Ana sayfa GÜNDEM Yaşar’dan sağlık tüyoları

Yaşar’dan sağlık tüyoları

1450
0

Polatlı Özel Can Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, sağlıklı yaşam tüyolarını ile birçok hastalık hakkında tedavi yönetimi ve ayrıntılı bilgileri İstiklal Gazetesi okurları ile paylaşmaya devam ediyor.

Polatlı Özel Can Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, geçen hafta yaygın bir kemik hastalığı olan Osteoporoz hakkında verdiği bilgilere ek olarak, Osteoporoz’un tanı yöntemini anlatmıştı. Yaşar, Osteoporozda kimlere kemik taraması yapılması gerektiğini anlattı.

Osteoporoz Açısından Kemik Taraması Kimlere Yapılmalıdır?

Gecen haftaki yazımızda osteoporoza tanı koymak için DEXA ile kemik mineral yoğunluğu ölçümünün yapılması gerektiğini belirtmiştik. Bu haftaki yazımızda ise osteoporoz için riskli grupları ve kimlere ölçüm yapılması gerektiğini inceleyeceğiz. 65 yaş üstü bütün kadınlar ve 70 yaş üstü bütün erkeklere risk faktörü olsun veya olmasın tarama mutlaka yapılmalı ; hangi sıklıkla yapılacağına doktor tarafından karar verilmelidir. 65 yaşından küçük menepoza girmiş kadınlar veya girmekte olacaklar ile 50-69 yaş arasındaki erkeklerde aşağıdaki risk faktörlerinden biri var ise düzgün aralıklar ile kemik taraması yapılmalıdır. Vücudun herhangi bir yerinde özellikle omurgasında , el bileğinde ve kalçasında büyük bir tramva olmaksızın ortaya çıkan kırıklar. Üç aydan uzun süre yüksek doz kortizon kullanımı. Sigara. Artmış alkol tüketimi. Aşırı zayıflık ve hızlı kilo kaybı. Romatoit artrit. Osteoporoz açısından yüksek riskli hastalık öyküsü. 50 yaşından küçük kadın ve erkeklerde aşağıdaki risk faktörlerinin varlığında kemik mineral yoğunluğu ölçümü yapılmalıdır. Erken menepoza girme. Kadın ve erkekte cinsiyet hormonlarının azlığı (ostrojen testesteron gibi..) Ve yukardaki risk faktörlerinin varlığı. Kemik mineral yoğınluğu ölçümü osteoporoz tedavisi almayan menepoz sonrası kadın ve 70 yaş üzeri erkeklerde 2 yılda bir , tedavi altında olan hastalarda yılda 1, herhangi bir hastalığa bağlı osteoporozu olanlarda ve kortizon kullananlarda 6 ayda bir yapılmalıdır.