Ana sayfa GÜNDEM YSK’nın son kararı ne olacak?

YSK’nın son kararı ne olacak?

803
0

Yüksek Seçim Kurulu, halk oylaması sürerken mühürsüz oy pusulalarının ve mühürsüz zarfların geçerli sayılacağını açıkladı.  Verilen bu karar hukuken geçerli mi? YSK’nın son açıklaması ne? YSK Başkanı Sadi Güven açıkladı…

16 Nisan referandumu “evet” ile sonuçlandı fakat oy sayımı sırasında Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz zarflar ve oy pusulası ile ilgili aldığı karar büyük tartışmalara yol açtı.

Konuyla ilgili YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı basın açıklamasında, yapılan ihmal veya kasıt nedeniyle vatandaşın anayasal hakkını kullanması gerektiğine ve iradelerinin sandığa yansıması gerektiğine karar verdiklerini ifade etti. Mühürsüz oy pusulalarının ve mühürsüz zarfların geçerli sayılmasına yönelik yapılan açıklamanın devamında; bu işlemin ilk kez yapılmadığı da ifade edildi.

“Belirlenmeden karar verdik”

Güven, “Bu kararı sandıklar açılmaya başladığında, sonuçlar sisteme girmeden yani kimsenin kafasına bir şey takılmadan, ‘Evet’ veya ‘Hayır’ lehine veya aleyhine oy pusulası olup olmadığı belirlenmeden karar verdik. Sonra karar verseydik belki tartışmalar olurdu, filanca lehine denilebilirdi ancak biz sandıklar açılmaya başladığında böyle bir sıkıntı doğduğunda anayasal hakkını kullanan vatandaşın kendisinden kaynaklanmayan, sandığın başındaki kişiden kaynaklanan bir hatadan dolayı hakkını zayi etmeme adına aldık. Dolayısıyla bu karara herhangi bir anlam yüklemek doğru değildir.”açıklamalarında bulundu.

“11-12 gün sonra kesin sonuçları bileceğiz”

Tartışmalar sürerken YSK Başkanı Güven tarafından yapılan açıklamanın devamında “Bu, tamamen vatandaşın siyasi iradesinin sandığa yansıması önündeki, sandık kurullarının yapmış olduğu hata nedeniyle olan engeli kaldırmaktır. Buna bir çözüm bulduk. Sonuçların hayırlı olmasını diliyorum. 11-12 gün sonra kesin sonuçları bileceğiz.”dedi.

Geçerli kabul edilen oy sayısının şu anda bilinemeyeceğini söyleyen YSK Başkanı Sadi Güven, “Şu anda bin midir, 5 bin midir, 10 bin, 20 bin midir, bilmiyoruz. İtiraz üzerine bunlar yeniden gelir mi gelmez mi onu da bilemiyorum. Şu anda ne bizim ne de siyasi partilerin kaç tane böyle oyu var, bunu bilmemiz mümkün değil. Gerçek oy, gerçek seçmen, gerçek mühür, gerçek, sağlıklı şekilde kullanılan bir oy, biz bu oyları geçerli saydık. Hadise budur.” Diyerek açıklamasını sonlandırdı.