DOLAR 8,67700.08%
EURO 10,18360.15%
ALTIN 492,040,12
BITCOIN 373226-8,64%
Ankara
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:18

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ovacık: “Laiklik, toplumsal barış ilkesidir”

ABONE OL
7 Ocak 2017 15:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık, yaptığı basın açıklaması ile Laikliğin önemine vurgu yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık, geçtiğimiz gün yaptığı basın açıklaması ile Laikliğin önemine dikkat çekti; “Devletin dini olmaz. Din kamusal alanın değil özel alanın olgusudur.”dedi. Ovacık, yaptığı açıklamada; “Laiklik Cumhuriyetin ve demokrasinin, ulusal bütünlüğün ve iç barışın temel değeridir. Devletin ve kurumlarının, toplumun, hukukun ve eğitimin laik olması asla ödün veremeyeceğimiz temel kuraldır. Laiklik ilkesinin temel amacı aklın özgürleştirilmesidir. Ulusal bütünlük ile iç barışın, çağdaşlık ile bilimselliğin temel taşıdır. Bu anlayışla siyasetin dini istismar etmesine kesinlikle karşıdır. Ne dinin siyasallaştırılması, ne de siyasetin dinselleştirilmesini kesinlikle kabul etmez devlet din ve inançlar karşısında yurttaşına eşit mesafededir. Devletin dini olmaz. Din kamusal alanın değil özel alanın olgusudur. Laikliğin yalnızca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması demek olduğunu düşünenler yanılıyorlar. Laiklik müslümanın, hristiyanın, musevinin, budistin ve ateistin inanma ya da inanmama özgürlüğüdür. Başka bir dinin egemen olmamasıdır. Devletin her din ve inançlara eşit mesafede yaklaşmasıdır. Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesidir. Toplumsal barışımıza  kast edenler ilk önce Cumhuriyet Halk Partisini karşılarında  bulacaklardır.”ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet  Halk Partisi iktidarında din ve vicdan özgürlüğü güvence altına alınacaktır”

Başkan Ovacık, açıklamasının devamında; “Cumhuriyet Halk Partisinin Laiklik anlayışı, demokrasi anlayışımızın ışığında şekillenecektir. İçinde bulunduğumuz coğrafya ve ülkemizde yaşanan gelişmeler laiklik olmadan demokrasinin, demokrasi yaşatılmadan laikliğin güvence altına alınamayacağını açıkça ortaya koymuştur. Cumhuriyet  Halk Partisi iktidarında din ve vicdan özgürlüğü güvence altına alınacaktır. Siyaset ve din ayrı tutulacak, dinin siyasete alet edilmesine karşı çıkılacaktır. Devlet tüm inançlara ve bireysel tercihlere eşit mesafede duracak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu ilke çerçevesinde hareket etmesi sağlanacaktır. Kurum, çoğulcu ve kapsayıcı bir yapıya kavuşturulacak, gündelik siyasetin dışında tutulacaktır.  Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Atamızın bize  bıraktığı emanete sonuna kadar sahip  çıkacağız. Biz  Laiklik, özgürlük, kardeşlik, insanca yaşam mücadelesine sahip çıkacağız.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak  herkesi bu emanete sahip çıkmaya çağırıyoruz.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.