DOLAR 8,4039-0.03%
EURO 9,98690.03%
ALTIN 489,710,16
BITCOIN 322636-0,94%
Ankara
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Belediye Çalışmaları Tez Konusu Oldu

ABONE OL
17 Mart 2017 10:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın seçkin üniversitelerinden İngiltere Southampton Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Doktora Öğrencisi Osman Karacan’ın Türkiye’de 7 Kent Konseyi arasında yaptığı “Türkiye’de Yerel Karar Alma Süreçlerinde Halk Katılımı” konulu doktora tezi araştırmalarında Polatlı’nın başarısı ortaya çıktı.

Osman Karacan’ın Polatlı Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik ile yaptığı söyleşi; Polatlı Belediyesi’nin “Yönetimde Katılımcılık” anlayışı Southampton Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Matthew Ryan tarafından önemli veri olarak kayda değer bulundu.

Polatlı Belediyesi Tez Konusu Oldu

Dünyanın seçkin üniversitelerinden İngiltere Southampton Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Doktora Öğrencisi Osman Karacan’ın Türkiye’de 7 Kent Konseyi arasında yaptığı “Türkiye’de Yerel Karar Alma Süreçlerinde Halk Katılımı” konulu doktora tezi araştırmalarında Polatlı’nın başarısı ortaya çıktı.

Osman Karacan’ın Polatlı Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik ile yaptığı söyleşi; Polatlı Belediyesi’nin “Yönetimde Katılımcılık” anlayışı Southampton Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Matthew Ryan tarafından önemli veri olarak kayda değer bulundu. İngiltere Southampton Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Doktora Öğrencisi Osman Karacan’ın Polatlı Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik ile gerçekleştirdiği röportaj;

Osman Karacan: Polatlı Belediyesinin vatandaşları belediye projelerine ve hizmetlerine dair karar alma süreçlerine, yönetime katılmaları için yeterince teşvik ettiğinizi düşünüyor musunuz?

Tekin Çelik: Evet düşünüyorum. Polatlı Belediye Başkanımız Sn. Mürsel Yıldızkaya ve Meclis üyelerimizin çok önemsediği bir husus bu. Şöyle ki zaten birlikte yönetim anlayışı bizim hemşehrilerimize seçilmeden önce ki seçim vaatlerimizden birisi idi.

Osman Karacan: İlçe halkı, birlikte yönetim konusunda  istekli ve bilinçli midir?

Tekin Çelik: Polatlı Kent Konseyimiz farklı kurum ve kuruluşlardan, dernek, basın, oda, üniversite, sendika temsilcilerinden oluşan bir çatı kuruluş. Bu  çok geniş kapsamlı branşlarda, birikimli  ve yetkin yürütme kurulumuz ile şehrimizin durumunu  analiz ederek ve güçlü yönlerimizi öne çıkarıp, şehrin ortak aklını, yine şehrimizin ortak faydasına sunmaya çalışıyoruz. Sonuç odaklı çalışıyoruz, gönüllülük esasına dayalı hemşerilerimizin katılımcı anlayış ile yaşam kalitesini arttırmak en büyük hedefimiz. Hemşerilik bilincini ve ruhunu geliştirme gayretimiz var.  Hemşerilerimiz, karar alma süreçlerine gönüllü olarak katılıyor. Çünkü Polatlı’mızın insanı; sosyal yapı olarak, kültürlü, eğitim düzeyi olarak da, ülke ortalamasının üzerindedir. Hemşehrilerimiz, modern, kaliteli, iyi bir yaşam istemektedir. Hemşerilerimizin bu arzusu, şehrimizin sürdürülebilir  gelişmesi  açısından en büyük  güç kaynağımız. Hemşerilerimiz karar alma süreçlerinde gönüllü olarak yer almakta, fikir, öneri ve eleştirilerini açık gönüllülükle ortaya koyabilmektedirler. Hemşerilerimiz, Polatlı Belediyemizin 6238181 numaralı Çağrı Merkezine istek ve önerilerini iletebilmekte ve gelişmeler hakkında bilgi alabilmektedir. Mahallelerimizin muhtarları ve ihtiyar heyeti ile sürekli iletişim halindeyiz.

