DOLAR 8,68670.42%
EURO 10,19070.46%
ALTIN 492,260,88
BITCOIN 383321-6,56%
Ankara
25°

AÇIK

05:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

1951 GORDİON (Yassıhöyük) KÖYÜNE ZAMANDA YOLCULUK – Köşe Yazısı

ABONE OL
13 Ocak 2017 19:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1951 Senesinde Gordion Tümülüslerinde ilk sondajını yapan Kral Midas’ın mezarının açılmasında en büyük pay sahibi; şu an doksan üç yaşında olan Abdullah amcayla sizler için görüştüm. Hiçbir tarih kitabında okumadığınız, duymadığınız, görmediğiniz bilgiler ışığında sizlerle 1951 yılına zamanda keyifli bir yolculuk yapalım, ne dersiniz? Pensilvania Üniversitesi adına 1950’de Rodney S. Young başkanlığındaki heyet, kazı çalışmaları yapmak üzere köyümüz Yassıhöyük’e geliyor. Abdullah amca bu ekiple çalışmaya 1951 yılında başlıyor. Abdullah amca, sorduğum soruları, geçmişi tekrar yaşarcasına büyük bir heyecanla cevapladı. 1950’de Kırhanharmanı tarafında bir höyük açılıyor. Yapılan kazı çalışmaları, o zamanlar bir delikanlı olan Abdullah amcanın çok ilgisini çekiyor. Höyüğün içinden çıkanlar ilgisini daha da arttırıyor. Neler çıkmıştı orda diye sorduğumda: Yılanbaşlıklı bilezikler, kolyeler, küpeler, kuyumculukta kullanılan malzemeler… Buradan çıkanlara bakarak, kazı yapılan yerin bir kuyumcu dükkânı olduğunu tahmin ettiğini söylüyor. Keyifle izlediği bu kazı çalışmasının ardından 1951’de Rodney S. Young’ın ekibine katılıyor.

Kral Midas Tümülüs’ünün açılması da bu yılda oluyor. Arkeolojik çalışmalarda, ilk sondajı yapan Abdullah amca, mezara ulaştıkları o zorlu çalışmayı anlatıyor. Zonguldak’tan getirilen maden işçileri ile birlikte, öncelikle bir tünel kazıyorlar ve bu tünelden ilerliyorlar. Önlerinde 45 mt. Yüksekliğinde toprak ve taş yığını olduğunu, 20 metre taş yığının altını kazdıklarını, ve gece boyu süren kazı çalışması sonunda taştan bir duvarla karşılaştıklarını anlatıyor. Aynı gece Profesör Young’ı çağırıyorlar. Profesör, haberi alır almaz geliyor ve işçilere; kazıya taş duvarın tavanından devam edilmesini söylüyor. Fakat tavan taştan olduğu için işçiler burayı kazamıyorlar.

Devamı Yarın…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.