DOLAR 8,64310.15%
EURO 10,15000.27%
ALTIN 493,760,33
BITCOIN 3746122,12%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Halk Eğitim Faaliyetlerinde Verim Artışı

ABONE OL
27 Şubat 2017 11:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı Ankara Valilik Binası Toplantı salonunda gerçekleşti.

Ankara Vali Yardımcısı Ali Sözen’in başkanlığında halk eğitim faaliyetlerinin daha verimli ve üretken olması için, ildeki resmi, özel ve sivil toplum kuruluşları ile Hayat Boyu Öğrenme alanında iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlamak ve uygulamaya koymak, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek, verimliliği artırmak amacıyla düzenlenen toplantıya ANKESOB Başkan Vekili ve Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan H. Çavuşculu, ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen, Ankara Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Aztekin, Ankara Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı Feyzi Gündoğdu, Ankara Kuru Temizlemeciler Esnaf Odası Başkanı Recep Etim, İl Emniyet Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Belediyeler, İlköğretim, Ortaöğretim ve Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları, Halk Eğitim Merkezleri ile ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşlardan komisyon üyeleri katılım sağladı.

“Usta öğretici sanatkârlar desteklenmeli”

Katılımcıların hayat boyu eğitim alanında ve kendilerini ilgilendiren alanlarda fikir alışverişinde bulundukları toplantıda söz alan ANKESOB Başkan Vekili ve Ankara Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Hasan H. Çavuşculu, “Kuyumculuk alanında sanatsal ve teknik bilgi ve beceriye sahip, özgün takı tasarımı yapabilen teknik elemanlar yetiştirmek için usta öğretici sanatkârlar desteklenmeli. Ama takdir edersiniz ki bu öğreticilerin okullara eğitime gitmesi için işini bırakması ve zamanlarından feragat etmesi gerekmektedir. Benim görüşüm bu gelen usta öğreticilere hiç olmazsa bir asgari ücret tutarı kadar ücret verilmeli ki işi bozulmasın hem de sektörde faaliyet gösterecek teknik elemanlarımız yetişsin.” diyerek sektörün geleceği ile ilgili anahtar noktaya değindi. ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen yaptığı konuşmada; “İlimizdeki Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açılan kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin listesinin bir sonraki toplantıda değerlendirilmek üzere komisyona getirilmesi gerekmektedir. Bu konuda 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca çıkarılan Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmeliğin 17’nci maddesi kapsamında belirlenen geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş 116 meslek dalı bulunmakta olup, gerekirse bu listeden de yararlanılmalıdır. İlimizde halk eğitim merkezlerinde açılacak olan bu tür kurslara bağlı odalarımızla birlikte gereken desteği vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı. İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı resmi, özel ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yürütülen faaliyetlere yönelik değerlendirmelerde bulunmaları ile son buldu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.