DOLAR 8,3947-0.13%
EURO 9,9778-0.05%
ALTIN 488,970,00
BITCOIN 318601-0,94%
Ankara
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Türk Ocaklarında; Maturidilik

ABONE OL
17 Mart 2017 09:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Ocakları Polatlı Şubesinde bu hafta “Türklerin itikatta mezhebi ehlisünnet vel cemaat ve imamı maturidi ve maturidilik” konulu konferans düzenlendi.

Türk Ocakları Polatlı Şubesinin geçtiğimiz günkü konuğu, mezhepler tarihi konusunda alanında sayılı akademisyenlerden olan Prof. Dr. Hasan Onat oldu. “Türklerin itikatta mezhebi ehlisünnet vel cemaat ve imamı maturidi ve maturidilik” konulu konferans, Çarşamba akşamı Türk Ocakları Polatlı Şubesinde gerçekleştirildi

Ehli sünnet vel cemaat ve imamı İmamı Maturidi
Genelde Türklerin itikatta mezhebi olan Ehli sünnet vel cemaat ve imamı İmamı Maturidi. Mâturîdiliğin kurucusu büyük Türk din bilgini Ebû Mansûr el-Mâturîdî, III./IX. asrın ortalarına doğru, bugün Özbekistan’ın sınırları içerisinde bulunan Semerkand şehrinin Mâtürîd mahallesi veya köyünde dünyaya gelmiştir. Onun doğduğu yıllarda, Maveraünnehir, önceleri Abbasî devletine bağlı yarı otonom, sonraları ise ondan ayrılıp müstakil bir devlet olan Samanilerin yönetimi altındaydı. Abbasî iktidarının batı merkezlerinde baskı gören Haricilik, Mürcie, Mutezile, Zeydilik, İsmâîlilik gibi pek çok siyasî ve itikadî mezhep, görüşlerini merkezi otoritenin zayıfladığı bu bölgede yaymaya çalışmıştır.
Asıl adı Ebû Mansûr Muhammed b. Muhamed b. Mansûr’dur. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 333/944 yılında Semerkand’da öldüğü, hemen hemen kesindir. Mâturîdî’nin hayatı hakkında bilgi veren kaynaklara göre, onun Türk asıllı olduğu kuvvetle muhtemeldir. Eserlerinde ifadelerin zaman zaman Türkçe cümle yapısına uygun biçimde kurulması, eserlerin Türk asıllı bir alime ait olduğunun en önemli kanıtıdır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.