DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4170761,74%
Ankara
24°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Buğdayda Kuraklık Sigortası

ABONE OL
4 Ocak 2017 09:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TZOB’nin yıllardır talep ettikleri kuraklık sigortası buğdayda başlıyor.TZOB Genel Başkanı Bayraktar:“Bu yıl, 81 ilin tamamında kuru tarım alanlarında ekili buğday ürünü kuraklık verim sigortası kapsamına alınacak”dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kuraklık sigortasının buğdayda başlayacağını ve bu yıl 81 ilin tamamında kuru tarım alanlarında ekili buğday ürününün kuraklık verim sigortası kapsamına alınacağını açıkladı.“Bugüne kadar tarım sigortalarında kuraklık gibi ülkemiz ve

çiftçimiz için çok önemli riskin kapsamda olmaması büyük bir sorundu. Bu eksiklik, Birliğimizin de girişimleriyle giderildi” diyen Bayraktar, yaptığı açıklamada, üretim dönemlerinin başlangıcından itibaren gelişen afet olaylarının dönem boyunca devam etmesinin,tarım alanlarının afetlere karşı daha özenli korunması gerektiğini belirtti. Üreticilerin çaba vererek ürettiği ürünlerini yaşanan afetlerle kaybedebileceğini ve tüm gelirlerini yitirebileceğini ifade eden Bayraktar, bu durum tekrar ettiğinde üreticilerin tarım sektöründen ellerini çekmelerine sebep olabildiğine de dikkati çekti.

Şemsi Bayraktar,“Ülkemizde 2006 yılından itibaren uygulanan devlet destekli tarım sigortaları sistemi,sektörün afetler karşısında korunması bakımından büyük bir görev üstleniyor. 2006 yılından bu yana tarım sigortalarında kapsama alınan riskler ve ürünler yıldan yıla genişletildi. Ancak bugüne kadar tarım sigortalarında kuraklık gibi ülkemiz ve çiftçimiz için önem arz eden bir sorundu. Çiftçilerimiz sigorta yaptırıp primlerini ödediği halde kuraklık yaşanmasına rağmen bir tazminat alamıyordu. Bu eksiklik, Birliğimizin de girişimleriyle bu yıl giderildi. Yapılan çalışmalar sonucu 2017 yılında 81 ilin tamamında kuru tarım alanlarında ekili buğday ürünü kuraklık verim sigortası kapsamına alınacak.

2017 yılında ilçe bazlı kuraklık verim sigortasıyla, kuraklık başta olmak üzere, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı verim azalışları, sigorta teminatı kapsamında olacak” dedi.Bitkisel ürünlerini, seralarını, büyük ve küçükbaş hayvanlarını, kümes hayvanlarını ve su ürünlerini sigortalayan üreticilerin ödemesi gereken sigorta priminin yüzde 50’sinin, don teminatında üçte ikisinin devlet tarafından karşılandığı bilgisini veren Bayraktar, buğday ürününde uygulanacak olan ilçe bazlı kuraklık verim sigortasında ise toplam sigorta priminin yüzde 60’ını devletin ödeyeceğini belirtti.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.