DOLAR 8,64310.15%
EURO 10,15000.27%
ALTIN 493,760,33
BITCOIN 3746122,12%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Ödevimiz Başkan Yıldızkaya!

ABONE OL
13 Nisan 2017 12:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Peyami Safa Anadolu Lisesi öğrencilerinden Aleyna Örs ve Elif Ecem Kaptan, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ile başarılı bir röportaj gerçekleştirdiler. Biz de bu röportajı İstiklal Gazetesi okurlarına sunmaya karar verdik. İşte iki lise öğrencisinin gözünden Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya…

Peyami Safa Anadolu Lisesinden Buket Öğretmenimiz bize bu ödevi verdiği zaman çok heyecanlandık. Biz bu ödevin bir tek bize değil, yaşadığımız İlçe halkına da katkısının olmasını istedik.

“Herkes doğup büyüdüğü memlekete hizmet etmek ister”

Öğretmenimiz bu röportaj ile ilgili ödevi bize verdiği zaman aklımıza ilk Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya geldi. Halkımız ilçemizi yöneten Belediye Başkanımız hakkında ne biliyor? Nerede doğmuş?  Nerelerde okumuş, siyasete nasıl girmiş? Belediye başkanlığına neden aday olmuş? Seçimlerin ardından başkan olarak hayatına devam eden Sayın Yıldızkaya’ya pek çok soru yönelttik… Aklımıza gelen sorulara cevap bulmak için Belediye Başkanımızla röportaj yapmaya karar verdik.

Daha sonra Belediye Başkanımızdan randevu talep ettik. Bu isteğimiz kabul gördü ve bize zaman ayırdı. Hazırladığımız tüm soruları samimi bir şekilde cevaplayan Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya’ya teşekkür ederiz.

Bize röportaj yapmamız konusunda ödev veren ve yüreklendiren Buket Saraç ve Sibel Birik öğretmenlerimize çevremize farklı bir bakış açısı ile bakmamıza neden oldukları için teşekkür ederiz.

Mürsel Yıldızkaya kimdir?

Röportajımıza Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’yı yakından tanımanız için biyografisi ile başlamak istedik. 1968 yılında Beypazarı’nda doğdu. Ortaokulu Polatlı İmam Hatip Lisesi orta kısmında, Liseyi Polatlı Endüstri Meslek Lisesi’nde okudu. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1989 yılında mezun oldu. Polatlı Belediyesi’nde Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini 1995-96 yılları arasında yürüttü. Polatlı Belediyesi’nden ayrılarak 1996 yılında Şabanözü İlköğretim Okulu’nda öğretmenliğe başladı. Polatlı’da Sağlık Meslek, Anadolu, Ticaret Meslek Liselerinde tarih öğretmenliği yaptı. Polatlı Ülkü Ocakları ve Türk Eğitim Sendikası Polatlı Şubesi’nin kurucu başkanlığını yaptı. MHP Polatlı İlçe Başkanlığı görevini 2 dönem yürüttü. Yıldızkaya, evli ve 3 çocuk babası. Mart 2014 yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisinden Belediye Başkan Adayı olmuş ve seçilmiştir. Halen Polatlı Belediye Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Küçüklüğünüzde kendinizi belediye başkanı olarak hayal ettiniz mi?

Bence başarının en önemli kilometre taşları; hayal kurmak ve inanmaktır. Tabi ki genç yaşlarımda ben de bu hayalimi bir hedefe dönüştürmek için çaba sarf ettim. Sonrasında hemşerilerimiz de büyük bir sevgi ve teveccüh gösterdiler. Bizde de bu güzel memlekete hizmet etme ayrıcalığı tanımış oldular.

Belediye başkanı olmanızdaki neden nedir?

Herkes doğup büyüdüğü memlekete hizmet etmek ister. Belki esnaf olarak, belki bir öğretmen olarak, belki bir sanatçı olarak.  Ben bir eğitimci olarak hizmet ettim, esnaf olarak hizmet ettim ve yine başka bir kulvarda başka bir şekilde bu memlekete hizmet etmek istedim. Parolam buydu, genel hedefim buydu. Böyle bir hedef koymuştum kendime. Bu hedef doğrultusunda belediye başkanı oldum.

Tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz?

Aslında ben bugün tekrar aday olmayı değil, şehrimizin ihtiyaçlarını, sorunlarını ve çözüm yollarını düşünüyor, bunlar üzerinde kafa yoruyorum. Tek düşüncem; görev sürem boyunca Polatlı’ya ve Polatlı halkına en iyi hizmet etmektir.

Önceki mesleğinizi bırakma sebebiniz nedir?

Aslında önceki mesleğimi bırakmadım. Öğretmendim ve öğretmenlikten sonra ticaret yapmak istedim. Bu şekilde hizmet etmek istedim. O bir bırakış değil tercihti sadece.

Başkanlığa başladığınızdan itibaren aile ilişkilerinizde aksaklık oldu mu?

Hiçbir aksaklık olmadı, ailemle kızlarımla ve oğlumla çok güzel bir diyalogumuz var. Zaten onlarda bu işin içindeler. Hep destek oldular, hep yanımdaydılar. Ailemle Polatlı’ya hizmet etmek arasında tercih etme durumunda değilim. İkisini birlikte, bir arada yürütebiliyorum.

