DOLAR 8,68360.4%
EURO 10,19240.47%
ALTIN 492,080,84
BITCOIN 381980-7,02%
Ankara
25°

AÇIK

05:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hijyen Eğitimleri Başladı

ABONE OL
4 Şubat 2017 11:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Ticaret Odası ve Mesleki Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen hijyen eğitimleri Polatlı Ticaret Odası eğitim salonunda yapılmaya başladı.

PTO üyelerinin çalışanlarına yönelik düzenlenen eğitimlerle hızlı bir şekilde belgelendirilmeye başlandı. PTO Eğitim Koordinasyon biriminin, yaptığı açıklamada, yürürlüğe giren “hijyen eğitimi” yönetmeliği kapsamında Mesleki Eğitim Merkezi ile birlikte bu eğitimleri düzenlediğini söyledi. Açıklamada; “Bilindiği üzere 5 Temmuz 2013 tarih ve 28698 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren hijyen eğitimi yönetmeliği gereğince, gıda üretim ve perakende iş yerleri başta olmak üzere, çeşitli sıhhi ve gayri sıhhi iş yerlerinde çalışanlardan istenen portör muayeneleri yerine hijyen eğitiminin verilmesi uygulamasına geçilerek, bu eğitimlerin alınması zorunlu hale getirildi. Bizde üyelerimizden aldığımız yoğun talepler üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle görüşüp bu eğitimlerin sayıları yeterli ise kendi işyerlerinde değilse odamız eğitim salonunda düzenlemeye başladık.”ifadeleri yer aldı.

Katılımcılar önümüzdeki günlerde sertifikalarını alacaklar

Odaya üye olan firmalara eğitimin verildiğini kaydeden PTO yetkililerince yapılan açıklamada; “Toplum sağlığını ilgilendiren işlerleri  ile gıda üretiminde faaliyet gösteren üyelerimizin, çalışanlarının bu işlerde çalışabilmeleri için gerekli eğitim ve belgelerini almaları gerekiyor. Bu yönetmeliğin amacı, gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının planlanmasına, eğitimlerin verilmesine, iş yeri sahibinin, işletmelerin ve çalışanların bu konudaki sorumluluklarına, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesine ve bu hastalıkların iyileşme halinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Polatlı Ticaret Odası olarak üyelerimizin mağdur olmamaları için imzaladığımız protokol kapsamında ilk eğitimi, odamızın toplantı salonunda gerçekleştirdik. Sınavda başarılı olan katılımcılar önümüzdeki günlerde sertifikalarını alacaklar. Üyelerimizin hijyen eğitimi talebi olduğu müddetçe oda olarak kursumuzu sürekli devam ettireceğiz. Son bir ay içerisinde 3 eğitim ile toplamda 48 kişi eğitimlere katıldı ve kısa zamanda belgelendirildi.” dendi.

Hastalıklar hakkında ayrıntılı bilgi verildi

İlçe Milli Eğitim müfredatı ile katılımcılara; “Nasıl hijyen olunur?”, “Kantin ve yemekhane çalışanlarının yasal yükümlülükleri ve yasal hakları nelerdir?” hijyen yönetmeliği, hijyenin tanımı, hijyenin nasıl sağlandığı, temizlik ve dezenfeksiyon, sanitasyon, mikroorganizmalar, bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler, hastalıkların bulaşma yolları, enfeksiyon zinciri, sık görülen hastalıklardan besin zehirlenmesi, tifo, kolera, botilismus zehirlenmesi, Hepatit B, bağırsak parazitleri, kızamık, kabakulak, suçiçeği, soğuk algınlığı, grip, verem, uçuk, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, boğmaca, tüberküloz, difteri, sıtma konusunda ayrıntılı bilgiler verildi. Eğitimlere katılmak isteyen PTO üyeleri nüfus cüzdanı fotokopileri ile Eğitim Koordinasyon Birimine başvuru yapabilecekler.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.