Ana sayfa GÜNDEM Kırım Türklerine Çifte Vatandaşlık Hakkı

Kırım Türklerine Çifte Vatandaşlık Hakkı

10308
0

Dedeleri Romanya doğmuş olan kırım Türkleri’nin çifte vatandaşlık alması hakkında dün Polatlı Kırım Türkleri Derneğince bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Dedeleri Romanya doğmuş olan kırım Türkleri’nin çifte vatandaşlık alması hakkında dün Polatlı Kırım Türkleri Derneğince düzenlenen toplantıya katılım yoğun oldu. 1990 yılında Romanya ve Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olmuşlardı. Avrupa Birliği şartlarına uyulması için değiştirilen kanunlar neticesinde azınlıklar vatandaşlık hakkı kazandı. Doğum yeri Romanya olanların çocukları ve torunları da azınlık kapsamına girdiğinden bu değişiklik ile vatandaşlık hakkı kazanılmış oldu. Konuya ilişkin Polatlı’da yaşan tatarları bilgilendirmek amacıyla dün Romanya’dan Avukat Rabia Ravie Zeinedin, Polatlı Kırım Tükleri derneğinin konuğu olarak Polatlı’ya geldi. Eşi ile birlikte bu konuda Dernek üyelerini bilgilendiren Zeinedin, vatandaşlık işlemlerinde de aracılık yaparak, bürokratik işlemlerde bizzat ilgilenecek.

Şimdiye kadar çifte vatandaşlık hakkından faydalananlar oldu

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Polatlı Kırım Türkleri Derneği Başkanı Ali Sait Temurer; “Polatlı’daki çoğu hemşerimizin Romanya vatandaşlığı olduğunu zannediyorum. Derneğimiz aracılığı ile başvuruları kabul edeceğiz. Sonrasında Rabia hanıma göndereceğiz. İnşallah o da bu süreci olumlu neticelendirecek. Tabi bu uzun bir süreç; önce evrakların bulunması, daha sonra Romanya vatandaşlık komisyonunda bu evrakların kabul edilmesi gerekiyor. Son aşamada Ankara konsolosluğundan pasaportlar dağıtılıyor. Şu anda aramızda alan arkadaşlarımız da var.”dedi.