Ana sayfa GÜNDEM Muhtarlar, Mısır Konusunda Bilgilendirildi

Muhtarlar, Mısır Konusunda Bilgilendirildi

796
0

Polatlı Kaymakamlığı ve Polatlı Ticaret Borsası tarafından ilçemiz mahalle muhtarlarına Mısır ekim ve işleme konusunda bilgilendirme semineri verildi.

Polatlı Kaymakamlığı ve Polatlı Ticaret Borsası tarafından, ilçemiz üreticisine Buğday ve Kuru soğan ürünlerine alternatif ürün olarak, Dane Mısır ekiliş ve üretimini teşvik etmek amacıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Mısır Kurutma Ünitesi ve ek depoların yapımı ile ilgili ihale gerçekleştirildi. İnşaat ve Montaj çalışmaları başlayacak. Üreticiler Dane Mısır ürününü Lisanslı Depoya teslim edebilecekleri gibi, ürünlerine kurutma işlemi de yaptırabilecekler. Lisanslı Depoya teslim edilen ürünler için Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) düzenlenecek. Kurutma işleminin yapılmasına müteakip, satışını yapmak için ürünü teslim alabilecekler.

Muhtarlara Mısır üretimi semineri

Polatlı Kaymakamlığı ve Polatlı Ticaret Borsası tarafından ilçemiz mahalle muhtarlarına Mısır ekim ve işleme konusunda bilgilendirme semineri verildi.

Polatlı Kaymakamlığı ve Polatlı Ticaret Borsası tarafından, ilçemiz üreticisine Buğday ve Kuru soğan ürünlerine alternatif ürün olarak, Dane Mısır ekiliş ve üretimini teşvik etmek amacıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, PTB Yönetim Kurulu Üyeleri, Muhtar ve üreticiler katıldı.

Depolama, Kurutma ve Satış hizmeti

PTB Başkanı Yahya Toplu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Polatlı Ticaret Borsası olarak her zaman üreticilerimizin menfaatleri yönünde çalıştığımızdan dolayı alternatif bir ürün programı düşündük. Polatlı, havza bazında dane mısır destekleme kapsamına alındı. Siz dünyanın en iyi ürününü de üretseniz, ürettiğiniz ürünü satamadıkça para kazanamazsınız. Polatlı Ticaret Borsası olarak hem kurutma hem depolama hem de satış konusunda destek vereceğiz. Üreticimiz tıpkı arpa buğdayda olduğu gibi mısırı da Türkiye genelindeki en iyi fiyata satacak. Ayrıca Polatlı Ticaret Borsası olarak Türkiye genelinde kurulan Ürün ihtisas borsasında da yer aldığında sizin burada çıkardığınız ürün elektronik ortamda Türkiye Genelinde alıcı bulacak.”dedi. Ayrıca, mevcut depolama kapasitesinin arttırılması amacıyla, 20.000 ton ek hububat silosu yaptırılacak. Mısır Kurutma Ünitesi ve ek depoların yapımı ile ilgili ihale gerçekleştirildi. İnşaat ve Montaj çalışmaları başlayacak. Üreticiler Dane Mısır ürününü Lisanslı Depoya teslim edebilecekleri gibi, ürünlerine kurutma işlemi de yaptırabilecekler. Lisanslı Depoya teslim edilen ürünler için Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) düzenlenecek. Kurutma işleminin yapılmasına müteakip, satışını yapmak için ürünü teslim alabilecekler. Ürününü kurutma amaçlı getiren üreticilerden kurutma maliyeti haricinde herhangi bir ücret alınmayacak. Ayrıca, Dane Mısır için düzenlenen Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) e-ticareti yapılacak olup, Borsa Polatlı Platformunda da Alım Satım işlemi gerçekleştirilecek.

Tunçer; “Hem tarım hem de sanayi alanında gelişmekte olan bir ilçeyiz”

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, toplantıda yaptığı konuşmada; “Bu ayki muhtarlar toplantımızı borsamızda yapalım dedik. Bildiğiniz gibi mahalle ziyaretlerimiz oluyor. Tarım Müdürümüz gittiğimiz mahallelerde bu konuyla ilgili duyurusunu yaptı, afişleri iletti. Ayrıca böyle bir toplantı yapılmasının da iyi olacağına kanaat getirdik. Katılım az olmuş olabilir ama bu konu tüm ilçemizde duyurulacak. Polatlımızda yaklaşık 2 buçuk yıldır görev yapmaktayım. Polatlımız hem tarım hem de sanayi alanında gelişmekte olan bir ilçemiz. Polatlı’da yüklü bir soğan üretimi var. Türkiye soğanının %35’i Polatlı’da üretiliyor. Ticaret Borsamız soğana alternatif olarak mısır üretilmesi için kurutma tesisi hizmeti sunacak. Başta Borsa başkanı Yahya Toplu olmak üzere tüm yönetim kuruluna teşekkür ediyorum.”dedi. Konuşmaların ardından ilçe tarım müdürlüğünce süne ve kımıl mücadelesi konusunda bilgilendirme semineri verildi.