DOLAR 8,3606-0.97%
EURO 9,9269-1.25%
ALTIN 487,20-1,01
BITCOIN 332566-4,29%
Ankara
30°

AÇIK

20:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

AYRILIK – Köşe Yazısı

ABONE OL
13 Şubat 2017 11:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayrılık! Birbirinin yanında olması gerekirken uzak veya yan yana iken ayrı olanları aklıma getiren bir kelime olarak, beynime hep olumsuzluk verir. Kalp sızlatan, canımızı acıtan bir duygu… Biliyorum, her ayrılık çok kötüdür. En acı ayrılık da zannedersem birbirlerine kavuşabilme ihtimalinin ortadan kalkmasıdır. Ayrılığın en vahim anı ölümdür. Ölümü bir tarafa bırakarak ayrılığı anlatmak gerekir.

Birçok ayrılık biçimi var. Hayatımızın belli evrelerinde zorunlu olarak ailemizden ayrı kalırız; okuma, çalışma, askerlik gibi… Bazen ayrılığın acısını, ekonomik nedenlerden dolayı gurbette sevdiklerimizden ayrı yaşayarak hissederiz. Bazen eğitimimiz için ayrılırız sevdiklerimizden. Tamam, zordur ama inanın bu tür ayrılıklar kişinin ruhunu o kadar yormaz ve yıpratmaz. Tamam, özlem baş edilmesi zor bir duygudur. Ancak her daim birbirini delice seven iki kişinin ayrılığının vermiş olduğu özlem ve acı karşısında önemli bile değildir.

Benim de ayrılık denince aklımı ilk işgal eden, seven yüreklerin ayrılması gelir. İşte kalbimizin sızladığı, yandığı, parçalandığı o ayrılıklar! Sevgiliye duyduğun güzelim hislerin, sevdanın, mutlulukların, gülümsemelerin yerini hüzne, ıstıraba ilerleyen zamanlarda nefrete bıraktığı sevgiliye duyulan vedada da çoğu zaman aynıdır bu ayrılıklar. İlk başta, alıştırma safhası vardır. Sana bakan, parlayan gözler artık sana bakmaz olur. Sıcak, dolu dolu esen rüzgârlar yerini soğuk rüzgârlara ve ayazlara bırakmaya başlar. Sıra veda sözcüklerindedir. Sevgilinin dilinden dökülen sözler şöyle başlar: “Sen çok iyi birisin, seni tanıdığıma çok memnunum. Ama…” İşte o ama o basit ama yıkıntının, acının o an suratınızda belirlenmesinde yeterlidir. Afallamaya başlamış, dokunsalar yıkılacaksınızdır. Sonraki sözcükleri yarım yamalak anlamaya başlar ve öldürücü darbeyi vuran “ayrılmalıyız” sözcüğüyle bitmişsinizdir. Sanki siz yoksunuz hayatta, ölümün bile bundan daha kötü olamayacağını düşünüyorsunuzdur. Zifiri karanlık başlamıştır. Sizi mutlu eden şeyler bile mutlu etmez bir hal alır. Kim bilir belki de en mutlu olunanı kaybetmişsinizdir. Ayrılmayı istemek de, ayrılan kişi olmak da zor. İlki çok büyük sorumluluk, ikincisi sabır işi… Bundan dolayı hayatınıza girmesini istediğiniz ve müsaade ettiğiniz kişileri iyi tayin etmelisiniz.

Ayrılıkların hepsi birbirinden değişik acılar içermekte ancak hepsi de düşünüldüğünde canımızı acıtmaktadır. Hepimiz ayrılıkları tatmışızdır, tadıyoruzdur ve tadacağız da. Lakin en doğrusu akıllı olmak, sabırlı olmak ve güzel niyetler beslemektir. Ayrılığın tek ilacı sabırdır. Ustad Necip Fazıl Kısakürek deyimiyle:

KADER BEYAZ KÂĞIDA SÜTLE YAZILMIŞ YAZI,
KOLAYSA AYIR BEYAZDAN BEYAZI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.