Ana sayfa GÜNDEM Yardım kartları sermaye oldu

Yardım kartları sermaye oldu

1081
0

Suriyeli aileler için AB projesi kapsamında dağıtılan ve 350-950 TL arası harcamanın yapılabildiği kartlarla yapılan alışverişler de şimdi pazara düştü.

Birkaç hafta önce ilçedeki birçok kurum, kuruluş, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunca Suriyeli göçmenlere yapılan yardımların Gülveren Pazar yerinde satıldığına gazetemizde yer vermiştik. Son olarak Avrupa Birliği projesi kapsamında, Suriyeli mültecilerin giyim, gıda, eğitim ve sağlık harcamaları için kullanılmak üzere çipli alışveriş kartları dağıtılmıştı. Avrupa Birliği, Türkiye’deki mülteciler için öngördüğü 348 milyon euro hacmindeki en büyük yardım kampanyası için dağıtılan çipli kartlarla yapılan alış verişler de şimdi pazarda satılıyor.

Bu kadar yardım nereye gidiyor?

Suriyeli aileler için AB projesi kapsamında dağıtılan ve 350-950 TL arası harcamanın yapılabildiği kartlarla yapılan alışverişler de şimdi pazara düştü.

Ülkelerindeki savaştan kaçıp gelerek, ülkemize sığınan Suriyeli vatandaşlardan yaklaşık 4 bin tanesi de Polatlı’da bulunuyor. Suriyeliler, Polatlı’ya geldikleri günden bu yana, ilçedeki birçok kurum ve kuruluş tarafından yardım yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Birkaç hafta önce ilçedeki birçok kurum, kuruluş, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunca Suriyeli göçmenlere yapılan yardımların Gülveren Pazar yerinde satıldığına gazetemizde yer vermiştik. Son olarak Avrupa Birliği projesi kapsamında, Suriyeli mültecilerin giyim, gıda, eğitim ve sağlık harcamaları için kullanılmak üzere çipli alışveriş kartları dağıtılmıştı. Avrupa Birliği, Türkiye’deki mülteciler için öngördüğü 348 milyon euro hacmindeki en büyük yardım kampanyası için dağıtılan çipli kartlarla yapılan alış verişler de şimdi pazarda satılıyor. Pazarda bulunan Suriyeli tezgâhlarında ikinci üçüncü el ayakkabı, kıyafet, gıda ve hatta elektronik eşya parçaları da bulunuyor ve o tezgâhlarda ayakkabılar 5 liradan, kıyafetler ise 2-3 liradan alıcı buluyordu. Şimdilerde ise Ab projesi kapsamında dağıtılan kartlar ile yapılan alışverişler ile alınan sıfır ürünler tezgâhlarda yer alıyor. Yapılan yardımların sürekli bu şekilde paraya dönüşmesi ile maalesef Suriyelilerin yaşam şartlarında hiçbir iyileşme görülemiyor. Bu durumda akıllara bir tek soru geliyor; bu insanlar bu kadar nakit parayı ne yapıyor?