Kent Konseyi Mahalle Meclisleri

Kent Konseyimizin Mahalle Meclislerimizin daha da işler hale gelmesi ile halkın yönetime katılması yüzdesinin daha da artacağını planlıyoruz. Bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Polatlı Kent Konseyi Kadın Meclisimiz in bir whatsapp grubu var. Bu grup şikâyet, istek, öneri konularını algılama ile hızlı hareket kabiliyeti ile çözüm üretmektedir. Kadın, Gençlik, Çocuk, Engelli  ve Tarım Sanayi Meclisimizin değerli üyeleri de  bizim şehrimizde  hem algılayıcılarımız, hem de yön göstericilerimiz. Örneğin; Çocuk meclisimizin bir üyesi; kar yağışından kaynaklanan okul çevresindeki  bir alanın  buzlanmanın temizlenme isteğini bize ilettiğinde, Polatlı Belediye Başkanımız Sn. Mürsel Yıldızkaya  derhal talimat verip, gereken yapılıyor. Taleplerinin dikkate alındığını gören meclis üyelerimiz işi daha çok benimsiyor ve duyarlı davranıyorlar. Yine Gençlerimizin, Çocuklarımızın, Kadınlarımızın ve özellikle Engellilerimizin daha fazla yönetime katılması, günlük hayatta rol alması bizim için çok kıymetli. Polatlı Belediyemiz bu bağlamda Kadınlarımızı  ve engellilerimizi girişimcilik açısından pozitif ayrımcılık yaparak destekliyor. Bu projelerin STK‘lar ile dayanışma içinde gerçekleşmesi de Polatlı’mızın bir başarısı olarak ortaya çıkıyor. Bunu çok rahat söyleyebilirim, Polatlı Başarıyor.

4000 kişi iş sahibi oldu

Engellilerimizin ailelerine bir nebze soluk aldırmak için gün içerisinde misafir edildiği, başarılı bir Engelsiz Hayat Merkezimiz var. Ve geleneksel hale getirdiğimiz yüzlerce engellimizin aileleriyle birlikte Belediye Başkanımız Sn. Mürsel Yıldızkaya’nın da bizzat katıldığı 5 yıldızlı tatil organizasyonlarımız var. Burada aynı zamanda engellilerimizin sorunları da Birlikte yönetim anlayışını; aslında bir nevi hemşerilerimizin iyi gününde, kötü gününde yanında olmak, birlikte yaşamak olarak da algıladığımızı ifade edebilirim. Son olarak hemşerilerimizin dertleriyle dertlenmenin, sıkıntılarına duyarlılık gösterdiğimiz, işsizlikle mücadelede Polatlı Belediyesi ARGE İstihdam Merkezimizin 4000 kişiye işe yerleştirmedeki büyük başarısı var. Halkın yönetime katılması anlamında yaptığımız diğer bir uygulama da, sorunları yerinde değerlendirmek. Özellikle hemşerilerimizle birlikte karara bağlanması gereken hususlarda Polatlı Belediye Başkanımız  Sn. Mürsel Yıldızkaya; ilgili Daire Amirlerini de yanına alarak, mahallelere gidip, sorunları yerinde tespit ederek, halkla birlikte değerlendirip, karar alıp, çözüm için yapılacak işlerin talimatını da hemen orada veriyor. Sonrasında Daire amirlerimiz yapılan işler konusunu Başkanlık Makamına  rapor edip, hemşehrilerimize de bilgi veriyoruz. Bu yaklaşım yani geribildirim bilhassa hemşehrilerimizi memnun ediyor. Polatlı Belediye Başkanımız Sn. Mürsel Yıldızkaya’nın her zaman  söylediği  “Biz icraatlarımızı hep hemşehrilerimizle birlikte başardık. Hemşehrilerimize rağmen bir uygulama asla yapmadık.” şeklindedir.

Osman Karacan: Yerel demokrasinin gelişmesi ve katılımcılığın güçlenmesi için ilçedeki STK’lar ne derece güçlüdür?

Tekin Çelik: İlçemizde STK’lar dinamik bir yapı görüntüsü vermektedir. Kongreleri, ekipleri, seçim sürecindeki ve çalışmalarındaki demokratik işleyiş açısından, yanımızda çoğulcu demokrasiyi özümsemiş bir Polatlı var. STK’ların birbirleri arasında diyalogu  takdire şayan. Polatlı Belediye Başkanımız Sn. Mürsel Yıldızkaya’nın önümüzde ki yıl  hizmete açacağı  TMO binasında; Sivil Toplum Kuruluşlarımızın bir çatı altında toplamayı düşünüyor. Bu büroların fiziksel anlamda bir araya gelmesi  ile STK’ların Polatlı olarak birlikte hareket etme, yardımlaşma, dayanışma kabiliyetimize de katkı sağlayacağını düşünüyorum. Polatlı’mızın çıkarlarında birleşmeye, yekvücut olmaya her geçen gün daha çok ihtiyacımız var. Kısacası bu birliktelik STK’lar arasında ki iletişimi daha da güçlendireceğini düşünüyorum. İnşallah, Polatlı Kent Konseyi de aynı binada olacak. Buradan birlikteliğin gücü ile hep birlikte şehrin potansiyelini şehrin faydasına dönüştürecek bir platform amaçlıyoruz, umut ediyoruz. Polatlı Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak da “Birlikte, İleriye” sloganı ile çalışıyoruz.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.