DOLAR 8,66980.01%
EURO 10,18510.15%
ALTIN 491,540,01
BITCOIN 380636-6,78%
Ankara
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

  Yağlı Boyadan Ayakkabı Boyasına

ABONE OL
13 Mart 2017 09:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Sokaktaki yetenek, ressam Ali Ünal, 63 yaşında, ilkokul yıllarından bu yana resim yapıyor.

Doğuştan gelen bu yeteneğe bazen paha biçilemez, bazısı da hak ettiği değeri göremez. Ali amca Eskişehir Mihalıççık Sarayköy doğumlu ve 63 yaşında iki çocuk babası, yarım asra yakın bir zamandır şehir şehir gezerek hem yeteneğini geliştirmiş hem de ressamlar yetiştirmiş. Fakat memleketi Polatlı’ya dönüş yaptığında işler umduğu gibi gitmemiş. Ressam Ali Ünal, geçimini sağlamak için şimdi tuval boyamak yerine ayakkabı boyuyor. Ressam Ali Ünal’ın hikâyesini kendinden dinledik… Geçtiğimiz yıl da hikayesine yer verdiğimiz Ünal, geçinememesi nedeniyle bu işini bırakma noktasına gelmiş…

İlkokulda keşfedildi…

İlk insandan günümüze kadar olan süreçte birçok ressam yetişmiş ve ünlü ressamlar eserleri ile sanatta çığır açmış, oluşturdukları akımlarla kitleleri peşlerinde sürüklemişlerdir. Ressam Ali Ünal, 62 yaşında, ilkokul yıllarından bu yana resim yapıyor. Doğuştan gelen bu yeteneğe bazen paha biçilemez, bazısı da hak ettiği değeri göremez. Ressam Ali Amca’nın bu yeteneği yıllar önce ilkokul öğretmeni tarafından keşfedilmiş. Sonra okul müdürü de Atatürk portresi çizmesini isteyerek bu yeteneğinin daha da pekişmesini sağlamış. Hatta kendi kalemini bile kendisi imal etmiş ve hala o kalemle portreler çizebiliyor. O günden bu güne Ali amca, yarım asra yakın bir zamandır şehir şehir gezerek hem yeteneğini geliştirmiş hem de ressamlar yetiştirmiş. Fakat memleketi Polatlı’ya dönüş yaptığında işler umduğu gibi gitmemiş. Ressam Ali Ünal, geçimini sağlamak için şimdi tuval boyamak yerine ayakkabı boyuyor. Ressam Ali Ünal’ın hikâyesini kendi ağzından dinledik. İlkokulda keşfedildi…

Füzen Kömür kalem portreleri

Polatlı’da bu sanatın hak ettiği değeri göremediğini söyleyen Ali amca, hikâyesini şu sözlerle anlatıyor; “İlkokulda çizdiğim resimler beğenilirdi. Bir gün hocam beni tahtaya kaldırdı, tebeşirle bütün tahtaya resim çizdim. Çizdiğim resmi müdür gördü. Sonra bana karakalemle Atatürk’ün portresini çizdirdiler, çizdim ve çok beğendiler. Bu olayla bana bir azim geldi. Karakalem, yağlıboya ya da ahşap üstüne yakma olarak, duvar boyamak da dâhil olmak üzere her türlü resim yapabiliyorum. Söğüt dalından Füzen Kömür kalemi yaptım, bu kalemle portrelerimi çiziyorum. Bu konuda bir eğitim almış değilim. Aslen Polatlılıyım, 4 yıl önce İzmir’den gelerek buraya yerleştim. Türkiye çapında kurs verdim, 30 tane talebe yetiştirdim. Ankara, İstanbul, İzmir, Malatya ve hatta Tekirdağ Malkara’ya kadar gittim. Buralarda ressamlık yaptım, ayrıca ressamlar da yetiştirdim.”

“Geçinebilmek için ayakkabı boyuyorum”

Ressam Ali Ünal, yaptığı portreleri şu anda vergi dairesi altgeçidi yanında bulunan kulübede satamamaktan şikâyetçi. Evinin kirasını ödeyebilmek için ayakkabı boyadığını söyleyen Ali amca; “Sağ olsun Belediye Başkanımız burada bana bir kulübe yaptırdı. Ama bu kulübeyi bile şikâyet edenler var. Ben resimlerimi bu altgeçidin girişinde sergiliyorum ama burada satış yapamıyorum. Geçinebilmek için ayakkabı boyuyorum. Tuval boyamak istiyorum ama maalesef çizdiğim resimler burada değer görmüyor. Maalesef resim çizerek geçinemiyorum, zor durumdayım. Belki daha çarşı içinde bir yerde olsam dikkat çekebilirim. İnsanlara ömür boyu hatıra kalacak portrelerini yapabilirim. Bu konuda Sayın Belediye Başkanımızdan da yardım istiyorum; çarşı içi veya meydanda bir yer verebilse son bir umut orada çalışabilirim diye düşünüyorum. Ben artık ekmeğimin derdindeyim, iş yapabileyim istiyorum.”diyerek yer talebinde bulundu. Ressam Ali Ünal, vergi dairesi alt geçidi yanındaki kulübesinde sanatseverleri bekliyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.