DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4181352,02%
Ankara
24°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kardaş: “OSB’ye verdiğim 38 yılım var”

ABONE OL
7 Nisan 2017 09:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

POLSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Organize Sanayi Bölgesi kurucularından Ahmet Kardaş Radyo Hür’e konuk oldu.

Radyo Hür’de Mehmet Salçın’ın hazırlayıp sunduğu Hür Siyaset programına POLSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Organize Sanayi Bölgesi kurucularından Ahmet Kardaş konuk oldu. Programa gazeteci olarak İstiklal Gazetesi Kurucu Yazı İşleri Müdürü Sevim Işık da katıldı. Programın gündeminde OSB ve POLSİAD yönetimi vardı.

“Politikacılar kendilerinden zeki adamları sevmez ama sanayiciler kendilerinden zeki adamlarla çalışır”

İstiklal Gazetesi Kurucu Yazı İşleri Müdürü Sevim Işık ve Mehmet Salçın’ın sorularını yanıtlayan POLSİAD yönetim kurulu üyesi ve OSB kurucularından Ahmet Kardaş şunları söyledi: “ Politika, Polatlıspor ve OSB’ye verdiğim 38 yılım var. Bundan sonra vereceğimiz emekler de halkımıza helali hoş olsun. Rahatsızlığımı umarım anlatabilirim. Politikacılar kendilerinden zeki adamları sevmez ama sanayiciler kendilerinden zeki adamlarla çalışır. Bakış açıları farklı insanlar bir araya gelirse güzel işler çıkar. POGİAD ve POLSİAD o dönemde farklı bakış açıları güzel işler çıkardık. Özellikle rahmetli İrfan Efe, Fikret Evirgen, Ekrem Bilgin gibi farklı görüşler bir arada olmamıza rağmen amaç Polatlı’ya hizmet etmekti. Bu arkadaşlarımız hiçbir maddi çıkar beklemeksizin çok büyük emekler verdiler OSB’yi kurduğumuzda sabahlara kadar uyumazdık. Biz kendimizle dalga geçecek olgunluğa ulaşmıştık. Kavgaların bizi bir yere vardıramayacağını bilirdik.”dedi.

“Korkuyorsun da neden sanayicilerin başındasın?”

Üç şey için çok uğraştığını ifade eden Kardaş “POLSİAD’da 15 yıl başkanlık yaptım. Her zaman en azından 55–60 sanayici olmuştur. Bugün bir tane sanayici yok. İlk defa sanayicilerin olmadığı en zayıf dönemi yaşıyoruz. Hâlbuki Şişecam’dan Panelsan’dan birer temsilci konulsa denge sağlanmış olur. Bu temsilcileri almak için bütün şartlar hazır ama almamak için de hazır. Sanayiden niye korkuyorsun, korkuyorsun da neden sanayicilerin başındasın?”diyerek eksikliklere karşı tepkisini dile getirdi.

“Ustalarla acemiler birlikte yoğrulsun”

POLSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Organize Sanayi Bölgesi kurucularından Ahmet Kardaş “Gelin buraya 4 tane sanayici arkadaşımızı da koyalım ve kongreyi 8 Nisan’da değil 15 Nisan’da yapalım. Ustalarla acemiler birlikte yoğrulsun. Benim isimlerle ilgili sıkıntım yok. Ben işi bilen insanlarla karma yapılması gerektiğini savunuyorum. Geçmiş zamanda huzur oturum hakkı 75 liraydı. Bugün oturum hakkının 350–600 liraya kadar geldiğini duydum. Dönemin valisi huzur haklarının 75 liradan 750 liraya çıkarıldığını söylediğinde elimizin tersiyle iterken bu arkadaşlar alınganlık göstermesinler.”diyerek 8 Nisan’da yapılacak olan POLSİAD kongresi öncesinde OSB ve POLSİAD yönetimine eleştiride bulundu.

“Şişecam bizim emeklerimizle Polatlı’ya kazandırıldı”

Şişecam’ın Polatlı’ya gelmesinde en önemli katkı Ayhan Atalay ve benim dönemimde başladı. Şişecam Polatlı’ya kırgındı. Dönemin Belediye Başkanı Yakup Çelik’in Şişecam temsilcilerine buraya 500 eleman alacaksan 250 benim, bin eleman aşacaksan 500 benim” dediğinde Şişecam bu tavrın yanlış olduğunu ifade ederek buradan uzaklaştı. Bizler İstanbul’a giderek kendilerinden Çelik adına özür diledik ve işçi konusundaki tüm detayları kendi düzenlerine göre seçebileceklerini söyledik. Madem öyle dediler ve geldiler temeli attılar.”dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.