DOLAR 8,6392-0.16%
EURO 10,15030.33%
ALTIN 491,870,00
BITCOIN 3824584,30%
Ankara
13°

HAFİF YAĞMUR

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Muslu: “Üç ayları iyi değerlendirmeliyiz”

ABONE OL
29 Mart 2017 09:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İslam dünyasında büyük öneme sahip olan “Üç Aylar” bugün itibariyle başlıyor.

İlçe Müftüsü Mehmet Muslu, Mübarek Üç Ayların başlaması münasebetiyle yazılı bir basın açıklamasında bulunarak, bu ayların önemi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Üç Aylar Başlıyor…

İslam dünyasında büyük öneme sahip olan “Üç Aylar” bugün itibariyle başlıyor.

İlçe Müftüsü Mehmet Muslu, Mübarek Üç Ayların başlaması münasebetiyle yazılı bir basın açıklamasında bulunarak, bu ayların önemi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.  29 Mart 2017 Çarşamba günü üç ayların ilki olan Recep ayına gireceğiz. Recep ayında iki kandil gecesi var; Birincisi, 30 Mart 2017 perşembe gününü cumaya bağlayan gece Regaip Kandili, İkincisi ise, 23 Nisan 2017 pazar gününü pazartesiye bağlayan gece Miraç Kandili. 27 Nisan 2017 Perşembe günü ise üç ayların ikincisi olan Şaban ayını idrak edeceğiz. 10 Mayıs 2017 çarşamba gününü perşembeye bağlayan gece ise, Şaban ayının ortasında bulunan Berat Kandili’dir. 27 Mayıs 2017 tarihinde de üç ayların sonuncusu olan Mübarek Ramazan ayına gireceğiz. 21 Haziran çarşamba gününü perşembeye bağlayan gece mübarek Kadir gecesidir. 25 Haziran 2017 pazar günü Ramazan Bayramını kutlayacağız. İlçe Müftüsü Mehmet Muslu, Üç Aylar ve bu aylarda yapılması gereken ibadetler hakkında şu bilgileri verdi:

Üç aylar en güzel şekilde değerlendirilmeli

“Üç ayların en güzel şekilde değerlendirilmesi için kendimizi mutlaka iyi hazırlamalıyız. Üç ayların ilki olan Recep ayı, rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan bir aydır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Recep ayı girdiği zaman: “Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur.” diye dua etmişlerdir. Bazı hadis-i şeriflerinde ise şöyle buyurmuşlardır: “Kim Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutarsa, oruç tutulan günler dile gelip ‘Ya Rabbi onu mağfiret et’ derler.” “Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir.” “Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, (Berat Kandili) Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.” Üç aylar, dini duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı, bereketli aylar olarak, en güzel şekilde değerlendirmeliyiz.”

Küskünlükleri unutmalı, elimizi ve gönlümüzü açmalıyız

“Aramızdaki çekişmeleri, kin ve kırgınlıkları bertaraf etmeli, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalıyız. Yetimlere sahip çıkmalıyız. Ülkemize sığınan ve bizlerden maddi ve manevi destek isteyen Suriyeli kardeşlerimize, Türkmen kardeşlerimize ve dünya üzerinde zulüm gören tüm kardeşlerimize severek yardım ellerimizi uzatmalıyız. Ne kadar yardımsever bir millet olduğumuzu göstermeliyiz. Daha güvenli bir dünya için, yüce dinimizin bizden istediği sevgi, saygı, merhamet ve gönül huzuru ile güven ortamının kurulmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki güzelliklerimizin artmasına gayret göstermeliyiz. 2017 yılı Kutlu Doğum Haftasının ana teması olan “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konusu üzerinde durulacağız. Hz. Peygamber’in örnekliği çerçevesinde güven bilincine dikkat çekilecek ve toplumumuzda güven duygusunun pekişmesine katkı sağlanacaktır. Güven, insanca bir hayatın olmazsa olmazlarındandır. Zira her insan canı, inancı, nesli, malı ve haysiyetinin emniyette olduğu, temel hak ve özgürlüklerinin korunduğu güvenli ortamlarda yaşamak ister.”

“Kenetlenmemiz için yüce Rabbimize daha çok dua edeceğiz”

“Müminler olarak birbirimize olan bağlılığımızı, itimadımızı, güvenilirliğimizi, güven toplumu olmanın önemini biraz daha derinden düşünüp kendimizi muhasebe edeceğiz. Geçmişten günümüze güven içerisinde birlikte yaşama kültürümüzü yok etmek isteyenler, güven toplumunu inşa eden samimiyet, sadakat, emanet bilinci, ahde vefa, sevgi, saygı, merhamet ve yardımlaşma gibi değerlerin de zedelenmesini ve yok olmasını hedeflemişlerdir. Ayrıca, İslam’ın hayat veren rahmet yüklü mesajları, kimi çevrelerce şiddet, terör ve vahşetin referansı olarak gösterilip, İslam toplumlarına olan güven duygusunun tamamen ortadan kaldırılması amacıyla yurt dışı kaynaklı işbirliği yapan hainlerce açıktan İslam düşmanlığı yapılır hale gelmiştir. Hepimiz şunu anladık ki, 15 Temmuz’da haince gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi, dini kullanarak, güvenilir olduklarını topluma benimseten hainlerce devletimizi ve milletimizi yok etmeye yönelik melun bir girişim olarak maalesef tarihteki yerini almıştır. Bu nedenle üç aylarda, birbirimize olan güvenimizin daha da artması ve kenetlenmemiz için yüce Rabbimize daha çok dua edeceğiz.”

Ayrıca üç aylar içinde Müslümanlar olarak şu dört kitabı mutlaka okumalıyız:

“1.Kur’an-ı Kerim, (meali ve tefsiri ile birlikte), 2.Peygamberimizin Hadis-i Şeriflerini ihtiva eden bir kitap, (Hadislerle İslam, (7 cilt) Diyanet Yayınları), 3. Diyanet İslam İlmihali (sade, öz ve anlaşılır bir ifade ile hazırlanmıştır.), 4. Siyer-i Nebi, (Peygamberimizin hayatını anlatan bir kitap), Bu üç aylarda dört kitap okuma işini önemsemeliyiz. Namazlarımızı mümkün mertebe Camilerde kılmaya özen göstermeliyiz. Ayrıca Kur’an okumasını bilmeyen kardeşlerimize ve Hacca gideceklere Kur’an eğitimi almaları üç ayları değerlendirme açısından güzel bir fırsattır. Din görevlilerimiz bu konuda yardımcı olmaktadırlar. Bu vesileyle üç aylarınızı tebrik eder, bu mübarek aylarda ibadetlerinizin ve dualarınızın kabulü ile vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin birlik, beraberlik, huzur, güven ve istikrarını yüce Allah’tan niyaz ederim.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.