların dağılımının, önceki seçimle karşılaştırıldığında Kürt vatandaşlarımızın çoğunlukla Türkiye’nin demokratik değerlerine bağlı olduğunu vurgulayan Çölaşan “Bölgedeki oyların %10’unun Barzani ve Osman Öcalan’ın çağrısına uyarak verdikleri “evet” oyları sayesinde halkoylamasında oransal üstünlüğün sağlanabildiği görülmektedir.2002 seçimlerinde yine YSK’nın kanuna aykırı kararları ile Türkiye’yi yönetme fırsatı verilen kişinin Ülkemizi içine soktuğu badirelerden sonra, sırtında şaibeler olan bir halk oylaması süreci ile Atatürk Cumhuriyeti’ne karşı alanların cüretlerini arttırma fırsatı verilmiş olmaktadır. Bunun tarihi vebali büyüktür. Bu ortamda oy çokluğu ile kazanıldığı ileri sürülen yeni yetkilerin kullanılmasının haklı ve meşru dayanakları yoktur. Ettiği tarafsızlık yeminine rağmen bir tarafın sözcülüğünü ve öncülüğünü üstlenen kişinin şaibeli sonuçların gelmesinden hemen sonra yakışıksız bir şekilde “Atı alan Üsküdar’ı geçti” demecini vermesi yangından mal kaçırma psikolojisinin bir yansıması olarak tarihe geçecektir. nayasa değişikliklerinin halka anlatım sürecinde, üzülerek belirtmek gerekir ki, yasama, yürütme ve yargıyı şekillendirmeyi tek kişinin eline terk etmek isteyen siyasetçiler, önerilen Anayasa değişikliğini topluma anlatmak yerine, hemen her gün toplumu ayrıştırıcı ve düşman kamplara bölücü söylemleri özensizce kullandılar.”dedi.