DOLAR 8,82450.05%
EURO 10,3222-0.01%
ALTIN 496,110,00
BITCOIN 374172-3,83%
Ankara
20°

AÇIK

05:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

18 Mart Gururu, Polatlı’da Yaşandı

ABONE OL
20 Mart 2017 14:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Kapsamında bu yıl 13 Eylül Kültür Merkezinde program düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Kapsamında bu yıl 13 Eylül Kültür Merkezinde program, onun öncesinde Şehitlik anıtında anma töreni düzenlendi. Şehitlik Anıtında düzenlenen törenin ardından Polatlı Şehitliği ziyaret edildi. Sonrasında 13 Eylül Kültür Merkezindeki programa geçildi. Program bu yıl TOBB Fen Lisesi tarafından hazırlandı. Saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan program, konuşmalar ve şiirlerle ziyaret etti. Sonrasında yapılan koro ve tiyatro gösterisi seyircilerden tam not aldı. Sonrasında ilçe genelindeki okullarda 18 Mart Çanakkale Zaferi konulu yarışmalarda ödül alan öğrencilere ilçe protokolünce ödülleri verildi.

Çanakkale Zaferi Kutlandı, Şehitlerimiz Anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Kapsamında bu yıl 13 Eylül Kültür Merkezinde program düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Kapsamında bu yıl 13 Eylül Kültür Merkezinde program, onun öncesinde Şehitlik anıtında anma töreni düzenlendi. Şehitlik Anıtında düzenlenen törenin ardından Polatlı Şehitliği ziyaret edildi. Sonrasında 13 Eylül Kültür Merkezindeki programa geçildi. Program bu yıl TOBB Fen Lisesi tarafından hazırlandı. Saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan program, konuşmalar ve şiirlerle ziyaret etti. Sonrasında yapılan koro ve tiyatro gösterisi seyircilerden tam not aldı. Sonrasında ilçe genelindeki okullarda 18 Mart Çanakkale Zaferi konulu yarışmalarda ödül alan öğrencilere ilçe protokolünce ödülleri verildi. Programa; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer ve eşi Aysel Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve eşi Şaduman Yıldızkaya, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Özcan Demirel, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, İlçe Müftüsü Mehmet Muslu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri katıldı.

“Bağımsızlık bu millet için kutsanmış, maliyeti oldukça yüksek bir değerdir”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere kürsüye çıkan TOBB Fen Lisesi Müdürü Dr. Hayri Doğruel, yaptığı konuşmada; “Yeryüzünde ilk insan hareketlerinin görüldüğü, ilk tarımın yapıldığı, ilk yazının icad edildiği, ilk savaşın ve anlaşmanın yapıldığı, dünyanın bilinen en eski yerleşim izlerine rastlanıldığı bir bölgede bulunan ülkemiz, tarih boyunca insanlığın ve medeniyetlerin beşiği olmuştur. Kıtaların birleştiği bir yerde bulunması sebebiyle ilk insan hareketleriyle birlikte insanlığın uğrak noktası olması, ülkemizi tarihin her döneminde cazibe merkezi yapmıştır. Tarihin ilerleyen dönemlerinde de kavimlerin yerleştiği, diğerlerinin de yerleşmek istediği, bu sebeple de sürekli ele geçirilmek istenen üzerinde hesap yapılan bir ülke olmuştur. Sahip olduğu jeo-politik özelliği, zenginlik kaynakları, siyasi ve ekonomik avantajları, stratejik üstünlüğü, ülkemizin önemini her zaman arttırmıştır. Bu sebepledir ki ülkemiz her zaman egemen güçler tarafından ele geçirilmek istenmiş, sayısız saldırılara maruz kalmıştır. Değerli misafirler, sevgili öğrenciler. 23 nisan 1920 de tecelli eden milli iradenin, 29 ekim 1923 de kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tarihin en zor şartlarında kurulmuş, kuruluşunda çok ağır bedeller ödenmiştir. Bağımsızlık bu millet için kutsanmış, maliyeti oldukça yüksek bir değerdir. Nitekim, oldukça ağır bedellerle elde edilmiş bu istiklali ve mücadelesini ifade edecek bir istiklal marşını yazma konusunda insanlar aciz kalmış, Türk Milletinin bağımsızlık manifestosu denilebilecek istiklal marşını, ancak Mehmet Akif yazabilmiştir. Artık bize düşen, savaş sonrası tecelli eden milli iradenin kararıyla , misakı milli sınırları içerisinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kuruluş, istiklal marşının da yazılış felsefesi doğrultusunda ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Bu münasebetle Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü’nde; bir kahraman olarak ölümsüzleşen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyoruz.”ifadelerine yer verdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.