Polatlı’yı son 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Polatlı, durmadan gelişen ve büyüyen bir kent olma özelliği taşımaktadır. Stratejik bir kara ve demir yolu güzergâhı üzerinde, demografik ve kültürel yapısı çeşitli, tarih turizmi olan, hatrı sayılır bir sanayi hacmi olan ve tarıma elverişli münbit topraklara sahip, Türkiye’nin birçok ilinden büyük bir ilçedir. Bu donanım Polatlı’yı sürekli gelişime açık olan bir hale getirmiştir. Polatlı; imkânlarını iktisadi bir biçimde kullanabildiği ölçüde önümüzdeki 10 yılda ciddi bir gelişmişlik ve refah düzeyine ulaşacaktır.

Polatlı’nın geliştiğini düşünüyor musunuz?

Muhakkak bunu verilerden görebiliriz. Polatlı’nın son 10 yılı Polatlı’nın bugünü ve planlanan 10 yılı arasında ciddi değişmeler var. Polatlı hem büyümektedir hem de gelişmektedir.

Bundan sonraki çalışmalarınız nelerdir?

Bizim temel hedefimiz; “ Şehrimizin ihtiyaçlarına cevap veren insan odaklı, içinde insan olan projeler” üretmektir. Bu süreçte kamuoyu ile sürekli bir iletişi halindeyiz. Mesela şehrimizin yeşil alana hasret olduğunu biliyorduk ve Üçpınar Mesire Alanını hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Çok beğenildi. Biz de daha büyük ve daha güzel bir yeşil alan projesini şu an Karapınar’a yapıyoruz. Yaptığımız her işte bir öncekinden daha iyisini ortaya koymaya gayret gösteriyoruz. Yine şehrimizin en önemli sorunlarından birisinin trafik sorunu olduğunu biliyoruz. Araç sayısının aşırı fazla olmasından ötürü otopark yaparak bu sorunu çözemeyeceğimizi de biliyoruz. Biz de yeni bir belediye hizmet binasını bugünkü terminal bölgesine inşa ederek, şehrin merkezini daha güneye kaydırmak suretiyle trafik sorununa kalıcı bir çözüm üretmeyi planlıyoruz.

Gençlere yönelik çalışmalarınız var mı?

Polatlı’nın gençlerine yani geleceğine hak ettiği değeri vermesi gerektiğine inanıyorum. Bunun için şehrimizde gençlere yönelik eğiti, öğretici ve kültürel faaliyetlerde Polatlı Belediyesi olarak öncü olmayı hedefliyoruz. Mesela; gençlerimizin bir su parkına bir aqua parka ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Yine Üçpınar bölgemizde bu projemizi hayata geçirmek için çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Ayrıca şehir içinde bir gençlik merkezi projemiz var. Gençlerin sosyalleşebileceği, kültürel etkinliklerin, atölyelerin, cep sinemalarının ve kafeteryaların olduğu bir değeri şehrimize kazandırmak istiyoruz.

Polatlı Bayan Hentbol takımı gelişiyor. Bunun için ne diyebiliriz?

Bayan Hentbol takımımız 1. ligde lider durumdadır. Süper lig yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Şayet bu gerçekleşir ise şehrimizi uluslar arası arenada temsil edeceklerdir. Biz, gelişmiş şehirlerin güçlü spor alt yapıları olması gerektiğini biliyoruz. Bunun için tesisleşme yolunda çalışmalar yürütüyoruz. Sadece hentbol değil futbol ve diğer spor branşlarında da Polatlı önemli bir noktadadır.

Halkın isteklerine yönelik bir anket yaptınız mı bu zamana kadar?

Sürekli yapıyoruz. Ortalama her 6 ayda bir hemşerilerimizin ilgi ve isteklerine göre, taleplerine göre bunları tespit edebilmek için anketler yapıyoruz, kamuoyunu takip ediyoruz.

Polatlı halkının yeniliklere açık olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle… Bir kere Polatlı halkı; şehrimizdeki gelişmelere duyarlı ve ilgili olması yönüyle Polatlı’nın gelişmesi yolunda önemli bir güç olmayı başarmıştır. Polatlı; üç kritik özelliği olan tarım, turizm ve sanayi unsurlarına gereken desteği verdiği müddetçe daima gelişecek ve büyüyecektir.

Ankara büyükşehir belediyesi ile farklı iki siyasi partinin belediyesi olma durumu hizmetlerinizi etkiledi mi?

Büyükşehir belediyesi ile bizim farklı siyasi partilerden olmamız, şehrimize hizmet etme yolunda bizim için hiçbir engel teşkil etmiyor. Bugün Polatlı Belediyesi; 2017 planlanan bütçesi 120 milyon lira olan ve kaynaklarını verimli kullanan güçlü bir yerel yönetim kuruluşudur. Büyükşehir belediyesi kendi görev ve yetki alanı içerisinde samimi bir şekilde Polatlı’ya hizmet ettiği müddetçe bizim açımızdan hiçbir engel yoktur. Polatlı Belediyesi de kendi görev ve sorumluluk alanları içerisinde hiçbir hizmeti aksatmadan Polatlı halkına sunmaktadır.

Polatlı halkını nasıl bilinçlendirmeliyiz?

Burada “Birlikte Yönetim” dediğimiz yönetişim adında önemli bir kavram akla gelmelidir. Biz Polatlı Belediyesi olarak sürekli bir biçimde şehrimizdeki sivil toplum kuruluşları ile etkileşim ve iletişim halindeyiz. Bu da bize vatandaşımızın isteklerine anında cevap verebilme fırsatı tanımaktadır. Bence Polatlı halkı bu anlamda yaşadığı şehrin sorunlarına karşı duyarlı ve bilinçlidir. Biz de 3 yıl önce bu yola çıkarken şeffaf, hesap verebilir ve insan odaklı bir hizmet anlayışı ile hareket edeceğimizin sözünü vermiştik. Çok şükür bu sözümüze riayet ederek çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

 

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.