DOLAR 8,82450.05%
EURO 10,3222-0.01%
ALTIN 496,110,00
BITCOIN 374172-3,83%
Ankara
20°

AÇIK

05:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Efe: “Yerelde gazetecilik yapmak zor”

ABONE OL
10 Ocak 2017 10:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre Efe 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle yaptığı açıklamasında yerelde gazetecilik yapmanın güçlüklerine değinerek bu özel günlerde gazetecilerin değeri ve öneminin daha fazla hatırlanması gerektiğini söyledi.

POGADER Başkanı Tevfik Emre Efe, 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, basının bir ülke için ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Efe, öncelikle 15 Temmuz Darbe girişimi sürecine değinerek; “Bir ülkede gazetecilik mesleğinin değer ve önemi sanırım 2016 yılında ülkemizin uçurumdan döndüğü 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı medyanın dimdik durarak bir defa daha milli ruhunu ortaya koymuştur. Çünkü Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine medya ve gazeteler anında son dakika yayınları ile halkın darbe girişimine karşı ayaklanması, sokaklara dökülmesini sağlamıştır. Medya darbeye dur demek için milli duruşunu sergilemiştir. Kamuoyunun özellikle bu tür olaylarda medya ile daha kısa zamanda tepki gösterdiği gerçeği ortadadır. Bu yüzden gazetecilik mesleği sadece para kazanmak için değil ülke menfaatlerini de gerektirir. Günümüzde medyanın önemli bir yerde olduğu göz önüne alındığında geçmişten gelen gayret ve azmin bir parçası olduğumuzu hiçbir zaman unutmamalıyız. “ifadelerine yer verdi.

“Taşra ve ilçelerde gazetecilik yapmak daha zordur”

Efe, açıklamasının devamında; “İlçemiz açısından baktığımızda ise şuan birçok İl’de olmayan bir basın camiasının bulunduğunu görmek bizleri son derce mutlu etmektedir. İşte bu vesileyle POGADER olarak bizlerde ilçede bulunan tüm çalışan gazetecilerin gününü kutluyor, birlik ve beraberliğin her zaman ön planda tutulmasına önem veriyoruz. Toplumu aydınlatmak ve topluma bir şeyler kazandırmak adına gecesini gündüzüne katan, her türlü olumsuz şartlara ve tehditlere rağmen görevlerini layıkıyla yapan gazetecilerimizi her zaman hatırlamak günlerini kutlamak ve yanlarında olmak gerekiyor. Ama maalesef günümüz Türkiye’sinde gazetecilerin yaşam şartları ne yazık ki yaşam standartlarının altındadır. Büyük şehirlerde ve ulusal basında görev yapmanın çok daha kolay olduğu düşüncesindeyim. Ama taşra ve ilçelerde gazetecilik yapmak daha zordur. Çünkü küçük yerlerde insanlar birbirlerini çok iyi tanıdıkları için, aleyhte ya da lehte yazılan yazılar kimi zaman tepki görür kimi zaman övgü görür. Polatlı gibi ilçelerde bir kişi hakkında eleştirel yazılar yazdıysanız o kişi ile karşılaştığınızda darp ya da sözlü yolla size hakaret edebilirler. Bu yüzden küçük yerlerde gazeteci olmak çok zordur ve büyük fedakarlık gerektirir.”ifadelerini kullandı.

“Polatlı basını birçok il’den daha kapsamlı ve büyük yayın alanına sahiptir”

“Yerelde gazetecilik yapan kurumların ekonomik anlamda ne tür zorluklara göğüs gerdiği ortadadır. Polatlı basını birçok il’den daha kapsamlı ve büyük yayın alanına sahiptir.

Yerelde gazetecilik yapmak biraz önce söylediğim manevi sorumlulukların yanı sıra, maddi sorumlulukları da çok fazladır. Mesela küçük şehirlerdeki gazete, radyo ve televizyonlara destek ekonomik olarak çok azdır. Bu sebepten dolayı maddi krizler ortaya çıkıyor, bunun sebebi tamamen gazetelerin kendi ayakları üzerinde durabilme çabasıdır. Ayrıca artık gazete sahibi olmakta ağır bir yük ve sorumluluk gerektiren bir hal almıştır. Eskiden olduğu gibi kolay ilerlemeyen bir prosedüre uymak zorunda kalan gazetelerimiz bu yönde de büyük sorunlar yaşamakta ve maddi olarak yıpranmaktadırlar. Bizim tek isteğimiz Yerel basına her alanda destek verilmesidir. Bu vesileyle tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününü kutluyor, inşallah gelecek günlerin Polatlı için, basınımız için çok daha iyi olmasını temenni ediyorum.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.