DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3537231,38%
Ankara
29°

AÇIK

04:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

BBC, Türkiye’yi övmüş ama sadece Türklere – Köşe Yazısı

ABONE OL
7 Şubat 2017 09:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BlueBay Capital Varlık Yönetimi’nden Tim Ash isimli analist, yatırımcılar için Türkiye’yi methetmiş. Hem de “Bir yabancı yatırımcı gözünden Türkiye’yi hâlâ cazip kılan 10 neden” başlığı altında!

“Ekonomik kriz” tartışmalarının tavan yaptığı bu günlerde bizi fazlasıyla sevindirecek bu analiz nerede yayımlandı?

BBC’nin internet sitesinde… BBC’nin, Türkler okusun diye hazırladığı bir Türkçe sitesi var; bir de dünya okusun diye sunduğu İngilizce haber sitesi var. Ash’in Türkiye’yi metheden yazısı, sadece, BBC Türkçe sitesinde yayımlandı.

3 Şubat 2017 günü yayımlanan analizine Tim Ash şu uyarılarla başlıyor: “Bu yıl Türkiye, yatırımcılar için analizi oldukça zor bir ülke. Temkinli olmak için birçok neden var. Güvenlik kaygıları, iç siyasi istikrar konusu, kutuplaşma, Nisan ayındaki referandum şartları zorluyor.

Ayrıca ülkenin büyük dış finansman ihtiyacı, borçların çevrilmesiyle ilgili oluşan endişeler, TL’deki değer kaybı ile Merkez Bankası’nın alışılmışın dışında karmaşık ve öngörülemez bir para politikası uygulaması da işleri zorlaştırıyor.”

Bunları söyledikten sonra, Türkiye’yi “cazip kılan nedenler”e geçiyor.

  1. “Değer yitiren TL” var. Bu başlık altında, “Bankacılık sisteminin çok kuvvetli” olduğunu hatırlatıp, “Kurlardaki bu aşırı hareketler karşısında dahi bankaların ve özel sektörün ayakta kalabiliyor olması da bu dirence işaret ediyor.” diyor.

2.“Pek çok portföy yöneticisi, fonlardaki Türkiye ağırlığını zaten azaltmış durumda. Fonların büyük kısmı alım fırsatı için kenarda bekliyor.” müjdesini verdikten sonra, yukarıdaki uyarısını tekrar ediyor: “Merkez Bankası’nın politika faizinde artırıma giderek hayatlarını kolaylaştırmalarını ümit ediyorlardı ama Merkez Bankası suları bulandırdı ve karmaşık para politikasına tutunmaya karar verdi.”

İkinci maddede yazılanlar, yatırımcılar için çekici mi, itici mi, takdir sizin!

  1. “Kredi kalitesi yüksek” başlığı altında şöyle diyor:“Kredi kullananların bu kredileri geri ödeme isteği sürüyor. Takibe düşen kredilerin toplama oranı yükselişte olsa da oran olarak hâlâ çok düşük seviyelerde.”
  2. “Referandum fiyatların içinde” başlığı altında şunlar var:“Referandum muhtemelen piyasa tarafından fiyatlanmış durumda. Türkiye’de uygulanması muhtemel başkanlık sistemi konusunda çok sayıda haklı kaygı var. Yeni anayasanın yeterli denetim mekanizmalarına sahip olmayacağı eleştirileri var. Türkiye’deki kurumların yaşadığı erozyonlar dikkate alındığında bu eleştiriler son derece yerinde. Eğer denetim mekanizmaları çalışmazsa ülkenin büyümesi de potansiyelinin altında kalacaktır. Ancak Türkiye’nin büyüme modeli zaten 2013’te, hatta 2011’de Asya tipi merkeziyetçi bir yapıya evrilmişti. Güçlü bir siyasi partiye dayanan bu sistem pek çok Asya ülkesinde işe yarıyor ve büyümeyi getiriyor. Bu modelin en başarılı olduğu ülke Singapur. Ama daha az başarılı Rusya gibi ülkeler de var. Türkiye bu yelpaze içerisinde bir yere oturacak.”

Bu, avantaj mı dezavantaj mı, takdir yine sizin!

Devamı yarın…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.