DOLAR 8,6353-0.22%
EURO 10,15530.21%
ALTIN 491,49-0,07
BITCOIN 3840124,88%
Ankara
13°

HAFİF YAĞMUR

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Doğru gübreleme nasıl yapılır?

ABONE OL
7 Mart 2017 11:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

4E Tarım sahibi Ziraat Mühendisi Ertuğrul Kömez, gübreleme uygulamalarının bilinçli yapılmadığını söyledi.

4E Tarım sahibi Ziraat Mühendisi Ertuğrul Kömez, gübreleme uygulamalarının bilinçli yapılmadığını söyleyerek konuya ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu. Mühendis Ertuğrul Kömez, doğru gübreleme hakkında şu bilgileri verdi: “Çiftçilerimiz gübre uygulamalarını bilinçli yapmıyor. Özellikle buğday gübresinin üst gübresi uygulamasında sıkıntılar yaşıyoruz. Bitkiler, türe göre değişmekle birlikte ihtiyaçları olan azotu temel olarak 3 şekilde alır. Toplam ihtiyacın: % 5 ve daha azını amid (nh2) formunda, % 20’sini amonyum (nh4) formunda, % 75’ini ise nitrat (NO3) formunda alırlar. (Rakamlar bitkiye göre değişiklik gösterebilir) Nitratlı Gübrelerden 33 lük yasaklanmış olup, CAN 26 lık gübresinin bazı prosedürler çerçevesinde kullanımı serbest bırakılmıştır. Anlatımda bu uyarıyı dikkate almanızı öneririm.”

“Bozulma riski var”
“Bu azot formlarından nitrat, herhangi bir işleme gerek kalmadan, bitki tarafından doğrudan alınabilir formdur diyebiliriz. Bu bakımdan nitrat azotu, lokantadan söylenmiş (köfte ya da lahmacun benzeri) hazır bir yemeğe benzetilebilir. Hemen yenebilir ama uzun süre beklemez. Bozulma riski vardır. Amonyum azotu da bitki tarafından doğrudan alınabilir ama az. İhtiyaç olan azotun en çok %20 kadarı bu formda alınır. Kalan kısmının nitrifikasyon bakterileri tarafından işleme tabi tutularak (doğrudan alınan) nitrat formuna dönüştürülmesi gerekir. Bu bakımdan amonyum azotunu, kasaptan aldığımız ete benzetebiliriz. Uygun şartlarda bozulmadan bekleyebilirler ama doğrudan yenmezler. Yenebilmeleri için pişirilmeleri (yani nitrat formuma dönüştürülmeleri) gerekir. (Çok zorda kalınırsa, patatesin çiğ yenmesi gibi çiğ olarak da alınabilir ama gerçekten işe yaraması İçin pişirilerek yemek yapılmaları gerekir)”

“Bitkilerde yanma görülebilir”
“Amid formu ise üre gübresinin içinde bulunan azot formudur ve bu form diğerlerinden biraz farklı. İnsan gıdası olarak düşünürsek ahırdaki dana ya da yaş sebze gibidir diyebiliriz. Önce amonyuma (Ete), ardından da nitrata (köfteye) dönüştürülmelidir. Böylece bitki tarafından doğrudan alınabilecek hale gelirler. Ancak amid formlu azotun amonyuma dönüşmesi (dananın kesime gitmesi) gerekir. Bu da ancak yağmur İle olur. Amonyumun nitrattan en önemli farkı, topraktaki kil minerallerine tutunabilmesi (buzlukta saklanabilmesi) ve işlem görme (pişirilme) ihtiyacıdır diyebiliriz. Bu nedenle özellikle kil bakımından fakir, kumsal arazilerde, amonyum’un tutunabileceği kil mineralleri azdır. Bu tip topraklarda azot amonyum formunda dahi olsa çok uzun süre bekleyemez. İşte bu nedenle bu tip arazilerde üst gübreleme tek değil 2-3, hatta 4 seferde yapılmalıdır. Aksi halde hem yıkanma ve buharlaşmaya bağlı azot kayıpları, hem de bitkilerde yanma görülebilir.”

“Kumsal arazilerde gübreleme mümkün mertebe az miktarlarda ve çok sayıda yapılmalıdır”
“Bunun tersi olarak killi, kepir, taban arazilerde gübreleme sayısı azaltılalabilir ancak kumsal arazilerde gübreleme mümkün mertebe az miktarlarda ve çok sayıda yapılmalıdır. Örneğin: şubatta 20 kg üre + Nisan’da 20 kg nitrat yerine 1’er ay ara ile (ocak) 10 üre +  (şubat) 10 kg üre + (mart) 10 kg Amonyum nitrat + (Nisan) 10 kg Amonyum Nitrat şeklindeki gübreleme, çok ama çok daha iyi sonuç verir kumsal arazilerde. Bu şekilde, yani çok seferde gübreleme yapmanın bir diğer avantajı da risk dağılıma neden olmasıdır. Şöyle düşünün: tüm üst gübreyi tek seferde atıyorsunuz. Farz edelim 30 kg. Oldu ki gübre saçma kovasının ayarı kaçtı, sola fazla, sağa az attı. Olay orada bitti. Bir daha tarlaya girmeyeceğiniz için alaca bulaca bir tarlanız oldu. Hayırlı olsun. Ya da gübreyi attınız. Meteoroloji yağmur diyordu ama hava sıyırdı. Yağmadı. Gitti canım gübre. Ancak çok seferde gübreleme yaptığınızda bu riskleri de bertaraf edersiniz. Misal ikinci gübrede kovanın sol tarafını biraz açar, gübreyi her yana dengelersiniz. Ya da ilkinde yağmuru kaçırsanız bile ikinci bir şansınız olur.”

“Asıl gelişme 13-15 gün sonra kendini gösterir”
“Bunları neden anlattık? ‘Azotlu’ gübrelerdeki kayıp durumuna giriş yapmak için üreyi ele alalım.
Ürenin içerisindeki azotun tamamının ‘amid’ formunda olduğundan, ihtiyacın en fazla %5’lik kısmının bu formda alındığından, kalanını almanilmesi için amonyuma dönüşmesi gerektiğinden bahsettik.
İşte bu yüzden tarlaya üre attığınıza, atar atmaz küçük bi değişim olur. Enzimatik bir değişim olan ve 36-48 saat civarında süren bu değişim amid azotunun alınmasıdır. Doyum tamamlandığında bu değişim devam etmez ve durur. Asıl gelişme 13-15 gün sonra kendini gösterir. 13-15 gün sonra dönüşen amonyum azotu alınmaya başlar ve gelişim bu noktadan sonra sürekli devam eder.”

Devamı Yarın…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.