DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3529191,49%
Ankara
29°

AÇIK

04:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Linç” – Köşe Yazısı

ABONE OL
1 Şubat 2017 11:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lincin  tarihsel köklerine bakarsak bu tarihin dinlerin, sınıfların ve devletin tarihi ile yaşıt olduğu görülmektedir. Linç terimi ilk defa Amerikan bağımsızlık savaşında kurulan bir mahkemeye başkanlık eden Charles lynch’in adından türetilmiştir. Linç, bir insanın onlarca kişi tarafından dövülmesi, izleyen vatandaşların da  müdahale etmemesidir. Ayırmaya çalışanların da dövülmesidir. Bir kaç insanın da  büyük topluluklarca dövülerek öldürülmesini de getirmektedir. İnsanlardaki heyecana dayanan duyguların harekete geçmesi sonucunda meydana gelen bir olaydır. Karşıdaki insanın var oluşuna kastetmektir.

Onun varlığından rahatsız olmayı, onun benliğine saldırmayı getirmektedir. Kalabalığın yerdekine tekme savurmasıdır. Köşeye sıkıştırılmış kuşatılmış olana çullanılmasıdır. Güçsüzü ezme ve güçlünün yanında olmanın sonucudur. Aynı zamanda “ayağınızı denk alın” demektir. Kapalı toplumların en çok seçtiği tepki gösterme yoludur. Sağduyu yoksunluğunu, ön yargıları, sabit fikirleri de çevresine toplamaktadır. Bunu milli bir duygu ve his olarak gören belirli bir güruh bu eyleme katıldığında topluluğun içinde sakladığı nefret, kin ortaya çıkmaktadır. Kendilerine benzemeyenleri benzetmek için seçilen bir yoldur linç. Suçlanana karşı öfke duyan kalabalığın topluca girişmesidir. “Vurun abalıya” diyerek sonuçları düşünülmeyen kimi zaman da ne olduğunu bile düşünülmeden girişilen harekettir. Düşünme, bul yap ve bak üzerinedir linç. Özeleştiri ve eleştiriye açıklıkta yer almaz. Olayların nedenleri üzerinde düşünme de yer almaz. Kitap düşmanlığıyla beraber yürür ve içeçedir. Zekânın, aklın mantığın ruhun sıfırlanmasıdır ve bedenin algıların zirveye çıkarılmasını getirmektedir. Sağ koymayın kırın denmesi de yeterli olabilmektedir. Bir anda linççi topluluk çığ gibi büyür ve sokaklarda bir insan avı başlamaktadır. Ve ne yapıyoruz ya da neden yapıyoruz diye sorulmamaktadır. Propagandanın ve politik manipülasyonların etkisi de unutmamalıdır. Linç, şiddeti gönül rahatlığıyla alenileştirerek, onu toplumsal hayatın vazgeçilmez ensturmanı yapmaktadır. “Sabrımız taştı” diyenleri gazlayarak lince meyilli güruh, iktidarın bu tarz söylemlerini de kendi söylemine aktarmaktadır. Şiddettin de iletişim biçimi olarak benimsenmesi, otoriteler tarafından da açık ya da gizli olarak desteklenmesi linç kültürünün de gelişmesine neden olmaktadır. “İyi oldu” demekse bundan sonraki aşamada linç etmenizde sakınca yoktur anlamına gelmektedir. Kitleleri de azgınlaştırmaktadır. Hiç bir adil yargılama olmadan cezalandırma yöntemidir ve öldürücüdür. Devamı yarın…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.