DOLAR 8,6280-0.03%
EURO 10,12340.01%
ALTIN 493,240,22
BITCOIN 364652-2,08%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sebze Meyve fiyatı 10 yıldır aynı

ABONE OL
4 Ocak 2017 12:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, dün düzenlediği basın toplantısı ile yaş sebze meyve fiyatlarını değerlendirdi.

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, yeni yılın ilk günlerindeki Pazar fiyatlarını değerlendirdi. Karaca, yaş sebze meyve fiyatlarının, enflasyondaki dalgalanmaya rağmen 10 yıldır değişmediğini söyledi. Karaca, ayrıca bazı ürünlerde de rekoltenin yüksek olmasının fiyatların düşmesine sebep olduğunu söyledi. Bahçedeki, tarladaki fiyat ile pazara gelene kadar belirlenen fiyatın, maliyetler hesaplanarak belirlendiğini söyleyen Karaca, işçisi-nakliyesi hesaplandığında Pazar fiyatlarının düşük kaldığını dile getirdi. Bahçedeki fiyat 50 kuruşsa en az bu kadar da maliyet olduğunu belirten Karaca, son yıllarda ayrıca maliyetin de yükseldiğini söyledi.

Karaca; “Pazar fiyatları yükselmedi”

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, yeni yılın ilk günlerindeki Pazar fiyatlarını değerlendirdi.

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, dün düzenlediği basın toplantısı ile yaş sebze meyve fiyatlarını değerlendirdi. Karaca, yaş sebze meyve fiyatlarının, enflasyondaki dalgalanmaya rağmen 10 yıldır değişmediğini söyledi. Karaca, ayrıca bazı ürünlerde de rekoltenin yüksek olmasının fiyatların düşmesine sebep olduğunu söyledi. Bahçedeki, tarladaki fiyat ile pazara gelene kadar belirlenen fiyatın, maliyetler hesaplanarak belirlendiğini söyleyen Karaca, işçisi-nakliyesi hesaplandığında Pazar fiyatlarının düşük kaldığını dile getirdi. Bahçedeki fiyat 50 kuruşsa en az bu kadar da maliyet olduğunu belirten Karaca, son yıllarda ayrıca maliyetin de yükseldiğini söyledi. Karaca ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yeni yapılan düzenleme ile değişiklik yapılan sekiz madde olduğunu söyledi. Bu maddelerden en önemlilerinden biri de Künyeleme uygulaması. Künyeleme uygulaması ile artık Pazar müşterileri ürünlerin üreticisini, geldiği şehri, ürünün üzerindeki künyeden öğrenecek. Künyesiz ürünlere ceza verileceğine dikkat çeken Başkan Karaca, artık ilçelerdeki Pazar yerlerinin de Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca denetleneceğini söyledi. Denetleme uygulaması Büyükşehirlerde 2016 yılında başladı. Başkan Karaca, bu konuda yaptığı açıklamada “biz çalışmalarımızı yaptık, hazırız” dedi. Karaca, ayrıca yapılan değişiklikler ile artık esnafın da ticari hayatının sona ermesi, dükkanını kapatması vs durumunda işsizlik sigorta fonundan yararlanmasının önünün açıldığını, artık esnaflarında işsizlik maaşı alabileceğini söyledi.

Pazarcının hayatı kurtuldu

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, dün düzenlediği basın toplantısının sonunda, karaciğer kanseri olan bir genç pazarcı esnafının, karaciğer naklinin, TOBB Üniversite hastanesinde gerçekleştiği haberini verdi. Karaca, daha önce de başka bir pazarcı esnafın ameliyat masraflarını üstlenen Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın katkısının büyük olduğunu söyledi. Karaca, gencin tedavisine katkıda bulunan; ” Pazar Esnafı Genç Kardeşimizin Tedavisine katkı sunarak iyileşmesine vesile olan; Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA’ya, TESK Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN’e, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na,TESK Yönetim Kurulu Üyelerine, PTO Başkanı Ulvi SAKARYA’ya, Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul KIYMAZ’a, Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyelerine, Tüm Pazarcı Esnafına teşekkür etti.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.