DOLAR 8,55890.05%
EURO 10,11840.09%
ALTIN 496,550,46
BITCOIN 327554-1,66%
Ankara
28°

AÇIK

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Konsil – Köşe Yazısı

ABONE OL
7 Nisan 2017 09:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kilise idarecilerinin , kilse ile ilgili bir mesele üzerinde  müzakere etmek ve bazı karalar almak amacıyla yaptığı genel toplantı .

Sinod : Kiliselerin yerel mahiyetteki sorunları görüşmek üzere yaptıkları toplantı.

*Roma Katolik Kilisesinin tarihinde topladığı  21 konsil bulunmaktadır.

*İlk konsil 325 yılında İznik ‘te  toplanmıştır .

*21. konsil 1962-1965 yılları arasında yapılmıştır  .

*21. Konsil ‘in diğer adı , 2. Vatikan  Konsili’dir.

*2. Vatikan Konsili , Katolik Kilisesi’ nin  klasik misyon anlayışını terk ederek diğer din mensuplarıyla hatta  Katoliklerin dışındaki Hıristiyanlarla diyalog talebini  ve bunun teolojik temellerini açıkladığı konsildir.

*Dinler arası diyalog kararları bu konsilde alınmıştır.

*2. Vatikan Konsilini  hazrlayan sebepler .

  1. a) Modernizm krizi ve etkileri

b)Kutsal kitap hareketi

  1. c) Litürji Hareketi

d)Kilise’nin ve ilahi vahyin tabiatı hakkındaki tartışmalar

e)Kilise’nin idari problemleri

  1. d) 2. Dünya Savaşı’ndan sonra dünya’da meydana gelen gelişmeler ve etkileri
  2. f) Hıristiyanların bölünmüşlüğü problemleri
  3. g) Papa 23. John’un rolü

NOSTRA AETATE (Kilisenin Hıristiyan olmayan dinlerle ilişkisi hakkındaki dokümanı ): Bu doküman, Kilise’nin Hıristiyan olmayan dinlerle ilişkisini açıklayan bir deklarasyondur.

DÖKÜMANIN HAZIRLANIŞI

*2. Dünya Savaşı sonrası  Kilise, Yahudilere yapılan haksızlıkları dile getirmek için bir metin hazırlanmasını istemiştir.

*Arap dünyasının Yahudilerle olan ilişkilerinden    dolayı tepki göstermeleri ve Kilise’nin ,Arap ülkelerinde yaşayan Hıristiyanların zarar görecekleri endişesinden dolayı önce bu adımdan vazgeçmişler daha sonra Yahudilerle birlikte ,Müslümanlar ,Budistler, Maniheistler de bu çalışmaya  dahil edilmiş ve metinler buna hazırlanmıştır.

NOSTRA AETATE ‘DE MÜSLÜMANLARLA İLGİLİ  İFADELER : Katolik Kilisesi Müslümanlara da büyük saygı ile bakar. Onlar tek, diri , mevcut, bağışlayıcı ve Kadir-i mutlak , cennetin ve yeryüzünün Yaratıcısı ,insanlara seslenmiş olan Tanrı’ya taparlar . Onlar inancı ile kendi inançları arasında kuvvetli bir arzuyla bağ kurdukları İbrahim’in ,kendisini Tanrı’nın planına adadığı gibi  , tanrı’nın gizli emirlerine çekinmeden boyun eğmeye çalışırlar. Her ne kadar onlar Tanrı olarak kabul etmese de İsa’yı bir peygamber olarak yüceltirler ve O’nun Bakire Annesi ‘ne hürmet ederler ve hatta zaman zaman O’nu samimiyetle anarlar.Dahası Müslümanlar bütün gününü ve ölümden sonra dirilişi takiben tanrı’nın vereceği karşılığı beklerler…

**************************************

Bu deklarasyonda Müslümanlarla ilgili ifadelerin hazırlanması  ve şekillenmesinde uzun yıllar Müslümanlar arasında yaşamış ve onları çok yakından tanımış Fransız İslam uzmanı ve oryantalist  Louis Massignon doğrudan etkili olmuştur. Louis Massignon, Fransa’da doğmuş bir akademisyen ve devlet adamıdır.Filistin ve Suriye’de devlet adına önemli görevlerde bulunmuştur. Lawrence ile birlikte çalışmış ve Emir Faysal ile yakın dostluk kurmuştur… Massignon’un en önemli çalışmaları tasavvuf ve özellikle de Hallac-ı Mansur  üzerine olmuştur.

Massignon ve çevresi din adamlarının ,oryantalistlerin ortak noktası ,araştırmalarını Hz. İbrahim üzerine yoğunlaştırmış olan ve islam’ı  , İbrahim’e dayalı olarak açıklamaya çalışan kişiler olmasıdır.. Bunlara göre,Kuran’ın yeni din diye takdim ettiği hususlar yeni değildir ve bunlar Arapların daha önceden bildiği konulardır.

Massignon ,2. Vatikan Konsilinin  1. Oturumu sırasında ,1962 yılında ölmüştür.Papa 4. John, Massignon’un yakın dostudur ve İslam’a ılımlı yaklaşan birisidir.O , aynı zamanda Massignon’un kurduğu “BADALİYA “ isimli İSLAM’DA MESİH imajını araştırmaya ve tespit etmeye çalışan doğulu Hıristiyanlara ait derneğin üyesidir.

Massignon ,  hayatı boyunca yaptığı araştırmaları İslam dininde bulunduğunu düşündüğü  Hıristiyanî  unsurları keşfetmeye çalışmıştır. Hallac-ı Mansur hakkındaki araştırmalarını da bu çerçevede düşünmek gerekir. O, Müslümanlar ile Katolikler arasında ruhanî bir bağ aramaktadır. İslam’ı ve Doğu’yu istediği şekle sokmağa çalışmaktadır.

Hallac-ı Mansur ve Hz. İsa arasında bir benzerlik ve bağ kurmak , Hallac’ı bir Katolik Hıristiyan gözüyle değerlendirmek istemiştir. İslam Tasavvufunun Katolik düşünceye yakın olduğunu vurgulamış, İslam’ı , Kuran ve Hz. Muhammed’den çok Hallac-ı Mansur’un temsil ettiğini söylemiştir. Hatta  Hallac’ın şahsında Hz. İsa’yı gördüğünü özellikle  belirtmiştir.

VATİKAN KİLİSESİNİN MİSYONU

MİSYON:Yetki , görev, vekalet; bir işi yapması için özel vazife; gönderme,aracılık yapma.

*Kilise , Tanrı’nın görünmeyen varlığını ifade eden bir gerçekliktir.

*Kilise , Tanrı’nın ailesidir.

*Kilise ,  Tanrı kelamını hem Hıristiyanlara hem Hıristiyan olmayanlara ulaştıracak tek araçtır.

*Kilise , Tanrı’nın Krallığını kuracak ve bütün insanlar kurtuluşa ulaşıncaya kadar                     ( Hıristiyanlaştırılıncaya  kadar ) görevlerini gerçekleştirecektir.

*Kilise’nin temel misyonu “iyi haberleri” (Hıristiyan öğretisini) bütün insanlara ulaştırmak ve öğretmek ve açıklamaktır .Onun görevi , İncil’in mesajını günlük hayatta uygulayarak insanları Kilise’ye yöneltmektir.

*

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.