Ana sayfa GÜNDEM KOBİ’ler Nefes Alacak

KOBİ’ler Nefes Alacak

609
0
PAYLAŞ

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, Nefes Kredisi hakkında akılda kalan sorulara cevap olacak nitelikte açıklamalarda bulundu.

KOBİ’lere düşük faizli kredi imkanı sağlayan ‘Nefes Kredisi’, bir takım soruları da beraberinde getirdi. Bu yeni proje hakkında akıllarda oluşan soru işaretlerini silmek adına Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya açıklamada bulundu. Buna göre; Nefes kredisi en fazla 50 bin TL’ye kadar kullanılabilecek. Maksimum vadesi 12 ay olabilecek. Sadece TOBB’a bağlı oda üyeleri faydalanabilecek. Kooperatifler, döviz büfeleri, emlakçılar, faktoring şirketleri, eczaneler, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler nefes kredisini kullanamayacak. Özellikle Denizbank nefes kredisi ve Ziraat Bankası nefes kredisi adı altında çıkacak bu projelerin KOBİ olan firmalara “nefes” vereceği görülüyor.  Yapılan açıklamada ilk etapta 5 Milyon TL bütçe ayrıldı ve bundan 80 bin KOBİ faydalanabilecek. Nefes Kredisini Sadece TOBB üyeleri kullanabilecek. TOBB’a bağlı ticaret odası üyeleri, ticaret borsası üyeleri ve deniz ticaret odası üyeleri faydalanabilecek. Esnaf odası üyeleri nefes kredisi kullanamayacak.

Yeterli teminat bulunmaması sorununa çözüm

PTO Başkanı Ulvi Sakarya ayrıca; “Özellikle ülke ekonomisinde çok büyük paylara sahip olan, istihdam sağlayan, ihracat ve ithalat rakamlarının önemli bir bölümünü oluşturan KOBİ’lerin ucuz işletme kredisi nasıl bulabilirim sorununa çare olabilecek bir proje. Nefes kredisini nasıl alabilirim sorusuna şartların TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve KGF tarafından sağlandığını hatırlatarak yanıt vermeye başlayabiliriz. Özellikle KOBİ firmalarının günümüzdeki yüzde on beş (15%) ve yüzde on sekiz (18%) arasında faiz ile kredi kullandığı göz önüne alındığında nefes kredisi faiz oranı %9.90 / yıl olması çok önemli. Aylık faiz oranı 0.83% ‘a denk gelmektedir. Nefes kredisini hangi bankalar veriyor sorusu sıkça gelmektedir. Nefes projesinde yer alan bankalar Ziraat Bankası ve Denizbank’tır. KOBİ kredilerinin en önemli sorunlarından birisi de yeterli teminata sahip olunamamasıydı. Bu nedenden dolayı birçok banka “borçluluğunun yüksek veya yeterli olmasından”, “yeterli öz varlığa sahip olmamasından”, “mali verilerinin yetersizliğinden” gibi nedenlerle krediyi reddediyordu. KGF Nefes Projesi ile birlikte teminat sorununa da çözüm bulunuyor. Daha önce KGF Hazine Kaynaklı kredilerinde %75 kefalet oranıyla kefalet verirken, proje özelinde, kefalet oranını %85’e çıkarıldı.”diyerek nefes kredisi şartlarına ilişkin ayrıntılı bilgi verdi.